3 Günde Emziği Bırakmanın Yolları

Bebekleri rahatlatıp, gerilimini uzaklaştırmanın en bilindik yöntemlerinden biri emzik kullanmaktır. Bebeği emzirmek, sallamak, ilgisini başka yönlere çekmek gibi yöntemler işe yaramayınca anne babalar genellikle emziği kullanırlar. Emziğin faydaları ile emziğin zararları konusunda birçok fikir olsa da ağız ve diş sağlığı açısından diş doktorlarının önerisi açıktır.

Pediatrik diş doktorları genellikle çocukların emzik kullanımının 2 yaşında sınırlandırılmaya başlamasını ve 4 yaşı itibariyle de bırakılmasını önerirler. Bu çocuğun sağlıklı dişlere sahip olması için yapılan bir öneridir. Ancak her çocuk için emzik bırakma yaşı farklı olabilir. Peki emzik kullanımının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Emziğin Faydaları

– Bir bebek doğumunu takip eden 6 hafta içinde gittikçe daha çok ağlamaya başlar. Bebeklerin ortalama günde 3 saat ağladığı düşünülmektedir. Bu da bebek üzerinde ciddi bir stres yaratır. Doğru emzik seçimi ve kullanımı bebeğin sakinleşmesi ve geriliminden kurtulması için güvenli bir yöntemdir.

– 1992 yılında yapılan bir araştırmaya göre, prematüre bebeklerin emzik kullanımı kilo alım hızlarını artırmaktadır. Bir diğer araştırma ise emzik kullanan prematüre bebeklerin emme becerilerini daha hızlı kazanarak daha az sağlık problemi yaşadıklarına işaret etmektedir.

– Yapılan son araştırmalarda, emzikle uyutulan bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromuna daha az rastlandığı öne sürülmüştür. Bu konuda tüm bilim çevresi aynı fikri paylaşmasa da emzikle uyuyan bebeğin yüz üstü yatışının zorlaştığı ve emme nedeniyle dilinin öne doğru konumlandığı düşünülmektedir.

Emziğin Zararları

– 1995 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kreşe devam eden 3 yaş ve üstü bebeklerde emzik kullanımı kulak enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

– Yapılan araştırmalardan biri erken sütten kesilme ile emzik kullanımı arasında ilişki bulmuştur. Ancak bir diğer araştırma, bebeğin erken sütten kesilmesinin emzikle ilgili olmayabileceğine de dikkat çekmiştir.

– Özellikle 2 yaş sonrası, emzik kullanan veya parmağını emen çocuklarda diş problemlerine rastlanmaktadır. Ön dişlerin gelişiminde sorun yaratan bir durum olduğu düşünülmektedir.

Emziği Bırakmak İçin Uygun Yaş

Her çocuğun gelişimi farklıdır. Bu nedenle emzik ne zaman bırakılmalı sorusunun cevabı da her çocuk için farklı olacaktır. Ancak çocuk doktorları ve psikologları genellikle sütten kesilmiş ve tuvalet eğitimi tamamlanmış çocukların emziği bırakmaya uygun olduğu görüşünü taşır. Çocuk, 2 yaşı ile birlikte stresi yönetmek için farklı yollar bulmaya ve emzikten kurtulabilecek becerileri kazanabilecektir.

3 Günde Emziği Bırakmak

Çocuğunuz, tuvalet eğitimini tamamlamış ve sütten kesilmiş ise artık emziği bırakmak için harekete geçebilirsiniz.

Birinci Gün

İlk gün, çocuğunuz uyandığında ve uykuya giderken ona, artık büyümek istediğini anladığınızı ve bunun iyi bir düşünce olduğunu söyleyin. Önünüzdeki 3 gün sonunda emziğini bırakmanın büyüme konusunda iyi bir adım olduğunu anlatın. Onun emziği bırakabileceğine inandığınızı ve bu süreçte yanında olup ona yardım edeceğinizi söyleyin. 30 saniyeden fazla konuşmadığınızdan ve onu zorlamadığınızdan emin olun. Çocuğunuzun da tıpkı yetişkinler gibi bir değişim için kendini fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak hazırlamak istediğini unutmayın.

İkinci Gün

Tıpkı ilk gün yaptığınız gibi çocuğunuzla 30 saniye boyunca emziği bırakma konusu üstünde konuşun. Bu kez üç gün sonra demek yerine yarın deyin. Çocuğunuza baskı kurmadan, zorlamadan anlattığınızdan ve onu dinlediğinizden emin olun.

Üçüncü Gün

Bu günün sabahı ile birlikte çocuğunuza emziği bırakma günü geldiğini söyleyin. Birlikte tüm emziklerini toplamayı teklif edin. Hatta bu durumu bir oyuna çevirerek, hazine avı gibi düşünebilir ve işi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çocuğunuz itiraz etse bile emzikleri toplayıp bir plastik torbaya koyun ve çöpün yanında, geri dönüşüm için ayrılan çöplerin arasında koyarak, çocuğunuzun bu süreci görmesini sağlayın.

Emziklerinin geri dönüşümle, oyuncaklara dönüşebileceğini anlatın. Emziklerinin çöpe atılacağını değil, başka ve yeni şeylere dönüşeceğini bilmek çocuğunuzun hoşuna gidebilir. Çocuğunuz gün içerisinde emziğini istediğinde onu stresini azaltacak başka şeylere yönlendirin. Egzersiz, dans ve oyun gibi fiziksel aktivitelerle zaman geçirmesini sağlayın. Çocuğunuzu anlamaya çalışın ancak kararınızda istikrarlı olmayı unutmayın. Birçok çocuğun sadece 48 saat içinde emziğinden ayrılma duygusunu atlattığını ve normale döndüğünü kendinize hatırlatın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı