Çocuğunuzun Agresif Davranışlarını Frenlemenin Yolları

Çocuğunuzun Agresif Davranışlarını Frenlemenin Yolları

Çocuklar birçok duygu ile yeni tanışır. Bu duyguları tanıma, ifade etme ve kontrol altında tutma konusunda elbette ki zamana ihtiyaçları vardır. Öfke duygusu ile tanışan çocuk, bu duyguyu agresif bir şekilde ifade etmeye başlayabilir. Çocuğunuzun duygularını kontrol altına almasını, öz disiplin kazanmasını ve duygularını uygun bir şekilde ifade etmesini istiyorsanız çocuğunuzun agresif davranışlarını frenlemenin yolları konusundaki derlememize göz atabilirsiniz.

Net ve Tutarlı Sınırlar Koyun

Çocukların hangi davranışlara izin verilmediğini bilmesi önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun bakımında yer alan, bakıcı, nine dede gibi herkesin koyduğunuz kuralları bilmesini ve uygulamasını sağlayın. Çocuğunuzun ısırma, tekmeleme gibi davranışları kimsenin hoş görmeyeceğini anlamasını sağlayın.

Öfkesiyle Baş Etmek İçin Yeni Yollar Bulun

Çocuğunuza duygularını sözcüklerle ifade etmesini söyleyin. Fiziksel bir davranış yerine sözcüklerin de duygularını ifade edebileceğini örnekle gösterin. Öfkesinin nedenini konuşarak anlatmasını sağlayan. Eğer sizinle konuşmak istemiyorsa, sizin yerinize bir oyuncağı ya da bebeğiyle konuşmasını sağlayın.

Kendini Kontrol Etmeyi Öğretin

Çocuğunuzun öfkelendiğinde başkalarını ısırmaması, tekmelememesi için onunla konuşun. Ona davranışlarından önce yapacağı şeylerin sonuçlarını düşünmesi gerektiğini söyleyin ve olası sonuçlardan bahsedin.

Asla Tokat Atmayın

Çocuğunuzu disipline etmek için tokat atmak ya da şiddetin başka yollarını kullanmak, çocuğunuzda şiddetin bu şekilde kullanılabileceğine dair bir algı yaratır. Bu nedenle ona şiddet uygulamayın ve konuşarak, iyi davranışları överek disipline edin.

Alternatif Yollar Bulun

Çocuğunuzun öfkesini aktarması için alternatifler arayın. Örneğin bir yastığa yumruk atmak, dans ederek, resim çizerek ya da şarkı söyleyerek öfkesini boşaltmak gibi farklı yolları önerin.