Konuşma Terapisine Benzer Oyun Önerileri

Çocuğumun konuşma becerilerini iyileştirmek istiyorum.

Konuşma terapisi nedir öğrenmek istiyorum.

Çocuklarda dil gelişimini sağlayan yöntemler ve teknikler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Eğer bu sorulara cevap arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Çocuklara fark ettirmeden, oyun oynayarak konuşma ve dil becerilerini geliştirmenin yollarına geçmeden önce konuşma terapisi nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Konuşma terapisi, farklı tür ve seviyelerdeki dil ve iletişim sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılan bir terapi türüdür. Kekemelik, geç konuşma ve ses bozukluğu gibi birden çok problemi olan hem çocuk hem de yetişkinlerde kullanılır.

Konuşma terapisti ne yapar sorusu ise kısaca, çocuğun ya da yetişkinin dil problemlerini tanımlamak, kaynağı tespit ederek gerekli tedavi programını hazırlamak, gerekirse aile bireyleri, öğretmenler ve bakıcıları bilgilendirmek ve tedavi sürecini takip ederek iyileşmeyi sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapmak olarak cevaplandırılabilir.

Hemen her anne baba, çocuğunun düşüncelerini ve duygularını sağlıklı bir şekilde ifade etmesini sağlamak ister. Özellikle bu konuda problem yaşayan aileler, çocuklarını dil ve konuşma terapisti ile görüştürmenin yanı sıra evde de yapılabilecek egzersizlere ihtiyaç duyar. Oyun gibi oynayabileceğiniz, konuşma ve dil becerilerini geliştirmeye yardımcı egzersizleri sizler için derledik.

– Ben…. Gittim

Bu oyunda her oyuncu alfabeye göre bir harf ekleyerek cümleyi uzatır. Örnek vermek gerekirse, oyun sırasındaki ilk kişi;

“Ben hayvanat bahçesine gittim. Orada, atları gördüm.” der. İkinci kişi b harfiyle başlayan diğer hayvanı ekler. Üçüncü kişi c harfiyle başlayan diğer hayvanı ekler. Oyun bu şekilde devam eder. Örneğin; “ bal arılarını gördüm, ceylanları gördüm, çaylakları gördüm, develeri gördüm, eşek arılarını gördüm, fokları gördüm….”

Bu noktada çocuğunuzun doğru sesleri çıkarması için aynı harflerle biten kelimeleri seçebilirsiniz. Örneğin, yaprak, toprak, kaymak gibi kelimeleri art arda söyleyerek k harfini söylemesini sağlayabilir ya da aynı harflerle başlayan sehpa, sekme, sos, sarma gibi kelimeleri seçerek s harfini doğru telaffuz etmesine yardımcı olabilirsiniz.

FAYDALARI: Çocuğunuzun kelime hazinesini, fonetiğini ve hafızasını güçlendirir.

– 20 Soru

Çocuklarınızla hem eğlenip hem de dil ve konuşma becerilerini artıracağınız aktivitelerden biri de 20 soru adlı eğlenceli oyundur. Bu oyunda bir kişi, diğerlerine söylemeden bir yer, bir kişi ya da bir şeyi seçer. Diğer kişi ya da kişiler, seçilen şeyi tespit etmek için 20 soru sorabilir. Örneğin “Bu bir kişi mi? Bir yer mi? Bir hayvan mı?” gibi sorular sorulur.

Ardından seçilen şeyin örneğin bir hayvan olduğu cevabı gelirse bu kez “Kara mı yaşar? Sarı renk midir? Süt içer mi?” gibi sorularla oyun devam eder. 20 soru limiti bulunur ve kişiler 20 soru sorarak seçilen şeyi tahmin etmeye çalışır. Bu oyunda çocuğunuzun ilgi alanlarına dair bir şey seçmeniz onun daha hevesli bir şekilde oyun oynamasını sağlayacaktır. Ayrıca çocuklarınızın sadece evet ya da hayır demek yerine, cümle kurmasını teşvik etmek de önemlidir.

FAYDALARI: Çocuğunuzun kavrayışını, kendini ifade etmesini ve çıkarım yapma becerilerini geliştirir.

– Tekerlemeler

Tekerlemeler hem mizahi yanları hem de eğitici yönleri ile harika birer dil ve konuşma geliştiricidir. İnternet üzerinden birçok tekerlemeye ulaşmak mümkündür. Özellikle çocuğun çıkarmada zorlandığı seslerin bulunduğu tekerlemeleri seçmek çocuğun artikülasyon problemlerini iyileştirecektir. Zaman tutma ve tekerleme söylemeyi bir yarış haline getirme de oyuna daha fazla zevk katacaktır.

FAYDALARI: Çocuğunuzun artikülasyonunu, konuşma hızını ve mizah anlayışını geliştirir.

Konya konuşma terapisti tavsiye ihtiyaçlarınızda, başarılı bir isim arıyorsanız Psikon Terapi eğitimli ve yetkin konuşma terapisi hizmeti sunan kadrosu ile size yardımcı olabilir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı