1 Yaşındaki Bebekler İçin Ev Dışı Aktiviteler

1 Yaşındaki Bebekler İçin Ev Dışı Aktiviteler

Çocuklarımızı yetiştirirken ev içi aktiviteler kadar ev dışı aktiviteler de önemlidir. Çünkü çocuklar, dış dünya ile ilişki kurmaya, sosyalleşmeye, ev dışındaki yerleri ve insanları da tanımaya başlar. Bugün sizin için bir araya getirdiğimiz ev dışı aktiviteler, 1 yaşındaki bebeğinizin sosyalleşmesi, bağ kurma becerisi ve büyük motor becerilerini geliştirmek için oldukça faydalı olacaktır.

1 Yaşındaki Çocuklar Ne Yapmak İster?

12 ayı geride bırakan bebeklerimiz eğlenmek isterler. Artık daha hareketli ve yeni bilgilere daha açıktırlar. Dokunmak, koklamak, yemek ve görmek isterler. Bu nedenle anne babaların çocuklarının öğrenmesine ve bağ kurma becerilerini geliştirmesine yardım etmesi büyük önem taşır. 

Dışarı Çıkacak Anne Babalara Öneriler

- Çocuğunuzun uyku düzenini göz önüne alın. Eğer çocuğunuz ev dışında uyumuyorsa, gün içindeki uykusundan uyanınca dışarı çıkın ve dışarıda geçireceğiniz vakti, 1-2 saat ile sınırlayın.

- Çocuklar acıktıklarında oldukça huysuz olabilirler. Bu nedenle çocuğunuzu dışarı çıkarmadan önce, sevdiği atıştırmalıklardan yanınıza aldığınıza emin olun.

- İlk kez dışarı çıkacaksanız yalnız olmayın. Mutlaka eşinizi de yanınızda götürün. Böylece gereksiz stres yaşamazsınız.

- Bazen dışarı çıkma macerası nahoş sonuçlanabilir. Bu durumlarda pes etmeyin, hem siz  hem de çocuğunuz bir süre sonra dışarı çıkmakla ilgili sorun yaşamayacaksınız.

- Eğer gideceğiniz yere araba ile gidecekseniz, çocuğunuzu oyalamak için ona hediye paketine sarılmış bir kitap verin. Çocuğunuz yol boyunca paketi açmakla oyalanacak ve siz de stressiz bir yolculuk yapmış olacaksınız. 

Ev Dışı Aktivite Önerileri

AKVARYUM

Eğer yaşadığınız şehirde dev akvaryumlardan biri varsa, çocuğunuzla burayı mutlaka ziyaret edin. Akvaryum ziyareti, yepyeni kelimelerle karşılaşacak çocuğunuzun kelime hazinesine katkı yapacaktır. Akvaryumlardaki sakinleştirici etki çocuğunuzun endişelerini yenmesini ve sakinleşmesini sağlayacaktır. Küçük yaşlardan itibaren doğanın güzellikleri ile tanışan çocuğunuz bunlara şükran duymayı öğrenecektir. Ayrıca akvaryumlar, hem görsel, hem işitsel, hem dokunsal hem de kinestetik öğrenme biçimlerine sahip çocuklara hitap ederler. 

KÜTÜPHANELER

Yaşadığınız şehirde, özellikle çocuklar için okuma ve müzik programı yapan kütüphaneleri araştırın. Çocuklara özel aktivitelere katılın. Eğer şehrinizdeki kütüphanede bu aktiviteler yoksa bile çocuğunuz kütüphanede olmaktan zevk alacaktır. Onunla kitapların ve dev rafların arasında gezin. Kitaplarla küçük yaşta tanışmasını sağlayın.

OYUN PARKLARI

Birçok oyun parkında 3 yaş altı için alan bulunmaktadır. Evinize yakın bir konumdaki oyun parkını seçerek çocuğunuzla birlikte oyun parkındaki oyuncaklarla oynayabilirsiniz. Çocuğunuz burada her yaştan çocukla birlikte olmak, etkileşim kurmak ve sosyalleşmek için fırsat bulacaktır.

MARKET

1 yaşındaki çocuklar için market kocaman bir dünyadır. Çocuğunuzu market arabasının önüne oturtun ve onun farklı renkler, şekiller ile tanışmasını sağlayın. Kelime hazinesinin gelişmesi için alışveriş yaparken onunla konuşabilir ve ürünleri ona göstererek neyi neden aldığınızı anlatabilirsiniz.

SAHİL

Yaşadığınız şehirde deniz varsa, çocuğunuzla birlikte sahile gidin. Kısa bir süre de olsa onunla kumda çıplak ayakla gezin. Kovalara kum doldurun. Sahil, su, kum, çakıl taşları gibi unsurlarla kaplıdır ve çocuğunuzun yeni şeyler öğrenmesi için birçok uyarıcıyı aynı anda sunar. Eğer yaşadığınız şehirde deniz yoksa, bir nehir, gölet ya da büyük park havuzunun yanına da gidebilirsiniz. Burada çocuğunuza, o bölge hakkında bilgi vererek, kelime hazinesine katkıda bulunabilirsiniz.

HAYVAN BARINAKLARI

Çocuğunuza yaşta hayvan sevgisi aşılamanın yollarından biri de onu olabildiğince erken bir yaşta hayvanlarla tanıştırmaktır. Çocuğunuzla birlikte hayvan barınaklarını ziyaret edebilir, buraya götüreceğiniz mama ile hem hayvanları besleyebilir hem de çocuğunuzun hayvanları birinci elden tanımasına imkan sağlayabilirsiniz. Eğer hayvan barınakları sizin için göz korkutucu ise, çocuğunuzla sokağa çıkıp, sokak hayvanlarına mama ve su bırakabilirsiniz.