Çocuğunuzun Kendi Yatağında Uyumasına Yardımcı 7 Öneri

Birçok anne babanın kafasını kurcalayan şeylerden biri de çocuklarını ne zaman yalnız yatırmaya başlayacakları ve bunu nasıl başaracaklarıdır. Her çocuk farklı bir takvime sahip olabilir. Bu nedenle hangi yaşta yalnız yatmaya başlayacakları çocuklar gibi farklı cevaplara sahip olabilir. Ancak çocuğunuzu yalnız yatırmanızın vakti geldiğini anlamış ama bunu başaramamışsanız, bu konudaki önerilerimiz tam size göre.

Dikkat Dağıtıcı Unsurları Yok Edin
Çocuğunuzun uyku alanında, TV, tablet, telefon gibi dikkat dağıtıcı unsurların olmaması, sağlıklı bir uyku için en önemli şeylerin başında gelir. Çocuğunuzun odasında bu cihazların olması onun uykuya dalmasını ve ayrı yatma isteğini öldürecektir.

Uyku Rutini Oluşturun
Çocuklar rutinleri sever. Bu onlara güvende hissettirmenin bir yoludur. Kendi odasında uyumanın bu rutinin bir parçası haline gelmesi için baştan bir rutin oluşturun. Diş fırçalama, masal okuma gibi etkinlikler rutinin tamamlayıcısı olacaktır.

Daha Az Görünün
Çocuğunuzun kendi başına uyumasını sağlamak istiyorsanız, onun uykuya dalmasını beklemeden odadan çıkın. Eğer yapamıyorsanız ona dokunmadan ve konuşmadan yanına uzanabilirsiniz.

Güvenli Hissettirin
Bazı çocuklar yalnız ve karanlıkta uyumaktan korkar. Çocuğunuz eğer siz yokken odasında kalmaktan korkuyorsa pelüş hayvanlar gibi rahatlatıcı objeler kullanabilirsiniz.

Hızlı Davranmayın
Çocuğunuzun bir günde yalnız uyumaya başlamasını beklemeyin. Bunun zaman alacağının farkında olarak ona 5 dakika sonra döneceğinizi söyleyin. 5 dakika sonra gerçekten dönün. Gittikçe bu süreyi uzatarak onun odasına ve yatağına alışmasını sağlayabilirsiniz.

Tutarlı Olun
Çocuğunuz gece yarısı yatağınıza gelirse onunla birlikte odasına dönün. Yanınızda sizinle uyumasına izin vermeyin. Yatağında yatması gerektiğini basitçe belirterek bu davranışınızda tutarlı olun.

Davranışını Ödüllendirin
Çocuğunuzun odasında uyumaya alışmasını sabah istediği kahvaltıyı hazırlayarak ödüllendirin. Ancak ağlama ve öfke gibi davranışlarını da aşırı ilgi göstererek cesaretlendirmeyin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı