Çocuklarla Uzun Yolculuklara Çıkarken İşinize Yarayacak Tavsiyeler

Çocuklarla uzun yolculuklara çıkmak, bazen anne babalar için fazlasıyla zorlayıcı olabiliyor. Çünkü, çocuklar hem enerjilerinin yüksek olması, hem de henüz sabretme becerilerinin fazla gelişmemesi nedeniyle aynı yerde uzun süre oturmakta zorluk çekebilirler. Bu durumu ve yaşadıkları duyguları sözel olarak ifade edemediklerinde ise hırçın davranışlar ve huysuzluklar sergileyebilirler. Peki bu durumun önüne geçme şansımız var mı? Uzun yolculuklarda çocuklarımızı oyalamak için faydalı önerileri sizler için bir araya getirdik.

Çocukla Yolculukta İşinize Yarayan Tavsiyeler

Çocuğunuzu yol çıkmaya zihinsel olarak hazırlayın. Ona harita üzerinden gideceğiniz yolları, yolculuğun ne kadar süreceğini anlatabilirsiniz. Ayrıca çantasını kendisinin hazırlamasını isteyebilir, yanına almak istediği oyunları ve diğer aktiviteleri seçmesine izin vererek, hazırlık sürecinin bir parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer aracınızla değil toplu ulaşım araçları ile seyahat edecekseniz oturacağınız koltukları akıllıca seçin. Uçak, feribot ve trende, tuvalete yakın koltukları seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca otobüs yolculuklarında ön ve orta kapıdan biraz uzak oturmak, uyuyan çocuğunuzun daha az gürültüye maruz kalmasına yardımcı olacaktır.

Uçak yolculuklarında yaşanan basınç değişikliği hem yetişkinlerin hem de çocukların kulaklarında bir rahatsızlık hissetmelerine neden olur. Bu rahatsızlığın önüne geçmek için uçak havalanırken çocuğunuzun bu esnada bir şeyler içtiğinden, çiğnediğinden ya da emdiğinden emin olun.

Çocuklu hayatın olmazsa olmazlarından biri aniden kirleniveren kıyafetlerdir. Hemen her anne baba bu durumun farkındadır. Eğer çocuğunuzla ilk kez uzun yolculuğa çıkan, deneyimsiz bir anne baba iseniz yanınıza hem çocuğunuz hem de kendiniz için ekstra kıyafetler alın.

Çocukları oyalamanın en kolay yollarından biri kuşkusuz ki yiyeceklerdir. Uzun bir yolculuk için küçük paketlerde değişik atıştırmalıklar hazırlayın. Bu atıştırmalıkların şeker yükünün az olmasına ve sağlıklı seçenekler olmasına dikkat edin.

Çocuğunuz yolculuk konusunda huysuzlanıyorsa ona özel bir hediye alın. Yolculuğunuzun yarısına geldiğinizde ona bu hediyeyi vereceğinizi söyleyin. Böylece çocuğunuz sizinle işbirliği yapmaya daha çok istek gösterecektir.

Çocuğunuzu oyalamak için eski oyuncak ve kitaplar yeterli olmayabilir. Bu yüzden uzun zamandır bir kenar kaldırdığınız oyuncakları ya da yeni kitapları yanınıza alın. Çocuğunuz yeni bir şeylerle ilgileneceği için sabrını kontrol etmekte zorluk yaşamayacaktır.

Ağzı sıkıca kapanan bir kabın içine biraz kuru üzüm koyun. Özellikle küçük çocuklar sadece kutunun kapağını açıp geri takmakla tahmininizden çok daha uzun ve keyifli zaman geçirebilirler. Daha büyük çocuklardan kutuyu açmasını ve kuru üzümleri saymasını isteyebilirsiniz.

Normalde çocuğunuzun tablet ile uzun vakit geçirmesine izin vermiyorsanız bu kez bu kuralınızı biraz esnetebilir ve çocuğunuz için zararlı olmadığınız video, oyun ve film gibi içerikleri, yolculuktan önce tabletinize yükleyerek çok sıkıntılı anlarda bu kozu kullanabilirsiniz.

Uçak ya da trenle yolculuk ediyorsanız, önünüzdeki tepsiyi sarsılmadan, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun önüne pastel boyaları ve boyama kitabı koyarak uzun bir süre oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun el becerilerini geliştirecek, etiket kitapları da yolculuklar için uygun bir seçenektir. Çocuğunuz için aldığınız etiket kitabını bir hediye gibi paketleyin. Ardından hem paketi açmak, hem de etiketleri yapıştırmak için harcayacağı çabayı takdir edin.

Çocuğunuz yolculuklarda çok huysuzluk ediyorsa, bu nedenle etrafınızdaki kişilerin bakışlarından ve uyarılardan rahatsız oluyorsanız ilk adımı siz atın. Minik paketlerde yolculara küçük hediyeler sunabilirsiniz.

Çocuğunuzu oyalamak için kendi küçük sırt çantasını almasına izin verin. Bu çantanın içine istediği oyuncakları ve eşyaları koysun. Yol boyunca çantasını açıp kapatabilir, içinden istediği şeyi alıp kullanabilir ve kendi kendini oyalamayı başarabilir.

Uçağa binmeden birden çok kilitli poşet alın. Bir poşete Legolarını, bir poşete boyalarını, bir poşete minik oyuncaklarını koyun. Birden çok aktiviteyi yanınızda taşırsanız, çocuğunuz her sıkıldığında poşetleri değiştirip, farklı bir oyun olanağı sunabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı