Çocuklarda Zihinsel Hastalık Belirtileri

Çocuklarda Zihinsel Hastalık Belirtileri

Anne babalar olarak çocuklarımızı korumak öncelikli görevimizdir. İçgüdüsel olarak bir tehlike anında ilk önce çocuklarımızı güvence altına almaya çalışır, çoğu zaman kendimizden önce onların güvenliğini sağlamayı amaçlarız. Çocuklarımızda küçük bir döküntü ya da kaşıntı için vakit kaybetmeden hastaneye koşarız. Kendimizde olsa umursamayacağımız ya da birkaç gün bir şey yapmadan bekleyeceğimiz sağlık problemleri, çocuklarımız söz konusu olduğunda acile gitmemiz ile sonuçlanabilir.

Fiziksel rahatsızlıklar gözle görülebilir belirtileri ile çocuklarımız için zamanında hareket etmemize imkan sağlar. Ancak ruhsal ve zihinsel hastalıklar maalesef ilk bakışta görülecek belirtiler ortaya koymaz. Bu nedenle bu konularda daha temkinli olmak ve çocuklarımızın gösterdikleri belirtiler konusunda bilinçlenmek önemlidir. Anne babalar için çocuğunun herhangi bir fiziksel ya da zihinsel hastalık yaşadığına inanmak ve bu durumu kabullenmek zor olabilir. Bu eğilimimize rağmen anne baba sorumluluğunu unutmayarak duruma yaklaşmamız gerekir.

Durumun ciddiyetini anlamak için araştırmalar sonucu karşımıza çıkan rakamlara bakmakta fayda bulunur. Bugün yapılan çalışmalara göre günümüzde her beş çocuktan biri duygusal ve davranışsal bozukluk yaşamaktadır. Bu bozukluklar basit müdahalelerle kolayca çözülebileceği gibi bazı rahatsızlıklarda yoğun bir tedavi sürecine ihtiyaç olabilir.

Çocuklarda Zihinsel Hastalıklar Nasıl Anlaşılır?

Anne babalar çocuklarda görülen bu duygusal ve davranışsal bozuklukları ilk bakışta anlamayabilir ancak çoğu ebeveyn çocuğunda bir terslik olduğunu hisseder. Çocukların yaşadığı zihinsel hastalıkların türlerini öğrenmek bu konuda bilinçlenmek için ilk adımdır. Çocuklarda görülen zihinsel hastalıklar; kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm, yeme bozuklukları, ruh hali bozuklukları ve şizofreni olarak sıralanabilir. 

Bu hastalıklara dair belirtileri anlamak için aşağıdaki cümlelerin size ne kadar tanıdık gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz;

- Çocuğum okulda daha çok zorlanmaya başladı.

- Çocuğum diğer çocukları dövüyor ya da onlara zorbalık yapıyor.

- Çocuğum kendine zarar vermeye çalışıyor.

- Çocuğum ailesinden ve arkadaşlarından kaçıyor.

- Çocuğumun ruh hali sürekli değişiyor.

- Çocuğum öfke patlamaları ya da aşırı korku gibi çok yoğun duygular yaşıyor.

- Çocuğumun hiç enerjisi yok.

- Çocuğumun hiç motivasyonu yok.

- Çocuğumun uyku problemleri var. Uyuyamıyor ya da sürekli kabus görüyor.

- Çocuğumun fiziksel temeli olmayan birçok şikayeti var.

- Çocuğum dış görünüşünü artık umursamıyor.

- Çocuğum dış görünüşünü aşırı düşünüyor. Kendini, kilosunu, boyunu vs. beğenmiyor.

- Çocuğum eskiye göre aşır/az yemek yiyor.

Anne baba olarak bu cümlelerin bize fazlasıyla tanıdık gelmesi çocuğumuzun zihinsel bir hastalıkla baş etmeye çalıştığını gösterebilir. Elbette her çocuk zaman zaman buna benzer problemler yaşayabilir ama bu belirtilerin birden fazlasının bir arada görülmesi ve çocuğun bu durumu uzun süreler deneyimlemesi yardıma ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda anne babalar ilk önce çocuklarının yakın zamanda yaşadıkları olayları gözden geçirmelidir. Örneğin, doğal afetler, taşınma, boşanma, aileden ya da sevilen birinin kaybı, fiziksel ya da cinsel taciz gibi travmatik olaylara maruz kalan çocukların bu tipte değişimler göstermesi mümkündür. 

Travmatik bir olaya maruz kalınmış olsa da olmasa da yukarıdaki belirtileri gösteren çocukların muhakkak profesyonel yardım alması gerekir. Çünkü davranışsal ve duygusal bozukluklar tedavi edilmediği zaman bir kar topunun çığa dönüşebilmesi gibi çocuğun ilerideki yıllarda çözemeyeceği bir sorun olarak karşısına çıkabilir. Çocukluk çağında yaşanan bazı sorunların bireyin tüm yetişkinlik yaşamını etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, çocuklarda gözlenen bu belirtileri fark etmenin ardından çocuk psikoloğu desteği şarttır. Konya çocuk psikoloğu tavsiyesi konusunda Psikon Terapi profesyonelleri uzmanlıkları ile size aradığınız hizmeti sunacaktır.