DEHB Sahibi Çocuklar İçin Daha İyi Bir Yaşam Ortamı Yaratmanın Yolları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip çocuklar, günlük hayatta yaşadıkları stresi azaltmak ve duygusal anlamda yaşadıkları yıkımdan kaçınmak için daha düzenli ve iyi bir yaşam ortamına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle DEHB sahibi çocuklar için daha iyi bir yaşam ortamı yaratmanın yollarını sizin için derledik.

Günlük Rutinler Oluşturun

Çocukların hayatında rutinlerin önemi büyüktür. DEHB sahibi çocuklar için rutinlere sahip olmak hayatı daha tahmin edilebilir kılar. Bu nedenle çocuğunuz için sabah, okul sonrası, akşam yemeği ve yatmadan öncesi için rutinler oluşturun. Her gün aynı saatlerde kalkması, yemek yemesi, uykuya gitmesi için çaba sarf edin.

Belli Alanlar Oluşturun

Her eşyanın yerinin belli olması önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun çantasını koyacağı, ayakkabılarını yerleştireceği, oyuncaklarını saklayacağı yerler için alan açın. Böylece çocuğunuzun acelesi olsa da dikkati dağılmaz ve ihtiyacı olan her eşyayı, o eşyaya ayrılan alanda bularak stres yaşamaktan kurtulur.

Fazlalıklardan Kurtulun

Çok eşya, daha fazla dikkat dağınıklığı demektir. Bu nedenle hem çocuğunuzun odasındaki hem de evinizdeki fazla eşyalardan kurtulun. Çocuğunuzun ihtiyacı olan kitaplara, oyuncaklara ve kıyafetlere daha kolay ulaşabilmesi için dolaplardaki fazlalıkları ayıklayın ve daha az eşya ile baş etmesi için ona fırsat tanıyın.

Önceden Tedbir Alın

Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Çok hareketli olduğu için sürekli bir şeyler kırılıyorsa değerli eşyaları ortadan kaldırın. Kendisine ve çevresine zarar verebileceği oyuncaklar almayın. Tüm problemler için önceden tedbir almaya gayret edin.

Kurallar Koyun

Ev içinde daha sağlıklı ve rahat bir yaşam ortamı oluşturmak için ev içi için kurallar koyun. Çocuğunuzun bu kurallar anlaması için kısa, net açıklamalar yapın. Kuralları anlatırken çocuğunuzun dikkatinin sizde olduğundan emin olun ve kurallara uymazsa karşılaşacağı sonuçlar net bir şekilde açıklayın.

Çabasını Övün

Çocuğunuzun doğru davranmak için çaba harcadığını gördüğünüzde onu takdir edin. Çabanın kıymetli olduğunu öğrenmesi ve çaba göstermek için cesaretlendirmesi için bu çok önemlidir. Unutmayın!

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı