Çocuğunuzun Konuşma Becerilerini Geliştirmek İçin 9 Öneri

Çocukların konuşma becerilerini geliştirmede en önemli rol anne babalara düşer. Anne babalar, çocuklarının bakımından birinci dereceden sorumlu oldukları için tüm gelişim aşamalarına en çok hakim olan kişilerdir. Hem konuşma becerilerinin gelişmesini en yakından takip eden hem de en çok birebir iletişim kurdukları kişiler oldukları için anne babalar, çocukların konuşma becerilerine büyük katkılarda bulunabilirler. Çocuklarda konuşma problemleri gibi sorunlarla karşılaştıklarında konuşma terapisi konusunda harekete geçebilir, uzman konuşma terapisti ile çocuklarının yaşadığı sıkıntının üstesinden gelebilirler. Elbette bunların yanı sıra, evde yapılacak bazı aktivitelerle çocukların konuşma becerilerini iyileştirmeleri de mümkündür. Biz de çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmek için önerileri bir araya getirdik.

  1. Birlikte Pişirin

Çocuğunuzun konuşma becerisini ve sözcük hazinesini geliştirmek için ilk adımı evinizin mutfağından atabilirsiniz. Malzemeleri birlikte saymak, ölçmek, karıştırmak gibi aktiviteler çocuğunuzun bu alandaki bilgilerini artıracağı gibi iletişim konusunda da gelişmesini sağlayacaktır. Yarım çay bardağı, bir çorba kaşığı gibi mutfağa dair konseptleri anlaması ve günlük hayatta kullanması da kolaylaşacaktır.

  1. Fotoğraf Çekin

Çocuğunuzla yaptığınız her aktivitede fotoğraf çekin. Daha sonra bu fotoğrafların çıktılarını alıp, birlikte albümler düzenleyin. Bu esnada, o gün üstüne konuşun. Bu aktivite çocuğunuzun geçmiş olaylar hakkında değerlendirme yapma ve konuşma becerisine katkı sağlayacaktır.

  1. Hatıralarınızı Anlatın

Çocuğunuza, onun doğumunu, ilk aylarını, ilk sözcüklerini ve birlikte geçirdiğiniz ilk aylarınızı anlatın. Onunla ilgili hatıralarınızı paylaşmak çocuğunuzun konuşma isteğini artıracaktır. Çocuğunuzun kendisine farklı bir gözle bakmasına, geliştiğini, büyüdüğünü anlamasına yardımcı olacaktır.

  1. Çocukluğunuzu Paylaşın

Çocuklar anne babalarının da bir zamanlar çocuk olduğunu öğrenmekten ve bunu hatırlamaktan zevk alırlar. Kendi çocukluğunuza ait fotoğrafları çocuğunuza gösterin. Çocukken yapmaktan zevk aldığınız şeyleri, korkularınızı, oynadığını oyunları paylaşarak, sohbete katılmasını sağlayın.

  1. Duyguları Gözden Kaçırmayın

Hem çocuklar hem de yetişkinler duyguları hakkında konuşmakta zorluk çekerler. Çocuğunuzun duygularını gözden kaçırmamak, bu konuda sorular sormak onun duyguları hakkında konuşmaktan kaçınmasını engelleyecektir. Bu nedenle çocuğunuz okuldan eve geldiğinde, “Yüzünde mutlu bir ifade var. Okulda güzel bir şey mi oldu?” ya da “Kaşların çatılmış, yoksa canını sıkan bir şey mi var” diye sorabilirsiniz.

  1. Duyguları Etiketleyin

Çocuklar duygularını anlamlandırmak, sınıflandırmak ve adlandırmakta zorluk yaşayabilirler. Bu durum iletişim kurmaları ve konuşmaları konusunda bir engel teşkil edebilir. Çocuğunuzun duygularını isimlendirmesine yardımcı olun. “Sen çok çok çok kızgın olmalısın.”, “Mutluluğun yüzünden okunuyor.”, “Çok zorlanmış görünüyorsun, sana yardım etmemi ister misin?” gibi cümleler kurarak, duyguların en basit isimlerini öğretin.

  1. Konuşma Oyunları Oynayın

Çocuklar en çok oyun oynayarak gelişir. Oyun hem eğlendiren hem de öğretici bir aktivite olarak konuşma becerilerine de katkı sağlar. Çocuğunuzla kelime tamamlamaca, isim şehir hayvan gibi konuşma ve sözcük oyunları oynayın. Her gün bir kelime öğrenerek kelimeyi gün boyunca farklı şekillerde kullanmayı deneyin.

  1. Kitap Okuyun

Çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de hiç kuşkusuz kitap okumaktır. Kitabı interaktif bir şekilde okuyun. Kitap okurken çocuğunuza en sevdiği karakteri, olay hakkındaki fikrini sorun. Karakterin yaşadıkları onun başına gelseydi nasıl hissedeceğini, ne yapacağını düşünmesini isteyin.

  1. Şarkılardan Destek Alın

Kelime hazinesini geliştirmek, duygularını sözcüklerle ifade etmek için şarkıları ve şiirleri kullanın. Çocuk şarkılarından oluşan bir albümü, uzun araba yolculuklarında eşlik ederek dinleyebilir, şarkıların eşliğinde dans aktiviteleri düzenleyebilir, çocuğunuzla birbirinize şiirler okuyabilirsiniz. Kafiyeler ve ritim çocuğunuzun kendini ifade etme biçimlerini besleyecektir.

Çocuğunuzun konuşma problemleri yaşadığına inanıyor ve bu sorunları kendi başınıza aşamıyorsanız, Konya konuşma terapisti tavsiyesi arayışında iseniz bizi arayıp, alanında uzman kadromuzla problemlerinizi çözebilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı