Günümüzün Şiddet Dolu Dünyasında Nazik Bir Erkek Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Günümüzde erkek şiddeti, üstüne çokça konuşulan, maalesef  ikili ilişkilerde ve evliliklerde çok kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olan bir sorundur. Eğitimin ailede ve küçük yaşlarda başladığı hepimizin bildiği bir gerçektir. Ayrıca, video oyunlarından TV dizilerine, şiddet haberlerinden sosyal medya paylaşımlarına dek birçok farklı mecra üstünden şiddeti öven ve yücelten mesajların çocuğumuza ulaşması da mümkündür.

Bu durumda böylesine şiddet dolu bir dünyada, nazik ve sakin bir çocuk yetiştirmek biz anne babaların elindedir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, 5 ila 18 yaş arasındaki çocuklar, bu yıllar boyunca yaklaşık 20.000 cinayet ve 100.000 şiddet olayının haberine maruz kalmaktadır. TV, internet gibi mecralardan çocuklara ulaşan bu gibi şiddet görüntüleri maalesef, çocuklarımızın düşünce ve davranışları üzerinde de rol oynamaktadır. Bu nedenle anne babalar sık sık; “Çocuğum çok kavga ediyor.” “Çocuğum diğer çocuklara zarar veriyor.” gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Peki günümüzün şiddet dolu dünyasında nazik bir erkek çocuk yetiştirmek mümkün mü? Bu konu ile ilgili öneri ve fikirleri sizler için bir araya getirdik.

  •  Herkesin agresif olduğu bir ortamda, nazik ve sakin kalan çocuğunuz bu davranışı yüzünden dışlanabilir. Utandırılabilir. Özellikle erkek çocukların şefkatli ve düşünceli davranışları ile yaşıtları ve maalesef yetişkinler dalga geçebilir. Çocuğunuz bu durumda utanarak, davranışlarını değiştirme yoluna gidebilir. Böyle bir olayla karşılaştığınızda yapacağınız en basit şey, çocuğunuzu karşınıza alıp konuşmak, toplumda insanların erkeklere yüklediği rollerden ve nezaket karşısında takındıkları negatif tutumdan bahsetmektir. Ona nazik bir insan olmanın iyi yönlerini anlatın.
  •  Video oyunları, ikili karşılaşmalar ve daha birçok oyunda şiddet yoğun bir şekilde kullanılsa da eğlenmenin şiddet içermeyen bir çok yolu bulunuyor. Çocuğunuza video oyunları seçerken şiddet içermeyen oyunlar olmasına gayret edin. Arkadaşları ile oyun oynarken birbirilerine şiddet uygulamalarına engel olmak için baştan net ve kesin sınırlar çizin, kurallar koyun. Silah, kılıç gibi oyuncaklar yerine, şehirler inşa edebilecekleri, bilimsel deneyler yapabilecekleri oyuncakları tercih edin.
  •  Evcil bir hayvana sahip olmak, onun sorumluluğunu almak çocuğunuzun şefkat duygusunu güçlendirecektir. Bir kedi ya da köpeği besleyen, onu sevmeyi, ona bakmayı öğrenen bir çocuk başka canlılara zarar vermek istemez. Onlarla daha kolay empati kurabilir.
  •  Çocuğunuzun çevresindeki arkadaş grubunu çeşitlendirmeye çalışın. Farklı görüşlerden, farklı düşüncelerden insanlarla bir araya gelmesi, dünyadaki farklı insanların birlikte yaşayıp, dost olabileceğini görmesi ve kültürel çeşitliliğe saygı duymasının yollarından biridir. Çocuğunuz böylece ileride kendisi gibi olmayan ya da düşünmeyen kişilere karşı hoşgörülü olabilecektir.
  •  Erkek çocuğunuzu yetiştirirken onun güzelliği keşfetmesine yardım edin. Onu sanat müzelerine götürün. Birlikte yeni sanatçıları tanıyın. Doğanın güzelliklerini anlaması ve şükretmesi için, parklara, ormanlara ziyaretler düzenleyin. Çocuğunuzu başkalarına yardım edebileceği, gönüllü projelere dahil edin. Nezaket ve empati becerilerini, karşılıksız yardımlarla geliştirin.
  •  Çocuğunuzla erkek olmak üzerine konuşun. Adam gibi ne demektir? İnsanlar bu kelimeleri kullanırken aslı erkeklerin hangi vasıflarını överler? Bunları çocuğunuza anlatın. Agresif olmanın erkek olmakla ilgisi olmadığını, erkek ve kadının birer cinsiyet tanımı olduğunu, başarılı ve nazik erkeklerden örnekler vererek anlatmaya çalışın. Çocuğunuzun erkek olmakla ilgili algısında bir problem sezdiğinizde bu konuyu açık bir şekilde konuşmaktan kaçınmayın.
  •   Erkek çocuklara yapılan en büyük yanlışlardan biri duygularını kendilerine saklamaları yönündeki telkindir. Erkek adam ağlar mı? gibi negatif  söylemlerle karşılaştığınızda oğlunuza duygularını anlatmasının ve ifade etmesinin yanlış bir şey olmadığını söyleyin. Çocuğunuzla, agresif erkek çocuklarla yaşadığı çatışmalar söz konusu olduğunda nasıl davranması gerektiği konusunda konuşun. Çatışmalardan ve şiddetten uzak dururken, hakkını ve kendini konuşarak savunması gerektiğini anlatın.

Şiddet konusunu çözemediğiniz durumlarda Konya çocuk psikoloğu önerisi arayışında iseniz bize mutlaka ulaşın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı