Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 9 İpucu

Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 9 İpucu

Çocuğuma yeterince zaman ayıramıyorum.

Çocuğumla nasıl kaliteli zaman geçirebilirim.

Çocuğumla yeterince ilgilenmediğimi düşünüyorum.

Bu ve benzer cümleler, iş, okul ve evin sorumlulukları altında ezilen anne babalar tarafından sıkça dile getirilir. Bunca sorumluluğu yerine getirmeye çalışırken, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra onlarla birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynlere birkaç ipucumuz var.

  1. Aile Gecesi

Aile geceleri her haftanın bir günü uygulayabileceğiniz bir gelenek haline gelebilir. Bu gece, ister ailece sinemaya gidin, ister piknik yapın, ister gece yürüyüşlerine çıkın, isterseniz de kutu oyunları oynayın. Ana amacın tüm ailenin bir arada ve dış etkenlerden uzak, konuşarak, iyi zaman geçirmesi olduğunu unutmayın.

  1. Arkadaşlar İyidir

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirirken, onların arkadaşlarını da tanımak istemez misiniz? Çocuklarınızdan arkadaşlarını size davet etmelerini isteyin. Arkadaşlarıyla olan ilişkilerini gözlemleyerek, çocuğunuzun beğendiği, sevdiği, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri daha kolay öğrenebilir, çocuğunuzu neyin motive ve mutlu ettiğini fark edebilirsiniz.

  1. Seçim Şansı Verin

Çocuklarınızla geçireceğiniz o özel ve kıymetli anlarda, yapılacak aktiviteleri seçmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuza faydası olduğunu düşündüğünüz ama onun karakterine hiç uygun olmayan seçimler çocuğunuzun hevesini söndürecektir. Bu nedenle birlikte geçireceğiniz zamanlarda yapacağınız aktiviteler için çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun birkaç seçenek bulun ve bunların arasından seçim yapmasına izin verin.

  1. Sabahları Kaçırmayın

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için saatlere ve günlere ihtiyacınız yok. Her sabah baş başa geçireceğiniz 10 dakika ilişkinize ve aranızdaki bağa çok şey katacaktır. Sabahları birlikte esneme hareketleri yapabilir, yatakta yan yana yatıp, o gün için düşler kurabilir, kahvaltıyı birlikte hazırlayabilirsiniz.

  1. Uykudan Önce Önemlidir

Tıpkı sabahın ilk saatleri gibi uykudan önceki dakikalar da büyük önem taşır. Çocuğunuz uykuya dalmadan önce, onunla biraz vakit geçirin. Birlikte dişlerinizi fırçalayabilir, bir kitaptan birkaç sayfa okuyabilir, hayallerinizden bahsedebilirsiniz.

  1. Anları Yakalayın

Günler bazen öyle çabuk geçer ki, geçmişte kalan günlerde yaşadıklarımız da bu hızın içinde kayboluverir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz her günü, belgelemek, kaçırdığınızı düşündüğünüz anların size güzel bir hatıra olarak kalmasını sağlayabilir. Çocuğunuzla her gün aynı noktada bir fotoğraf ya da birkaç saniyelik bir video çekin. Yıl sonunda bu fotoğrafları ya da videoları arka arkaya ekleyerek koca bir senenin birkaç dakikalık hatırasına sahip olabilirsiniz.

  1. Bildiklerinizi Öğretin

Çocuklarla kaliteli vakit geçirmenin en güzel ve verimli yollarından biri onlara bildiklerimizi öğretmektir. Tıpkı kendi anne babalarımızdan öğrendiğimiz şeyleri asla unutmamamız gibi, çocuklarımız da bizden öğrendiklerini ömür boyunca hatırlayıp bizleri anacaktır. Yemek yapmak, araba yıkamak, örgü örmek, enstrüman çalmak ve daha çok fazla beceriyi çocuğunuza öğretebilirsiniz.

  1. Birlikte Öğrenin

Çok uzun zamandır bir enstrüman çalmayı, resim yapmayı, pasta ya da kek pişirmeyi, farklı bir kültürün mutfağını öğrenmek istiyor ama vakit bulamıyorsanız şimdi çocuğunuzla bu isteğinizin peşinden gitmenin tam sırası. Çocuğunuzla ortak ilgi alanınız olan bir konu bulun ve bu konuya dair kurslara ya da workshoplara katılın. Olmazsa internetteki sınırsız kaynaklardan faydalanın.

  1. Gül ve Diken

Çocuklarınızla her akşam konuşurken ona neler soruyorsunuz? Gününün iyi yanlarını sorarken kötü yanlarını unuttuğunuz oluyor mu? Eğer gününün tam olarak nasıl geçtiğini anlamak istiyorsanız gül ve diken sorusunu kullanabilirsiniz. Çocuğunuza her akşam, onun için günün gülü ve dikeni neydi, onu ne mutlu etti, canını sıkan bir şey var mı öğrenin. Siz de çocuğunuzun yaşına göre, yaşadığınız mutluluk ve üzüntüleri uygun bir dille onunla paylaşabilirsiniz.