Hayali Oyunların Faydaları ve Oyun Önerileri

Hayali Oyunların Faydaları ve Oyun Önerileri

Şimdiki çocukların vakit geçirmeyi sevdiği oyunlar ile anne babaların çocukluklarında oynayıp keyif aldığı oyunlar birbirinden oldukça farklı. Günümüzde çocuklar daha çok tablet ve telefon ekranlarındaki oyunlara ilgi gösteriyor, dışarı çıkma olanakları kısıtlı olduğu için, evde ve küçük bir alanda enerjilerini tüketmeye çalışıyorlar. Bu durumdan şikayetçi olan birçok anne baba çocuklar için oyun önerileri ve oyun türleri hakkında bilgi almak istiyor. Bu yazımızda, hayali oyunların çocuklara olan faydasını ve oyun önerilerini bir araya getirdik.

Hayali Oyunların Faydaları

Hayali oyun nedir? Hayali oyun hayal gücüne dayanan ve genellikle çocukların “mış” gibi yaptığı oyunlardır. Korsanmış gibi, gizli bir ajanmış gibi davrandıkları bu hayali evrenler, çocuklar için birden çok fayda sağlar.

- Hayali oyunlar her şeyden önce çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü besleyerek güçlendirir. Bu beceriler hayatlarının her anında onlara yardımcı olacak becerilerdir.

- Mış gibi yaptıkları oyunlarla, çocuklar gerçekte yaşadıkları deneyimleri doğru bir şekilde yansıtabilirler. Etraflarındaki insan ilişkilerini gözlemeyerek, arkadaşları, kardeşleri ve ebeveynleri ile oynadıkları oyunlarda bu ilişkileri taklit ederek sosyal becerilerini güçlendirirler.

- Hayali oyunlar oynayan çocuklar, işbirliği yapmayı öğrenirler. Arkadaşları ve kardeşleriyle bu oyunları oynarken, bir taraftan ikinci bir kişi ile birlikte hareket etmeyi diğer yandan ise karşılaşacakları sorun ve çatışmaları çözmeyi öğrenirler.

Hayali Oyun Önerileri

Hayali oyunlar, “mış” gibi yaparak oynamak söz konusu olunca çocuklar ve anne babalar için sonsuz seçenekler bulunur. Bu seçenekler arasından en eğlenceli ve kolay türleri sizler için derledik.

- Karton Kutu İle Seyahat

Çocuğunuzun oyun oynaması ve keyif alması için pahalı ya da karmaşık oyuncaklara ihtiyacı yoktur. İçine sığabileceği kocaman ve kullanılmış bir karton kutu ile hayal gücü birleşince istediği her yere seyahat edebilir. Onu bu konuda yönlendirin ve karton kutunun içine girerek, denizlere açıldığını, uzaya gittiğini hayal etmesini sağlayın.

- Oyuncaklar Başrolde

Çocuğunuz oyuncakları ile oynarken hayal dünyasında kaybolur. Anları bir film haline getirmek, hem çocuğunuz hem de sizin için eğlenceli olacaktır. Cep telefonunuzu kullanarak, çocuğunuzla bir hikayenin başından sonuna videosunu çekin ve sonra ücretsiz video kurgu programları ile bu videonuzu montajlayın.

- Giy Çıkar

“Mış” gibi yapmak konusunda çocuğunuzu cesaretlendirmek istiyorsanız, kıyafetlerinizi, ilginç aksesuarlarınızı yatağınızın üzerinde toplayın. Buradan seçeceğiniz kıyafet ve aksesuarlarla, çocuğunuzla birlikte prensesler, ajanlar, süper kahramanlar olabilir, istediğinizde kıyafetinizi değiştirerek bambaşka kimliklere bürünebilirsiniz.

- Kale İnşa Edin

Hemen hepimizin çocukluğumuzda, koltuk minderleri ile inşa ettiğimiz bir kalemiz ve gizli saklanma yerimiz bulunur. Aynı duyguyu çocuklarımıza yaşatmak da oldukça basit. Çarşafları, örtüleri, minderleri kullanarak çocuklarınıza salonun ortasında bir kale inşa edin. Onlara kaleyi koruma görevi, casusları yakalama görevi verebilir, ya da ormanda kamp yapan birileri gibi davranmalarını isteyebilirsiniz.

- Çocuk Restoranı

Özellikle okul çağındaki çocuklar restoran oyunlarından keyif alacaklardır. Salonunuzda küçük bir restoran varmış gibi hareket edebilir, çocuğunuz bir garson ya da şef gibi davranabilir. Eğer isterseniz görünmez malzemelerle, kekler pişirip, süsleme yapabilirsiniz.

- Pelüş Hayvan Hastanesi

Çocuklar, doktor ve hasta konularına oldukça ilgi duyarlar. Çocuklarınızın bu ilgisini neşeli bir hayali oyuna çevirebilirsiniz. Kendi çocuk doktorlarından gördükleri gibi davranabilecekleri bir ortam yaratmak için pelüş hayvanları kullanın. Bırakın çocuğunuz, pelüş hayvanlarının kalbini dinlesin, testler  ve aşılar yapsın. Bu aşamada çocuğunuzdan, pelüş hayvanına nazik ve anlayışlı davranmasını isteyebilir, böylece gerçek hayatta kullanabileceği sosyal beceriler kazandırabilirsiniz.