Daha Etkin Bir Anne Baba Olmak İçin 9 Adım

Daha Etkin Bir Anne Baba Olmak İçin 9 Adım

Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor ve en meşakkatli işlerinden biridir. Çoğu anne baba, çocuğunu yetiştirmek, onu iyi, mutlu ve sağlıklı bir birey olarak büyütmek için hazır olmadığını düşünür. Kendini hazırlıksız hissettiği için önerilere ve tavsiyelere ihtiyaç duyar. Ancak diğer insanların verdiği çocuk yetiştirme önerileri herkes için geçerli öneriler değildir. Çünkü her anne baba gibi her çocuk da farklıdır ve yetişirken farklı ihtiyaçlara sahiptir. Anne babalar, çocuk yetiştirmede belli adımları takip edip, kendilerine ve çocuklarına uygulayabilirse daha doyurucu sonuçlar alacaktır. Daha etkin ve efektif bir anne baba olabilmek için 9 adımı sizin için bir araya getirdik.

  1. Çocuğunuzun Öz Saygısını Geliştirin

İnsanların öz saygısı ve kimlik bilinci henüz bebeklik yıllarında başlar. Kimlik bilinci inşa olurken en önemli faktör, bebeğin anne babasının kendisini nasıl gördüğüdür. Anne babanın ses tonundan vücut diline her ifadesi çocukları tarafından gözlenir. Çocuğunuzun küçük de olsa başarılarını övmeniz, kendi başına bir şeyleri başarması için cesaretlendirmeniz bu anlamda önemlidir. Yaptığı şeyleri negatif bir dille değil, yapıcı bir şekilde eleştirmeniz öz saygısını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  1. İyi Yönlerinin Farkına Varın

Anne babalar olarak negatif şeyleri gözlemleyip dile getirmekte daha rahat olabiliriz. Çocuklarımızı eleştirdiğimiz kadar övmek, iyi davranışlarını, çabasının farkına varmak, onu olumsuz eleştirilerle yönlendirmeye çalışmaktan daha iyi sonuç verecektir. Her gün çocuğunuzu övecek, olumlu bir davranış bulun ve bunu çocuğunuza söyleyin.

  1. Sınırlar Koyun, Tutarlı Olun

Disiplin her evde ve ortamda mutlaka olması gereken bir unsurdur. Disiplin denince akla cezalandırma gelse de aslında disiplin, çocuğunuzun doğru davranışları seçmesi ve kendini kontrol etme becerisini geliştirmesidir. Çocuklar anne babaların ve kendilerinin limitlerini test etmek isterler. Gelişme aşaması boyunca devam edecek bu tutumun karşısında mutlaka sınırlar koyun ve bu sınırları asla gevşetmeme konusunda tutarlı davranın.

  1. Çocuklarınıza Zaman Ayırın

İş ve sosyal hayat nedeniyle anne babaların, çocukları ile geçirdiği zaman kısıtlanabiliyor. Halbuki çocukların en çok mutlu olacakları şeylerin başında anne babaları ile geçirdikleri kaliteli zaman gelir. Çocuklarınızla baş başa kaliteli zaman geçirmek için mutlaka zaman ayırın. Bu zamanlarda bol bol iletişime geçtiğinizden, birbirinizle konuşup, sohbet ettiğinizden emin olun.

  1. İyi Bir Rol Model Olun

Çocuklar söylenenleri değil yapılanları örnek alır. Çocuğunuz iyimser bir çocuk olsun istiyorsanız iyimser olun. Kitap okumayı sevmesini istiyorsanız kitap okuyun. Cömert ve nazik olmasını istiyorsanız, siz de cömert ve nazik olun. Çocuğunuzu nasıl bir birey olarak yetiştirmek isterseniz ilk önce bu şekilde davranmanız gerektiğini, hem anne hem de baba olarak ilk ve en önemli rol model olduğunuzu unutmayın.

  1. İletişimi İlk Sıraya Koyun

Çocuklar ile yetişkinlerin dünyası birbirinden çok farklıdır. Çocuğunuz çok önemli bulduğu bir şeyi size heyecanla anlatırken onu mutlaka dinleyin. Onun önem verdiği şeyler sizin için basit ve gereksiz olabilir ama ileride ve yaşı büyüdükçe sizinle rahat konuşabilmesi için bu temeli atmanız ve aranızdaki iletişimi daimi kılmanız önemlidir.

  1. Koşulsuz Sevgi Gösterin

Çocuklarınız kötü davranışlar gösterecektir. Çünkü her çocuk hata yaparak büyür. Sizin anne baba olarak göreviniz çocuğunuza doğru olanı işaret etmek ve rehberlik etmektir. Kötü bir davranışı çocuğunuzun karakteri ile ilişkilendirmeyin. Ona kızdığınızda davranışını doğru bulmadığınızı belirtin. Eğer davranışa değil de kendisine kızarsanız, hata yaptığında onu sevmeyeceğinizi düşünebilir. Bu nedenle çocuğunuzun davranışını yanlış bulduğunuzu mutlaka işaret edin ve sevginizin daim olduğunu anlatın.

Anne baba olarak ebeveynlik problemleri yaşıyorsanız, Konya pedagog tavsiyesi arayışında iseniz Psikon Terapi’yi arayabilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.