Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 9 İpucu

Çocuğuma yeterince zaman ayıramıyorum.

Çocuğumla nasıl kaliteli zaman geçirebilirim.

Çocuğumla yeterince ilgilenmediğimi düşünüyorum.

Bu ve benzer cümleler, iş, okul ve evin sorumlulukları altında ezilen anne babalar tarafından sıkça dile getirilir. Bunca sorumluluğu yerine getirmeye çalışırken, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onlarla birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynlere birkaç ipucumuz var.

  1. Aile Gecesi

Aile geceleri her haftanın bir günü uygulayabileceğiniz bir gelenek haline gelebilir. Bu gece, ister ailece sinemaya gidin, ister piknik yapın, ister gece yürüyüşlerine çıkın, isterseniz de kutu oyunları oynayın. Ana amacın tüm ailenin bir arada ve dış etkenlerden uzak, konuşarak, iyi zaman geçirmesi olduğunu unutmayın.

  1. Arkadaşlar İyidir

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirirken, onların arkadaşlarını da tanımak istemez misiniz? Çocuklarınızdan arkadaşlarını size davet etmelerini isteyin. Arkadaşlarıyla olan ilişkilerini gözlemleyerek, çocuğunuzun beğendiği, sevdiği, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri daha kolay öğrenebilir, çocuğunuzu neyin motive ve mutlu ettiğini fark edebilirsiniz.

  1. Seçim Şansı Verin

Çocuklarınızla geçireceğiniz o özel ve kıymetli anlarda, yapılacak aktiviteleri seçmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuza faydası olduğunu düşündüğünüz ama onun karakterine hiç uygun olmayan seçimler çocuğunuzun hevesini söndürecektir. Bu nedenle birlikte geçireceğiniz zamanlarda yapacağınız aktiviteler için çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun birkaç seçenek bulun ve bunların arasından seçim yapmasına izin verin.

  1. Sabahları Kaçırmayın

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için saatlere ve günlere ihtiyacınız yok. Her sabah baş başa geçireceğiniz 10 dakika ilişkinize ve aranızdaki bağa çok şey katacaktır. Sabahları birlikte esneme hareketleri yapabilir, yatakta yan yana yatıp, o gün için düşler kurabilir, kahvaltıyı birlikte hazırlayabilirsiniz.

  1. Uykudan Önce Önemlidir

Tıpkı sabahın ilk saatleri gibi uykudan önceki dakikalar da büyük önem taşır. Çocuğunuz uykuya dalmadan önce, onunla biraz vakit geçirin. Birlikte dişlerinizi fırçalayabilir, bir kitaptan birkaç sayfa okuyabilir, hayallerinizden bahsedebilirsiniz.

  1. Anları Yakalayın

Günler bazen öyle çabuk geçer ki, geçmişte kalan günlerde yaşadıklarımız da bu hızın içinde kayboluverir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz her günü, belgelemek, kaçırdığınızı düşündüğünüz anların size güzel bir hatıra olarak kalmasını sağlayabilir. Çocuğunuzla her gün aynı noktada bir fotoğraf ya da birkaç saniyelik bir video çekin. Yıl sonunda bu fotoğrafları ya da videoları arka arkaya ekleyerek koca bir senenin birkaç dakikalık hatırasına sahip olabilirsiniz.

  1. Bildiklerinizi Öğretin

Çocuklarla kaliteli vakit geçirmenin en güzel ve verimli yollarından biri onlara bildiklerimizi öğretmektir. Tıpkı kendi anne babalarımızdan öğrendiğimiz şeyleri asla unutmamamız gibi, çocuklarımız da bizden öğrendiklerini ömür boyunca hatırlayıp bizleri anacaktır. Yemek yapmak, araba yıkamak, örgü örmek, enstrüman çalmak ve daha çok fazla beceriyi çocuğunuza öğretebilirsiniz.

  1. Birlikte Öğrenin

Çok uzun zamandır bir enstrüman çalmayı, resim yapmayı, pasta ya da kek pişirmeyi, farklı bir kültürün mutfağını öğrenmek istiyor ama vakit bulamıyorsanız şimdi çocuğunuzla bu isteğinizin peşinden gitmenin tam sırası. Çocuğunuzla ortak ilgi alanınız olan bir konu bulun ve bu konuya dair kurslara ya da workshoplara katılın. Olmazsa internetteki sınırsız kaynaklardan faydalanın.

  1. Gül ve Diken

Çocuklarınızla her akşam konuşurken ona neler soruyorsunuz? Gününün iyi yanlarını sorarken kötü yanlarını unuttuğunuz oluyor mu? Eğer gününün tam olarak nasıl geçtiğini anlamak istiyorsanız gül ve diken sorusunu kullanabilirsiniz. Çocuğunuza her akşam, onun için günün gülü ve dikeni neydi, onu ne mutlu etti, canını sıkan bir şey var mı öğrenin. Siz de çocuğunuzun yaşına göre, yaşadığınız mutluluk ve üzüntüleri uygun bir dille onunla paylaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı