Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile Öğrenme Güçlüğü İlişkisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu aslında bir öğrenme güçlüğü değildir. Ancak çocukların öğrenme süreçlerini güçleştiren etkilere sahiptir. Dikkat eksikliği çeken bir çocuk öğretmenini dinlemekte zorlanır. Çünkü hali hazırda dikkati çoktan dağılmış olabilir. Ya da hiperaktivite gösteren bir çocuk için uzun süre yerinde oturarak öğretmenini dinlemek zor olabilir. Bu nedenle DEHB sahibi çocuklar bu bozukluğa sahip olmayan çocuklara göre daha çok öğrenme güçlüğü yaşayabilirler.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Öğrenme Üzerindeki Etkisi

Öğrenme bir süreçtir. Çocuklar bu süreçte beyin işlevlerini kullanırlar. Özellikle odaklanma, dikkat etme, görevler ile hafızayı ilişkilendirme öğrenmenin olmazsa olmazlarıdır. DEHB özellikle beynin bu görevleri üzerinde etki gösterir. DEHB’nin beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri nedeniyle bu bozukluğa sahip çocuklar okulda ve öğrenmede problemler yaşar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğun yaşayabileceği öğrenme güçlüğünü anlamak için öğrenme güçlüğünü ve türlerini de bilmek önemlidir.

Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme güçlüğü, denilince akla birden çok tür gelebilir. Öğrenme güçlüğü sizin ya da çocuğunuzun zekası ya da çabası ile ilgili değildir. Çünkü söz konusu öğrenme güçlüğü olduğunda ana neden nörolojiktir.

Öğrenme güçlüğüne kişinin beynindeki bağlantıların diğerlerinden farklı olduğu olarak da bakılabilir. Öğrenme güçlüğü olan kişi, bilgileri diğerlerinden farklı şekilde elde eder ve işler. Öğrenme güçlüğü kişinin okuma, yazma, telaffuz ve matematik alanında güçlükler yaşamasına neden olabilir. Kişinin organizasyon ya da anımsama yeteneklerinin yanı sıra, dinleme ve konuşma, uzun ve kısa hafıza ve zamanlama becerilerini de etkileyebilir.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar genellikle ortalama ya da ortalamanın üstünde zekaya sahiptir. Ancak sahip oldukları potansiyeli ortaya koyacak başarılar gösteremeyebilirler. Elbette doğru yaklaşım ve destek ile bu çocukların içindeki potansiyel ortaya çıkarılabilir. Böylece yaşıtları ile aralarındaki eksiği kapatarak becerilerini sergileyebilirler.

Öğrenme Güçlüğü Türleri

Öğrenme güçlüğü denince tek bir şey akla gelse de spesifik alanlarda öğrenme güçlüğü yaşanabilir. Bunlar;

– Disleksi: Okuma güçlüğü

– Diskalkuli: Matematik öğrenme güçlüğü

– Disgrafi: Yazı Yazma Güçlüğü

– Dispraksi: Motor Öğrenme Güçlüğü

– Afazi: Konuşma Güçlüğü

– Görsel İşleme Bozukluğu

– İşitsel İşleme Bozukluğu

olarak sıralanabilir.

Öğrenme Güçlüğünün Çocuk Üzerindeki Etkileri

Öğrenme güçlükleri genellikle okul hayatının başlamasıyla ortaya çıkar. Çünkü çocuk ilk kez akademik dünya ile burada tanışır ve öğrenme becerilerini ortaya koymaya başlar. Öğrenme güçlüğünün etkileri okul ile sınırlı kalmaz. Çocuğun kendisini, günlük hayatını ve aile içindeki ilişkilerini etkileyebilir.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğun özgüveni düşebilir. Çünkü genel olarak toplumun akıllı çocukların okulda başarı kazandığına dair bir inancı vardır. DEHB ve öğrenme güçlüğünü birlikte yaşayan çocuk, zeka seviyesi ortalamanın üstünde de olsa bu düşünce biçimi nedeniyle yıpranabilir. Kendine olan güveni sarsılabilir.

Ayrıca DEHB sahibi bir çocuk okulda ondan istendiği gibi uzun saatler yerinde oturamayabilir, dürtüsel davranışlar sergileyebilir. Bu nedenle diğer yaşıtlarının yaptığı görevleri yerine getiremeyebilir. Bu da kendini soyutlanmış hissetmesine sebep olabilir. Ayrıca DEHB’nin getirdiği öğrenme güçlükleri ile diğer arkadaşları gibi öğrenemez ve öğrendiklerini gösteremez.

DEHB Teşhisi Nasıl Konulur?

Bir çocuğa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi konması ve bunun öğrenme güçlüğü ile ilgili ilişkisinin tespiti için birden çok kişinin yardımı alınabilir. Klinik psikologlar, nöropsikologlar ve çocuk psikiyatristleri hem DEHB hem de öğrenme güçlüğünü değerlendirebilir. Okul psikoloğu ve pedagoglar da öğrenme güçlüğünü tespit edebilir. Ancak DEHB teşhisi koymak için bu alanda eğitim almış olmaları gerekir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı