Obezitenin Çocuklar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Çocukluk çağı obezitesi, hem çocukları hem de ergenleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Obezite nedir sorusu kısaca; kişinin yaşına ve boyuna göre kilosunun fazla olması olarak açıklanabilir. Obezitenin çocuklar için bu denli tehlikeli bir tıbbi durum olmasının nedeni, genellikle yetişkinlikte yaşanan, diyabet, tansiyon ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların, çok küçük yaşlarda ortaya çıkması ve çocuğunun hayatı boyunca yaşayabileceği başka rahatsızlıklara zemin hazırlamasıdır.

 

Çocuklarda Obezite Belirtileri

Çocuklarda obezite belirtilerinden en önemlisi hepimizin bildiği gibi fazla kilodur. Ancak kilo kadar yağ oranı da önemlidir. Çocuklar büyüme sürecinde farklı kilolara ve yağ oranlarına sahip olabilirler. Önemli olan vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksi, kilosu, yaşı ve boyu hesaplanarak elde edilir. Çocuğunuzun fazla kilosunun obezite olup olmadığını doktorunuz, hem vücut kitle indeksini hesaplayarak hem de gerekli diğer testleri yaparak teşhis edecektir. Çocuğunuzun gelişim süreçleri ve kilo ve boy değişiklikleri de hesaba katılacaktır.

 

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen obezitenin nedenleri hemen hemen aynıdır. Yüksek kalorili, fast food, hamur işi, rafine şeker ve abur cuburun sıkça tüketildiği bir yeme düzeni, ilk ve en önemli obezite risk faktörleri arasında yer alır. Kişinin hareketlerinin kısıtlı olması, egzersiz yapmaması, gün içerisinde küçük bir alanın dışına çıkmaması da fazla kilo ve obeziteyi etkiler.

Özellikle yüksek kilolu kişilerin bulunduğu ailelerde, diğer bireyler de kilo almaya daha yatkındır. Çocukluk çağı obezitesi sebepleri arasında bir diğer önemli faktör ise, çocuğun duyguları, stresi ve problemleri ile başa çıkmak için yemeye yönelmesidir. Sosyo ekonomik nedenler de, hem çocuklar hem de yetişkinler için obezite yolunu açabilir. Ekonomik sıkıntı yaşanan evlerde, hamur işi gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenme stili ve ambalajlı ama besin değeri iyi olmayan ürünlerin tüketimi, aile bireylerinin aşırı kilo almasına neden olabilir.

 

Çocuklar ve Gençlerde Obezitenin Psikolojik Etkileri

Çocukluk ve gençlik çağında aşırı kilo alımı ve obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, astım, uyku bozuklukları, karaciğer yağlanması ve kemik problemleri gibi olumsuz fiziksel etkiler yaratabilir. Bunun yanı sıra çocuklar ve gençlerde psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilir:

 

Özgüven Problemleri

Çocuklar çok küçük yaşta toplumun değer yargıları ile tanışır. Yüz güzelliği, giyim kuşam gibi yetişkinlerin günlük hayatta yargıladığı şeyleri kısa sürede anlayarak kendilerini de bu pencereden görmeye başlar. Fazla kilo veya obezite de yetişkinlerin dünyasında bir yargı aracıdır. Çocuklar bu durumu kısa sürede anlar ve kiloları nedeniyle kendilerine olan özgüvenleri düşer. Görünümleri nedeniyle mutsuz olur ve sosyal olarak pasif olmak isteyebilirler.

 

Depresyon

Çocuklar ve gençler söz konusu olduğunda, depresyon oldukça uzak bir kavram gibi görünse de birçok çocuk ve genç depresyon yaşayabilmektedir. Özellikle yaşıtlarının tepkilerine karşı aşırı hassas olunan ergenlik döneminde çocuklarımız fazla kiloları nedeniyle depresif bir duygu durumuna sahip olabilirler. Yaşıt baskısı nedeniyle istediği sosyal yaşama sahip olamamak çocukların içe kapanmasına ve depresyona meyilli olmasına neden olur.

 

Öğrenme ve Davranış Problemleri

Yeme bozuklukları, öfke kontrolünü kaybetme, agresif tutum ve davranışlar, obezite problemi yaşayan çocuk ve gençlerde rastlanan davranış problemleri arasındadır. Kendine olan güvenini kaybeden ve depresif hisseden çocuk, duygu ve stresi bu gibi davranışlarla ortaya koyabilir. Ayrıca sosyal becerilerini geliştiremeyen çocuk kendini sınıfta istediği gibi ortaya koyamaz. Bu nedenle akademik hayatta, potansiyelini tam olarak yansıtamaz.

 

Siz de obezite problemi yaşayan çocuğunuzun psikolojik rahatsızlıkları için bir uzmandan yardım almak istiyorsanız, Psikon Terapi’yi arayabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı