DEHB Sahibi Çocuklar İçin Daha İyi Bir Yaşam Ortamı Yaratmanın Yolları

DEHB Sahibi Çocuklar İçin Daha İyi Bir Yaşam Ortamı Yaratmanın Yolları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip çocuklar, günlük hayatta yaşadıkları stresi azaltmak ve duygusal anlamda yaşadıkları yıkımdan kaçınmak için daha düzenli ve iyi bir yaşam ortamına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle DEHB sahibi çocuklar için daha iyi bir yaşam ortamı yaratmanın yollarını sizin için derledik.

Günlük Rutinler Oluşturun

Çocukların hayatında rutinlerin önemi büyüktür. DEHB sahibi çocuklar için rutinlere sahip olmak hayatı daha tahmin edilebilir kılar. Bu nedenle çocuğunuz için sabah, okul sonrası, akşam yemeği ve yatmadan öncesi için rutinler oluşturun. Her gün aynı saatlerde kalkması, yemek yemesi, uykuya gitmesi için çaba sarf edin.

Belli Alanlar Oluşturun

Her eşyanın yerinin belli olması önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun çantasını koyacağı, ayakkabılarını yerleştireceği, oyuncaklarını saklayacağı yerler için alan açın. Böylece çocuğunuzun acelesi olsa da dikkati dağılmaz ve ihtiyacı olan her eşyayı, o eşyaya ayrılan alanda bularak stres yaşamaktan kurtulur.

Fazlalıklardan Kurtulun

Çok eşya, daha fazla dikkat dağınıklığı demektir. Bu nedenle hem çocuğunuzun odasındaki hem de evinizdeki fazla eşyalardan kurtulun. Çocuğunuzun ihtiyacı olan kitaplara, oyuncaklara ve kıyafetlere daha kolay ulaşabilmesi için dolaplardaki fazlalıkları ayıklayın ve daha az eşya ile baş etmesi için ona fırsat tanıyın.

Önceden Tedbir Alın

Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Çok hareketli olduğu için sürekli bir şeyler kırılıyorsa değerli eşyaları ortadan kaldırın. Kendisine ve çevresine zarar verebileceği oyuncaklar almayın. Tüm problemler için önceden tedbir almaya gayret edin.

Kurallar Koyun

Ev içinde daha sağlıklı ve rahat bir yaşam ortamı oluşturmak için ev içi için kurallar koyun. Çocuğunuzun bu kurallar anlaması için kısa, net açıklamalar yapın. Kuralları anlatırken çocuğunuzun dikkatinin sizde olduğundan emin olun ve kurallara uymazsa karşılaşacağı sonuçlar net bir şekilde açıklayın.

Çabasını Övün

Çocuğunuzun doğru davranmak için çaba harcadığını gördüğünüzde onu takdir edin. Çabanın kıymetli olduğunu öğrenmesi ve çaba göstermek için cesaretlendirmesi için bu çok önemlidir. Unutmayın!