Disiplinli Bir Çocuk İçin 7 Kısa Cümle

Disiplinli Bir Çocuk İçin 7 Kısa Cümle

Disiplin ile kötü muamele etme, çocuk yetiştirmede en çok kafa karıştıran şeylerden biridir. Cezalandırma, bağırma ve hatta dayak bir zamanlar disiplin için kullanılan teknikler olduğu için anne babalar, disiplin sözcüğünü duyunca negatif bir düşünceye yönelir. Oysa gerçek disiplin, çocuğa doğru ve yanlış arasındaki farkı öğretmek, reel hayatta karşısına çıkan kafa karıştırıcı durumlarda ona kılavuzluk etmektir. Disiplinin gerçek anlamını biraz daha açığa çıkarmak için, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz durumlarda kullanabileceğiniz 7 kısa ve vurucu cümleyi sizin için derledik.

ZOR OLDUĞUNU BİLİYORUM

Çocuğunuza uzun cümleler kurmak yerine onu anladığınızı göstermenin kolay yolu, hislerine tercüman olacak bu kısacık cümleden geçiyor.

LÜTFEN YÜRÜ

Çocuğunuza “Koşma” diye negatif bir direktif vermek yerine, pozitif olanı seçin.

YENİDEN DENE

Çocuğunuz bazen kontrolü kaybettiğini düşünerek yanlış davranışlarda bulunabilir. Ona kontrolü yeniden ele aldığını göstermek için yeniden denemesini önerebilirsiniz.

SENİ TARTIŞMAYACAK KADAR ÇOK SEVİYORUM

Çocuklar bazen sadece ilgi çekmek için tartışma çıkarabilir. Onu sevdiğinizi yinelemeniz büyülü bir etki yaratarak tartışmayı bir anda ortadan kaldırabilir.

BÖYLE KONUŞTUĞUNDA SENİ ANLAMIYORUM

Mızmızlanan çocuğunuzu aslında size bir şey anlatmaya çalıştığı açıktır. Kesin ve net bir cümle ile onu anlamadığınızı söylerseniz size istediğiniz tonda cevap verecektir.

NE DİYORDUK?

Çocuğunuza “Teşekkürler”, “Lütfen” gibi görgü kurallarını öğretirken unuttuğunu fark ettiğinizde ona kızmak yerine yardımcı olun ve ne demesi gerektiğini bu kısacık cümle ile hatırlatın.