Çocuklarınıza Alışkanlık Kazandırmak İçin Etkin Yollar

Çocuklarınıza Alışkanlık Kazandırmak İçin Etkin Yollar

Çocuklarıma diş fırçalama alışkanlığı kazandıramıyorum.
Çocuğuma kişisel temizlik alışkanlıklarını veremiyorum.
Çocuğuma sağlıklı beslenmeyi öğretemiyorum.
Birçok anne baba çocuklarının iyi alışkanlıklara sahip olmasını ister ama bu alışkanlıkları onlara kazandırma konusunda zorluklar çekebilir. Çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırmak için etkin yolları sizin için bir araya getirdik.

1. Pozitif Olun
Çocuğunuzun ilk yıllarında pozitif olmak, çocuğunuzun öğrenme becerileri üzerinde oldukça önemlidir. Olumlu konuşmanın ve yaklaşmanın önemini unutmayın. Rekabeti değil, işbirliğini teşvik edin. Çocuğunuza olumsuz kelimelerle seslenmeyin, isimler takmayın. Her zaman ulaşılabilir olun. Sizden yardım istemekten çekinmesin. Sabırlı ve yol gösterici olun, işleri onun yerine yapmak yerine problemleri çözmesi için cesaretlendirin.

2. Gerçekçi Olun
Çocuğunuzdan beklediğiniz davranışlar ve kazanmasını istediğiniz alışkanlıklar üstüne düşünün. Gerçekten çocuğunuz bunları yapabilecek mi? Ya da ne kadarını ne şekilde yapabilecek? Çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Onu düşünerek beklentileriniz de gerçekçi olun.

3. Aile Bağlarınızı Güçlendirin
Aile bilinci bir çocuğun davranışlarının şekillenmesinde büyük önem taşır. Sadece çekirdek ailesi ile değil, daha geniş bir çember ile ilişki kurmasını sağlayın. Akrabalarını tanıtın ve onlara nasıl davranması gerektiğini öğretin. Gerekirse aile piknikleri, geziler düzenleyin.

4. Kurallarınız Net Olsun
Çocuğunuz için net kurallar koyun. Bu onun alışkanlık kazanmasına yardımcı olacak en önemli şeylerden biridir. Özellikle okul çağı çocuklarının, okul öncesi ve sonrası belli rutinlerinin olması onun alışkanlık kazanmasında büyük önem taşır. Ne zaman ders yapacağını, ne kadar oyun oynayabileceğini bilmesi çocuğunuza zaman yönetimini de öğretecektir.

5. Anlatın
Çocukların en çok sordukları sorulardan biri “neden” dir. Çocuğunuz her şeyin altındaki nedeni bilmek isteyecektir. Bu nedenle alışkanlıkların ve kuralların nedenlerini, yapılmadıklarında kişinin karşılaşacağı olumsuz sonuçları çocuğunuzun anlayacağı şekilde anlatın.

6. Ödüllendirin
Çocuğunuzun çabalarını hiçbir zaman ödülsüz bırakmayın. Ödül demek maddi nesneler ya da hediyeler değildir. İyi davranmaya ve bir alışkanlığı kazanmaya başladığında mutlaka bunu görün ve çocuğunuzu övün. Hediye olarak bir kucaklaşma, sıcak bir sohbet, kaliteli zaman geçirmek oldukça etkili olacaktır.