Çocuğunuzun Ekran Başındaki Zamanını Sınırlandırmak İçin Harika Öneriler

Çocuğunuzun Ekran Başındaki Zamanını Sınırlandırmak İçin Harika Öneriler

Ben çocuğumun tablet kullanmasına asla izin vermeyeceğim.

Çocuğum kesinlikle telefonda oyun oynamayacak. 

İlkokula başlayana kadar ona bilgisayar başına oturmak yok.

Bu cümleler birçok anne babanın hayalindeki yetiştirme tarzı olsa da içinde yaşadığımız dönemde böyle bir durumu gerçekleştirmek neredeyse imkansız. Çünkü çocuklarımız, akıllı telefonların, internetin ve tabletlerin dünyasının içine doğdu. Tüm bunlar onların hayatının bir parçası. Tıpkı bizim bir önceki nesilden farklı olmamız gibi onlar da bizden daha farklı olacak, farklı bir dünya kuracaklar. Bu nedenlerle çocukları tabletlerinden tamamen ayırmanın imkanı yok. Ancak bu zamanı azaltmak, çocuğumuzu farklı aktivitelere yönlendirerek, fiziksel becerileri güçlendirmek, enerjilerini sağlıklı bir şekilde harcamalarını  sağlamak da bizim işimiz. İşte çocuğunuzun ekran başındaki zamanını sınırlandırmak için harika öneriler sizlerle.

Zamanlayıcı ve Planlama

Çocukların oynadığı oyunu birden kesmemek ve yaşayacakları gerilimi daha da artırmamak için kullanılabilecek yöntemlerden ilki geriye saymak. Örneğin 3 kez daha oynayacaksın ve bitecek deyin. Her seferinde son 2, son 1 diyerek çocuğunuzun oyunu bırakacağı fikrine alışmasını sağlayın. Bunun dışında, örneğin çocuklarınıza günde iki kere yarım saat TV izleme hakkı veriyorsanız, bunu planlayın. Mesela öğle yemeğinden sonra yarım saat, akşam yemeğinden sonra yarım saat gibi bir planlama yapabilirsiniz. Bu konuda olabildiğince istikrarlı olursanız çocuğunuz bu planlamayı benimseyecektir. Çocuğunuz için yapabileceğiniz bir şeyde, telefonda ya da tablette bir zamanlayıcı kullanmak ve geri sayımı görmesini sağlamak olabilir.

Ortadan Kaldırın

Çocuğunuz sürekli ekranlarla ilgilenmesin istiyorsanız ekranları ortadan kaldırmaya çalışın. Örneğin TV’yi çok kullanmadığınız bir odaya taşıyabilirsiniz ya da TV’nizi kapaklı bir dolaba koyabilir sadece izleyeceğiniz zaman dolap kapaklarını açabilirsiniz. Bilgisayarları çocukların odasından başka bir odaya taşıyabilir, tablet ve telefonları evde belli bir noktaya kaldırabilirsiniz.

Başka Alana Yönlendirin

Çocuğunuzun tablet ya da TV isteğini savuşturmak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri onu daha eğlenceli bir şeye yönlendirmektir. Örneğin çocuğunuz TV izlemek ya da tabletle oynamak istediğinde ona net bir şekilde hayır deyin. Ardından mutfakta size yardım etmeye, birlikte bir kurabiye tarifi denemeye, parka gitmeye, yeni bir oyun öğrenmeye ya da onun ilgi alanına uygun, heyecanlı bir aktiviteye davet edin. Böylece çocuğunuz TV ve tablet dışında da çok eğlenceli zaman geçireceğini yaşayarak öğrenecektir.

Saatlere Dikkat Edin

Çocuklar hafta içi okula gittikleri için daha iyi bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle hafta içi günlerde yatağa gitmeden en az birkaç saat önce ekran önünde zaman geçirmesini engelleyin. Ayrıca hafta içi hiç ekran saati vermemek, TV, tablet ve telefonla ilgilenmesine sadece hafta sonu izin vermek de bir kural olarak yerleştirilirse, çocuğunuz buna kısa zamanda ayak uyduracaktır. 

Alternatifler Bulun

Çocuğunuzun tablet kullanımını ve TV izlemesini sınırlandırmak istiyorsanız alternatifler bulun. Örneğin sesli kitaplar, okula yönelik uygulamalar ya da ailece uygulanan film akşamları, çocukları bu cihazları başka amaçlar için kullanmak konusunda bilinçlendirecektir. Ayrıca TV ve tablet olmadan eğlenmenin diğer yollarını göstermek için ailece kitap okuma saatleri yapabilir, çocuklarınızla kutu oyunları oynayabilir, hatta onları kendi çocukluğunuzda oynadığınız eğlenceli oyunlarla tanıştırabilirsiniz. Çocuklarınızın tablet başında zaman geçirmesi yerine ilgisine çekecek bir hobi edinmesine yardımcı olabilir, onu bu konuda bir kursa yazdırabilirsiniz. Ayrıca fiziksel aktiviteleri içeren spor dallarından birine yönlendirerek tablet ve TV kullanımına sağlıklı bir alternatif bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun TV ve oyun bağımlılığı varsa, Konya pedagog tavsiyesi ihtiyacı duyuyorsanız Psikon Terapi profesyonellerini arayarak bizden destek alabilirsiniz.