Çocuğunuzun Ekran Başındaki Zamanını Sınırlandırmak İçin Harika Öneriler

Ben çocuğumun tablet kullanmasına asla izin vermeyeceğim.

Çocuğum kesinlikle telefonda oyun oynamayacak.

İlkokula başlayana kadar ona bilgisayar başına oturmak yok.

Bu cümleler birçok anne babanın hayalindeki yetiştirme tarzı olsa da içinde yaşadığımız dönemde böyle bir durumu gerçekleştirmek neredeyse imkansız. Çünkü çocuklarımız, akıllı telefonların, internetin ve tabletlerin dünyasının içine doğdu. Tüm bunlar onların hayatının bir parçası. Tıpkı bizim bir önceki nesilden farklı olmamız gibi onlar da bizden daha farklı olacak, farklı bir dünya kuracaklar. Bu nedenlerle çocukları tabletlerinden tamamen ayırmanın imkanı yok. Ancak bu zamanı azaltmak, çocuğumuzu farklı aktivitelere yönlendirerek, fiziksel becerileri güçlendirmek, enerjilerini sağlıklı bir şekilde harcamalarını  sağlamak da bizim işimiz. İşte çocuğunuzun ekran başındaki zamanını sınırlandırmak için harika öneriler sizlerle.

Zamanlayıcı ve Planlama

Çocukların oynadığı oyunu birden kesmemek ve yaşayacakları gerilimi daha da artırmamak için kullanılabilecek yöntemlerden ilki geriye saymak. Örneğin 3 kez daha oynayacaksın ve bitecek deyin. Her seferinde son 2, son 1 diyerek çocuğunuzun oyunu bırakacağı fikrine alışmasını sağlayın. Bunun dışında, örneğin çocuklarınıza günde iki kere yarım saat TV izleme hakkı veriyorsanız, bunu planlayın. Mesela öğle yemeğinden sonra yarım saat, akşam yemeğinden sonra yarım saat gibi bir planlama yapabilirsiniz. Bu konuda olabildiğince istikrarlı olursanız çocuğunuz bu planlamayı benimseyecektir. Çocuğunuz için yapabileceğiniz bir şeyde, telefonda ya da tablette bir zamanlayıcı kullanmak ve geri sayımı görmesini sağlamak olabilir.

Ortadan Kaldırın

Çocuğunuz sürekli ekranlarla ilgilenmesin istiyorsanız ekranları ortadan kaldırmaya çalışın. Örneğin TV’yi çok kullanmadığınız bir odaya taşıyabilirsiniz ya da TV’nizi kapaklı bir dolaba koyabilir sadece izleyeceğiniz zaman dolap kapaklarını açabilirsiniz. Bilgisayarları çocukların odasından başka bir odaya taşıyabilir, tablet ve telefonları evde belli bir noktaya kaldırabilirsiniz.

Başka Alana Yönlendirin

Çocuğunuzun tablet ya da TV isteğini savuşturmak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri onu daha eğlenceli bir şeye yönlendirmektir. Örneğin çocuğunuz TV izlemek ya da tabletle oynamak istediğinde ona net bir şekilde hayır deyin. Ardından mutfakta size yardım etmeye, birlikte bir kurabiye tarifi denemeye, parka gitmeye, yeni bir oyun öğrenmeye ya da onun ilgi alanına uygun, heyecanlı bir aktiviteye davet edin. Böylece çocuğunuz TV ve tablet dışında da çok eğlenceli zaman geçireceğini yaşayarak öğrenecektir.

Saatlere Dikkat Edin

Çocuklar hafta içi okula gittikleri için daha iyi bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle hafta içi günlerde yatağa gitmeden en az birkaç saat önce ekran önünde zaman geçirmesini engelleyin. Ayrıca hafta içi hiç ekran saati vermemek, TV, tablet ve telefonla ilgilenmesine sadece hafta sonu izin vermek de bir kural olarak yerleştirilirse, çocuğunuz buna kısa zamanda ayak uyduracaktır.

Alternatifler Bulun

Çocuğunuzun tablet kullanımını ve TV izlemesini sınırlandırmak istiyorsanız alternatifler bulun. Örneğin sesli kitaplar, okula yönelik uygulamalar ya da ailece uygulanan film akşamları, çocukları bu cihazları başka amaçlar için kullanmak konusunda bilinçlendirecektir. Ayrıca TV ve tablet olmadan eğlenmenin diğer yollarını göstermek için ailece kitap okuma saatleri yapabilir, çocuklarınızla kutu oyunları oynayabilir, hatta onları kendi çocukluğunuzda oynadığınız eğlenceli oyunlarla tanıştırabilirsiniz. Çocuklarınızın tablet başında zaman geçirmesi yerine ilgisine çekecek bir hobi edinmesine yardımcı olabilir, onu bu konuda bir kursa yazdırabilirsiniz. Ayrıca fiziksel aktiviteleri içeren spor dallarından birine yönlendirerek tablet ve TV kullanımına sağlıklı bir alternatif bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun TV ve oyun bağımlılığı varsa, Konya pedagog tavsiyesi ihtiyacı duyuyorsanız Psikon Terapi profesyonellerini arayarak bizden destek alabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı