Çocuklarda Zihinsel Hastalık Belirtileri

Anne babalar olarak çocuklarımızı korumak öncelikli görevimizdir. İçgüdüsel olarak bir tehlike anında ilk önce çocuklarımızı güvence altına almaya çalışır, çoğu zaman kendimizden önce onların güvenliğini sağlamayı amaçlarız. Çocuklarımızda küçük bir döküntü ya da kaşıntı için vakit kaybetmeden hastaneye koşarız. Kendimizde olsa umursamayacağımız ya da birkaç gün bir şey yapmadan bekleyeceğimiz sağlık problemleri, çocuklarımız söz konusu olduğunda acile gitmemiz ile sonuçlanabilir.

Fiziksel rahatsızlıklar gözle görülebilir belirtileri ile çocuklarımız için zamanında hareket etmemize imkan sağlar. Ancak ruhsal ve zihinsel hastalıklar maalesef ilk bakışta görülecek belirtiler ortaya koymaz. Bu nedenle bu konularda daha temkinli olmak ve çocuklarımızın gösterdikleri belirtiler konusunda bilinçlenmek önemlidir. Anne babalar için çocuğunun herhangi bir fiziksel ya da zihinsel hastalık yaşadığına inanmak ve bu durumu kabullenmek zor olabilir. Bu eğilimimize rağmen anne baba sorumluluğunu unutmayarak duruma yaklaşmamız gerekir.

Durumun ciddiyetini anlamak için araştırmalar sonucu karşımıza çıkan rakamlara bakmakta fayda bulunur. Bugün yapılan çalışmalara göre günümüzde her beş çocuktan biri duygusal ve davranışsal bozukluk yaşamaktadır. Bu bozukluklar basit müdahalelerle kolayca çözülebileceği gibi bazı rahatsızlıklarda yoğun bir tedavi sürecine ihtiyaç olabilir.

Çocuklarda Zihinsel Hastalıklar Nasıl Anlaşılır?

Anne babalar çocuklarda görülen bu duygusal ve davranışsal bozuklukları ilk bakışta anlamayabilir ancak çoğu ebeveyn çocuğunda bir terslik olduğunu hisseder. Çocukların yaşadığı zihinsel hastalıkların türlerini öğrenmek bu konuda bilinçlenmek için ilk adımdır. Çocuklarda görülen zihinsel hastalıklar; kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm, yeme bozuklukları, ruh hali bozuklukları ve şizofreni olarak sıralanabilir.

Bu hastalıklara dair belirtileri anlamak için aşağıdaki cümlelerin size ne kadar tanıdık gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz;

– Çocuğum okulda daha çok zorlanmaya başladı.

– Çocuğum diğer çocukları dövüyor ya da onlara zorbalık yapıyor.

– Çocuğum kendine zarar vermeye çalışıyor.

– Çocuğum ailesinden ve arkadaşlarından kaçıyor.

– Çocuğumun ruh hali sürekli değişiyor.

– Çocuğum öfke patlamaları ya da aşırı korku gibi çok yoğun duygular yaşıyor.

– Çocuğumun hiç enerjisi yok.

– Çocuğumun hiç motivasyonu yok.

– Çocuğumun uyku problemleri var. Uyuyamıyor ya da sürekli kabus görüyor.

– Çocuğumun fiziksel temeli olmayan birçok şikayeti var.

– Çocuğum dış görünüşünü artık umursamıyor.

– Çocuğum dış görünüşünü aşırı düşünüyor. Kendini, kilosunu, boyunu vs. beğenmiyor.

– Çocuğum eskiye göre aşır/az yemek yiyor.

Anne baba olarak bu cümlelerin bize fazlasıyla tanıdık gelmesi çocuğumuzun zihinsel bir hastalıkla baş etmeye çalıştığını gösterebilir. Elbette her çocuk zaman zaman buna benzer problemler yaşayabilir ama bu belirtilerin birden fazlasının bir arada görülmesi ve çocuğun bu durumu uzun süreler deneyimlemesi yardıma ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda anne babalar ilk önce çocuklarının yakın zamanda yaşadıkları olayları gözden geçirmelidir. Örneğin, doğal afetler, taşınma, boşanma, aileden ya da sevilen birinin kaybı, fiziksel ya da cinsel taciz gibi travmatik olaylara maruz kalan çocukların bu tipte değişimler göstermesi mümkündür.

Travmatik bir olaya maruz kalınmış olsa da olmasa da yukarıdaki belirtileri gösteren çocukların muhakkak profesyonel yardım alması gerekir. Çünkü davranışsal ve duygusal bozukluklar tedavi edilmediği zaman bir kar topunun çığa dönüşebilmesi gibi çocuğun ilerideki yıllarda çözemeyeceği bir sorun olarak karşısına çıkabilir. Çocukluk çağında yaşanan bazı sorunların bireyin tüm yetişkinlik yaşamını etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, çocuklarda gözlenen bu belirtileri fark etmenin ardından çocuk psikoloğu desteği şarttır. Konya çocuk psikoloğu tavsiyesi konusunda Psikon Terapi profesyonelleri uzmanlıkları ile size aradığınız hizmeti sunacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı