Farklı Faydalarıyla Oyun Terapisi Türleri

Oyun terapisi özellikle son yıllarda sıkça karşılaştığımız psikoterapi türlerinden biridir. İsmi nedeniyle sadece çocuklara uygulandığı düşünülse de, oyun terapisi yetişkinlere de uygulanır. Peki oyun terapisi nedir? Oyun terapisi, duygu ve düşüncelerini ifade etme becerileri, yetişkinler kadar gelişmiş olmayan çocuklar için geliştirilmiştir. Çocukların her tür ruhsal sıkıntısını ifade etmek ve çözmek için kullanılırken, özellikle boşanma, ailedeki birinin kaybı, aile içi şiddet, taşınma, duygusal ya da cinsel istismar gibi ağır vakalarda da büyük bir önem taşır.

Oyun terapisinin yararları kısaca; çocuğun duygularını tanıyarak, sağlıklı bir şekilde ifade etmesi, özgüven, empati, problem çözme becerilerini geliştirmesi, yeni sosyal beceriler kazanarak, saygı duyma, davranışlarının farkına vararak sorumluluk duyma gibi konularda kendini geliştirmesi olarak sıralanabilir.

Oyun terapisinin faydalı olduğu problemler ayrıca, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öfke problemleri ve otizm başlıkları altında sıralanabilir. Fiziksel güçlükler ya da öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar, yas döneminden geçen çocuklar, uzun süre hastanede kalmış, ağır hastalıklar atlatmış çocuklar için de oyun terapisi çok faydalıdır.

Oyun terapisti seçilirken dikkat edilmesi gerekenler de akıldan çıkarılmamalıdır. Konya oyun terapisi tavsiye ve yorumlar konusunda aramalar yaptığınızda birçok isim karşınıza çıkabilir. Günümüzde birçok kişi bu işin eğitimini almadan oyun terapisi yapabilmektedir. Bu tür bir kişi ile çalışmak, size ve çocuğunuza fayda getirmek yerine daha büyük problemler yaratabilir. Bu nedenle oyun terapisti nasıl olunur sorusunun cevabını bilmek önemlidir. Oyun terapisti olmak için öncelikle kişinin psikoloji alanında lisans eğitimini tamamlamış olması gerekir.  Ancak bu oyun terapisti olmak için yeterli değildir. Psikoloji lisansı olan kişi, çocuk psikolojisi ve oyun terapisi konularında gerekli eğitimlerini de tamamlamış olmalıdır. Bu nedenle oyun terapisti seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar ve hususların başında kişinin eğitimi ve tecrübeleri olmalıdır. Bu soruyu sormak sizin en doğal hakkınızdır.

Oyun terapisi dendiğinde akla güvenli bir oda ve burada kullanılan oyuncak araç gereçler gelse de oyun terapisi birden çok başlık altında, spesifik problemlere yönelik gerçekleştirilebilmektedir.

Filial Terapi

Filial terapi, en az oyun terapisi kadar sık karşımıza çıkan bir psikoterapi türüdür. Peki sıkça duyduğumuz Filial terapi nedir? Bu terapi, oyun terapisi çatısı altında yer alan psikoterapi türlerinden biridir. Filial terapi de sadece terapist ve çocuk yer almaz. Aile bireyleri de terapi sürecinde yer alır. Çünkü Filial terapinin ana amacı çocuklar ve aileler arasındaki problemleri tespit ederek, iletişim problemleri başta olmak üzere yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmaktır.

Kum Havuzu Terapisi

Kum havuzu terapisi adında da anlaşılacağı üzere çocukların kum havuzunda, figürler kullanarak oynamasını tanımlar. Oyun terapisinin alt türlerinden biri olan kum havuzu terapisinde, çocuk farklı sahneler ortaya çıkarır. Aslında oynarken kendi hayatından örnekler ortaya koymakta ve problemlerini yansıtmaktadır. Çocuğun bu davranışları ile problemlerini tanımlayarak ifade etmesi ve gerektiğinde problemi çözmek için neler yapabileceğini öğrenmesi, problem çözme becerilerinin farkına vararak geliştirmesi hedeflenir.

Hayali Oyunlar

Hayali oyunlar, bir tür rol yapma oyunlarıdır. Çocuk, kendini farklı bir karakterin yerine koyabilir. Ya da elinde bulunan, aksiyon figürleri, bebekler ve bebek evleri gibi malzemeleri konuşturarak, doğrudan ya da dolaylı olarak yaşadıkları sıkıntıları ifade edebilirler. Terapist bu oyun süreçlerini dikkatlice izleyerek değerlendirir. Çoğu zaman çocuğu serbest bırakır, bazı durumlarda da yönlendirme yapabilir.

Biblioterapi

Biblioterapi kelimesinin kaynağı kitaptır. Oyun terapisinin alt türlerinden biri olan biblioterapi de terapist, çocuğun duygu dünyasını anlamak için kitapları kullanır. Çocuk ve terapist birlikte kitap okurlar ve terapist okuma boyunca yol göstericidir. Çocukla belli temalar ve beceriler üzerine okuyarak öğrenirler.

Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi

Oyun terapisi türlerinden biri olan bilişsel davranışçı oyun terapisi, terapistin daha çok dahil olduğu bir türdür. Bu türde, terapist çocuğun düşünme şeklini değiştirmek, farklı düşünebileceğini öğretmek ve baş etme becerileri kazandırmak için oyuncak bebek, figür ya da pelüş hayvanları kullanır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı