Çocuklarda Öğrenme Bozukluğu Türleri ve Nedenleri

Öğrenme bozukluğuna sahip birçok çocuk, teşhis konamadığı için okul sürecinde uzun bir dönem ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu durum, çocuğun öz saygı ve özgüvenini zedeler, motivasyonunu ve başarısını düşürür. Bu nedenle çocuklarda öğrenme bozukluğu belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.

Öğrenme Bozukluğu Nedir? Öğrenme Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Öğrenme bozukluğu, en kısa tanımıyla bir kişinin öğrenme ve öğrendiği bilgileri kullanma becerilerini engelleyen bir bilgi işleme süreci problemidir. Öğrenme bozukluğu kimlerde görülür sorusunun tek bir cevabı olmasa da genellikle normal zeka seviyesi ve üzerindeki çocuklarda görülmektedir. Öğrenme bozukluğu türleri, okuma, yazarak ifade etme, matematik ve sözel olmayan beceriler olarak dört ayrı başlıkta ele alınabilir.

Okuma Bozukluğu

Okuma alanındaki öğrenme bozuklukları, genellikle çocuğun bir kelimeyi oluşturan farklı harfleri algılamasını zorlaştırır. Çocuk, harflerin simgelediği sesleri ve harflerin kombinasyonunun bir kelimeyi nasıl ortaya çıkardığını anlamakta zorluk yaşar. Çocuk temel okuma becerilerini kazanmış olsa bile aşağıda sıralanan konularda zorlanır;

– Belli bir hızda okuma,

– Okuduğunu anlama,

– Okuduğu şeyi düzgün bir şekilde anımsama,

– Okuduğundan anlam çıkarma,

– Telaffuz

Okuma problemlerinden biri disleksi olarak adlandırılsa da, her okuma problemi disleksi değildir.

Yazılı İfade Bozukluğu

Yazmak, görsel, motor ve bilgi işleme becerilerinin aynı anda kullanıldığı, karmaşık bir süreçtir. Kendini yazılı ifade ederken problem yaşayan çocuklar;

– Yavaş ve aşırı zorlanarak elle yazı yazar.

– El yazısı okunmaz bir şekilde olur.

– Düşüncelerini yazıya geçirmekte zorlanır.

– Yazılı metinleri düzensiz ve anlaşılmazdır.

– Telaffuz, dil bilgisi ve noktalama işaretleri problemlidir.

Matematik Alanında Öğrenme Bozukluğu

Öğrenme bozukluğu matematik alanında olan çocuklar;

– Rakamların nasıl işlediğini ve birbiriyle olan ilişkisini anlamada zorluk yaşarlar.

– Matematik problemlerini çözemezler.

– Temel çarpım tablosunu ezberlemekte problem yaşarlar.

– Matematik sembollerini kullanırken zorluk çekerler.

– Matematik problemini çözerken düzenleme yamakta ve bilgiyi ezberlemekte zorlanırlar.

Sözel Olmayan Beceriler

Öğrenme bozukluğu olan bir çocukta akademik ve sosyal hayatında ihtiyaç duyacağı, görsel – uzaysal beceriler, görsel – motor beceriler alanında problemlere de rastlanır. Bunlar;

– Sosyal etkileşimde yüz ifadelerini ve sözel olmayan ipuçlarını anlamakta zorlanmak,

– Sosyal durumlarda dili uygun bir şekilde kullanamamak,

– Fiziksel koordinasyon sorunları,

– Yazma gibi ince motor becerilerde eksiklik,

– Dikkat, planlama ve organizasyon konularında sıkıntılar olarak sıralanabilir.

Öğrenme Bozukluğu Nedenleri

Bir çocuğun öğrenme bozukluğunun olmasının altında birden çok neden yatabilir. Bunlar çevresel, fiziksel ya da genetik olarak 3 ana gruba ayrılır. Ancak alt başlıklar da öne çıkabilmektedir.

– Aile Geçmişi ve Genetik : Ailesinde öğrenme bozukluğu olan çocuklarda öğrenme bozukluğu görülmesi olasıdır.

– Hamilelik ve Yenidoğan Riskleri: Rahimde büyüme esnasında yaşanan problemler, hamilelikte, alkol ve uyuşturucu kullanımı, erken doğum ve doğum sonrası yaşanan sorunlar öğrenme bozukluğu ile ilişkilendirilebilmektedir.

– Psikolojik Travmalar: Erken çocukluk döneminde yaşanan psikolojik travmalar, cinsel ya da fiziksel istismarlar çocuğun beyin gelişimini etkileyerek öğrenme bozukluğuna yol açabilmektedir.

– Çevresel Faktörler: Yoğun toksine maruz kalmak gibi çevresel problemler, öğrenme bozukluğuna neden olabilmektedir.

Unutmayın; Konya öğrenme bozukluğu tedavisi için bizi arayabilir, Psikon Terapi’nin bu alandaki profesyonelleri ile görüşebilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı