1 Yaşındaki Çocuklar İçin Eğlenceli Aktiviteler

Çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için yapılabilecek aktiviteler bulmak bazen zorlayıcı olabilir. Özellikle 1 yaşındaki çocuklar ile birlikte yapılabilecek ve gelişimlerine katkı sağlayacak aktiviteler nelerdir sorusu, anne babaların en sık sorduğu sorular arasındadır. Biz de 1 yaşındaki bebeğinizle, evinizde yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteleri bir araya getirdik. Bu aktiviteler çocuğunuzun gelişimini ve becerilerini destekleyecek, ayrıca birlikte hoş zaman geçirerek bağlarınızı güçlendirmenizi sağlayacak.

Küçük Davulcu

Çocuğunuzun müzik kulağı var mı yoksa yok mu? Aslında bu sorunun cevabının hiç önemi yok. Önemli olan çocuğunuzun ritim ve tempo tutarken ne kadar eğleneceği. Çocuğunuza küçük bir davul seti kurmak için kullanacağınız malzemeler hemen her mutfakta bulunan tencereler, tahta kaşıklar, tavalar. Tavaları ve tencereleri çocuğunun önüne koyun ve siz de elinize bir kaşık alarak ona yol gösterin ve eşlik edin. Tencere ve tavalarla tempo tutmak çocuğunuzun koordinasyon, dinleme becerilerini geliştirmesine yardım edecektir.

Karton Ev

Çocuğunuza bir evde yaşamanın küçük bir örneğini oyun oynarken gösterebilirsiniz. Öncelikle temiz ve büyük bir karton kutu bulun. Karton kutuya bir kapı ve pençeler açın. Çocuğunuzu kartondan eve girmesi için cesaretlendirin. Daha sonra kapıyı çalın ve evde olup olmadığını sorun. Bırakın çocuğunuz pencereden sizi görsün, kapıyı açsın ve sizinle konuşsun. Bu aktivite çocuğunuzun sosyal ve kaba motor becerilerini geliştirmesini, yaşadığı çevreyi keşfetmesini sağlayacaktır.

Telefon

Çocuğunuzu düşündüğünüzden çok daha fazla oyalayacak oyunlardan biri de telefondur. Bu oyun için eski bir telefonu ya da oyuncak bir telefonu kullanabilirsiniz. Bir telefonu siz alın bir telefon da çocuğunuza verin. Daha sonra onu arıyormuş gibi yapın ve telefonda karşılıklı konuşun. Komik sesler çıkarın, farklı karakter taklitleri yapın. Çocuğunuzun konuşmalarını gerçek bir telefonla kaydedip daha sonra birlikte dinlemeniz de mümkün. Telefon aktivitesi ile çocuğunuzun dil ve sosyal gelişimine destekte bulunun.

Karton Megafon

1 yaşındaki bebekleriniz dil ile ilgili oyunları oynamaktan mutluluk duyar. Onu sesini daha çok ve farklı şekillerde kullanmak için cesaretlendirmekte boş kağıt havlu rulolarını kullanabilirsiniz. Boş karton ruloyu elinize alın ve bir megafon gibi kullanarak komik sesler çıkarın. Eğlenceli tonlamalar ve seslerle şarkılar söyleyin. Çocuğunuzun size verdiği reaksiyonları inceleyin. Daha sonra karton megafonu onun eline verin ve sizi taklit etmesini keyifle izleyin. Konuşmak isteyene karton megafonu vererek, çocuğunuzun sırayla konuşmanın ne olduğunu anlamasını da sağlayabilirsiniz.

Getir – Götür 

Çocuğunuzu evin farklı alanlarına göndererek ondan size bir şeyler getirmesini isteyin. Örneğin ayakkabılarını getir, topunu getir, bardak neredeymiş bul ve bana ver gibi komutlarla çocuğunuz hem dil gelişiminde yol kat edecek hem de direktifleri algılamaya başlayacaktır. Ayrıca bir işi başarmış olmak da özgüvenine katkı sağlayacaktır.

Çift Taraflı Bant

Çift taraflı bantlar ile çocuğunuza çok eğleneceği ve vücudunu tanıyacağı bir ortam hazırlayabilirsiniz. İki taraflı bandı düz bir yüzeye küçük aralıklarla kısa kısa parçalar halinde yapıştırın. Çocuğunuzun bu alanda yürümesini, dans etmesini isteyin. Çocuğunuz ayağına yapışacak bantlar üstünde oynarken hem eğlenecek hem de vücudu hakkında farkındalığı artacaktır.

Tünel 

Çocuklar için üretilen uzun oyun tünellerinden bir tane edinin ya da birkaç sandalyeyi yan yana dizip üstüne bir çarşaf atarak kendi tünelinizi oluşturun. Tünelin bir ucuna küçük boyutlardaki oyuncaklarını koyun. Daha sonra çocuğunuzun oyuncakları alıp tünelin diğer ucuna taşımasını isteyin. Bu oyun çocuğunuza hem eğlenceli vakit geçirtecek hem de kaba motor becerilerini geliştirirken bir görevi tamamlamanın ne demek olduğunu öğretecektir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı