Ergenlikte Anne Babaların En Sık Yaptığı Hatalar

Ergenlikte Anne Babaların En Sık Yaptığı Hatalar

Çocuk yetiştirmenin püf noktası ya da kolay bir yolu yoktur. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan güçlü ve sağlıklı bireyler yetiştirmenin birden çok gerekliliği bulunur. Anne baba olmak bu nedenle çok önemli ve maalesef zordur. Ancak bu zorluklar kadar keyifli ve tarif edilemez derecede mutluluk vericidir. Anne babaların çocuklarına olan sevgisi, bu zorlukların üstesinden gelmek için, gerekli güç ve motivasyonu sağlar. Her ailede, anne baba ve çocuk ilişkisi farklı dinamiklere sahiptir. Her çocuğun farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle çocuk yetiştirmek için tek bir kural bulunmaz. Ancak ergenlik döneminde anne babaların sık yaptığı bazı hatalar bulunur. Bu hataları ve önleme yollarını sizler için derledik.

Ergenlikte Anne Baba Hatalarını Önleme Yolları

Baskıcılık

Ergenlik dönemi ile birlikte çocuklar gittikçe daha bağımsız olurlar. Ailelerinden ayrı, bağımsız olma çabaları aslında pozitif bir gelişmedir. Arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmek isterler, telefonlarıyla daha çok meşgul olur, hafta sonları aile programlarına uymak yerine, yaşıtlarıyla planlar yapar, toplantılara katılırlar. Anne babaların, çocuklarının gözetiminden çıkması, ev dışında, birçok gencin bulunduğu aktivitelere katılması endişe verici olabilir.

Bu nedenle çocuğun arkadaşlarıyla vakit geçirmesine izin vermemek, negatif bir etkiye neden olabilir. Anne babanın, çocuğunun güvenliğinden endişe ettiği için her dakikasını bilme isteği baskıcı bir tutuma dönüşebilir. Baskıcı tutum, çocuğun kendine, yeteneklerine ve becerilerine olan inancını zayıflatabilir. Yalnızken hiçbir şeyi başaramayacağına inanabilir. Dünyanın korkunç bir yer olduğuna, kendi başına bu durumla başa çıkmayacağına inan çocuklarda ciddi kaygı bozuklukları görülebilir. Kendinizi baskıcı bir tutum içinde bulduğunuzda, kaygılarınızın gerçek dışı olup olmadığını sorgulayın. Çocuğunuza gösterdiğiniz bu tutumun aslında onun faydası için olup olmadığını gözden geçirin.

Her Şeyi Üstlenmek

Anne babaların çocuklarını korumak için sınırları olmayabilir. Ancak bu durum, her engeli çocuklar için ortadan kaldırmaya dönüşürse problemler baş gösterir. Çocuklarınızın ödevlerini yapmak, onların yerine konuşmak gibi seçimleriniz çocuğunuzun kendine olan güvenini ve öz saygısını zedeler. Çocuğunuz hiçbir şeyi başaramayacağını düşünür. Gerçek dünya ile karşılaştığında zorlanır. Bu durumla başa çıkmak için düşünün. Acaba çocuğunuz için engelleri ortadan kaldırmanızın ve onun yerine her şeyi yapmanızın nedeni, aslında çocuğunuzun güçsüz olduğunu düşünmeniz mi? Onun “hayır” ya da “olmadı” kelimesini duymayı tolere edemeyeceğine inanmanız mı? Eğer davranışlarınızın altındaki neden bunlarsa, çocuğunuzu gerçek dünyaya hazırlamadığınızı fark ederek davranışlarınızı değiştirin.

Duygularını Ciddiye Almamak

Sadece ergenlik döneminde değil, çocukların her yaşında duygularını, duygusal tepkilerini ciddiye almak önemlidir. Ergenlik döneminde keskin ruh hali değişimleri olsa da çocukları dinlemek, gerekli dikkati vermek, duygularını anlayıp sindirmesine yardımcı olmak önemlidir. Aksi takdirde çocuğunuz, duygularını saklamaya ve yanlış çıkarımlar yapmaya başlayabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için bugünden itibaren çocuğunuza kulak verin. Duygularını yargılamadan dinleyin.

Tutarsız Davranmak

Çocuğunuza yol gösterirken, övgüde bulunurken, sınırlar koyarken ve cezalandırırken benimsemeniz gereken ilk ve en önemli şey, istikrardır. Tutarsız ve istikrarsız davranışlar çocuğun kendini güvende hissetmemesine neden olur ve kaotik ortam onu korkutur. Bu durumu çözmek için, çocuğunuza koyduğunuz sınırları ve kuralları esnetmeyin. Çocuğunuz evet demenin evet, hayır demenin ise hayır olduğunu bilsin.

Şımartmak

Anne babalar, çocuklarına duydukları sevgiyi ve verdikleri değeri gösterirken, gerçek dünyada karşılığı olmayan bazı davranışlar sergileyebilir. Anne babası tarafından sonsuz tolerasyon gören, şımartılan çocuklar, dünyadaki herkesten ve her şeyden daha önemli olduklarını düşünebilir. Bu çocuklar büyüyüp, gerçek dünya ile karşılaştıklarında ciddi problemler yaşarlar. Başarısızlık, mutsuzluk ve umutsuzluk ile baş etmek zorunda kalabilirler. Bu durumu çözmek için, çocuklarınıza bir ayrıcalık, bir hediye verirken ya da herhangi bir konuda tolerasyon gösterirken bunun gerçekten onun iyiliği için olup olmadığını sorgulayın. Gereksiz davranışlardan, şımarmasına neden olacak tutumlardan uzaklaşın.

Konya ergen danışmanlığı tavsiye ve önerileri için bize her zaman ulaşabileceğinizi unutmayın!