İçe Dönük Çocukların 7 Karakteristik Özelliği

Çocuğunuz kendi başına vakit geçirmekten zevk alıyor, büyük grup aktiviteleri ya da sosyal etkinliklerden sonra bitkin mi görünüyor? Diğer çocuklar gibi duygu ve düşüncelerini dışa vurmaktansa kendi başına kalmayı mı tercih ediyor? Bu ve benzeri davranışları nedeniyle çocuğunuzun utangaç ya da içe kapanık olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bir ihtimal daha var; Çocuğunuzun içe dönük bir çocuk olabilir. İçe dönüklük bir karakter özelliğidir ve normal bir durumdur. İçe dönük çocukları daha iyi anlamak için en karakteristik özelliklerini bir araya getirdik.

 1. İçe Dönük Çocukların Zengin Bir İç Dünyası Olur
  İçe dönük çocuklar genellikle kendi başlarına ya da en fazla bir ya da iki arkadaşıyla oyun oynamayı tercih eder. Çünkü içe dönük çocukların iç dünyaları oldukça zengindir. Bu nedenle odalarında, çizim, okuma, bilgisayar oyunu gibi tek başlarına yapabilecek aktiviteleri tercih ederler. Bu onlar için normal bir durum olsa da uzun vadede kendilerini izole hissettirebilir. Anne babalar bu konuda dikkatli olmalı ve çocuklarına yol gösterici olmalıdır.
 2. Derin Anlam Arayışındadırlar
  İçe dönük çocuklar, yaşlarının gerektirdiğinden daha derin düşüncelere sahiptir. Dünyayı daha derin bir bakış açısı ile ele alırlar. Kendileri başta olmak üzere etraflarındaki olaylar ve kişiler hakkında meraklıdırlar. Onları anlamak ve “neden” sorusunu cevaplamak isterler.
 3. Önce Gözlem Yaparlar
  İçe dönük çocuklar yaşıtlarından farklı olarak yapacakları tüm aktiviteleri ilk önce gözlemlemek isterler. Arkadaşlarıyla oynayacakları oyunlara hemen dahil olmayı reddedebilirler. Buna rağmen kendilerini rahat hissettikleri evlerinde daha girişken ve konuşkan olabilirler.
 4. Kararlarını Değerlerine Göre Alırlar
  İç dünyası zengin ve sürekli anlam arayışında olan içe dönük çocuklar kuşkusuz kalabalıkları takip ederek karar almazlar. Karar alırken kendi değerlerine sadık kalır, yaşıtlarının üzerinde kuracağı baskıdan diğer çocuklar gibi etkilenmezler.
 5. Rahatladıkça Konuşkan Olurlar
  İçe dönük çocuklar yeni insanlarla ilişki kurmakta oldukça yavaş davranır. Yaşıtlarının aksine bir kişiye ısınması uzun sürebilir. Ancak bir kişinin yanında kendini rahat hissettikçe daha çok konuşmaya başlar ve karşısındaki kişinin iç dünyasını anlamaya gayret eder.
 6. Grup Aktivitelerinde Zorluk Çekerler
  İçe dönük çocuklar, toplumun idealindeki girişken ve konuşkan kişilerin tam tersidir. Bu nedenle grup aktivitelerine uyum sağlamak ve kabul görmek konusunda zorluklar yaşarlar.
 7. 7. Sosyalleşirken Farklı Bir Yolu Benimserler
  İçe dönük çocuklar uzun süre başkalarıyla bir arada olduktan ve sosyalleştikten sonra enerjilerini kaybederler. Biraz yalnız kalıp kendilerini toplamaları gerekir. Bu nedenle sosyalleşirken de yaşıtlarında farklı davranırlar. Derin sohbetler ve ilişkiler kurabilecekleri bir iki arkadaş onlar için yeterlidir. Eğer sosyal ortamlar ya da kalabalıklarda uzun süre kalırlarsa, tükenmiş ve mutsuz hissederler.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı