Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken 10 Cümle

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken 10 Cümle

Anne babaların çocukları ile kurdukları iletişimde seçilen kelimeler çok önemlidir. Onlara sevgimizi göstermek isterken bazı cümleler ile yanlış mesajlar gönderebilir ve hayata bakış açılarını istemesek de olumsuz olarak etkileyebiliriz. Her ne kadar farkına varamasak da çocuklarımızın üstünde büyük bir etkiye sahibiz ve bu nedenle kurduğumuz cümlelere, kullandığımız kelimelere çok dikkat etmeliyiz. Bu önemden yola çıkarak çocuğunuza asla söylememeniz gereken 10 cümleyi bir araya getirdik.

Senin İçin Her Şeyi Yaparım

Öncelikle bu cümle gerçeği yansıtmaz. Çocuklar bu cümleyi duyduklarında canları yanarsa ve öfkelenirse duygularını kendilerine saklamak isterler. Çünkü kendileri için her şeyi yapacak anne babalarını incitmekten korkarlar.

Sınav Sonucun Çok İyi Ama Neden Hep Böyle İyi Notlar Almıyorsun?

Ama kelimesinden önceki cümle ne kadar pozitif olursa olsun, çocuğunuz sonraki negatif yoruma odaklanır. Bu nedenle olumlu yorumlarınızı direkt ve diğer olumsuz olaylara bağlamadan yapın.

Beni Delirtiyorsun!

Anne babalar da insandır ve zaman zaman öfkelenirler. Ancak öfkelenmek çocuğa hiçbir zaman fayda getirmez.  Sakin olmak ve pişman olmayacağınız cümleleri kullanmak çocuğunuzun sinirlendiğinde sizi model almasına neden olacaktır.

Sebzeleri Yemen Lazım Çünkü Onlar Senin İçin Çok Sağlıklı.

Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlıklarında sağlıklı gıdaların altını sürekli çizerseniz çocuğunuz sağlıklı olan her şeyin lezzetsiz olduğunu düşünerek onları reddedecektir. Bu nedenle ona bir gıdanın sağlıklı olduğunu söylemektense ne kadar lezzetli ve yemenin ne kadar keyifli olduğunu söyleyin.

Çok Şişmanladım, Kilo Vermem Lazım.

Çocuğunuzun gözünde dünyanın en güzel varlıklarından birisiniz. Onun yanında bedeniniz hakkında olumsuz konuştuğunuzda çocuğunuz hem sizi sorgulamaya başlar hem de kendi bedeni için de olumsuz düşüncelere kapılabilir.

Ağlamayı Kes!

Çocuğunuzun sürekli ağlaması sizi sinirlendirse de onun duygularını ifade etmesine izin vermelisiniz. Böylece çocuğunuz arada sırada öfkelenmenin, üzülmenin ya da mutlu olmanın normal olduğunu anlayacaktır.

Çok Tembelsin!

Çocuklar aslında tembel değildir. Her çocuğun bu davranışının altında yatan bir neden vardır. Tembelsin demek çocuğunuzun problemini çözmeyeceği gibi onun kendine olan güvenini ve özsaygısını da zedeler.

Her Şeyi Bin Kere Söyletiyorsun!

Eğer çocuğunuza aynı şeyi tekrar ve tekrar söylüyorsanız, iletişim yollarınızı gözden geçirin. Mesajınızın ulaşmamasının nedeni sizin seçtiğiniz iletişim yolu olup olmadığından emin olun.

Ablalar/Abiler Korkmaz!

Her yaşta kişi korkabilir. Bu nedenle çocuğunuzun duygularını küçümsemeyin ve anlaşılmadığını, önemsenmediğini hissettirmeyin.

Bebek Gibi Davranma!

Çocuklar elbette yetişkinler gibi davranmayacaklardır. Ancak yaşından küçük davranışlar gösteriyorsa, aslında bir duygusu ile başa çıkamıyor demektir. Bu nedenle hangi duygunun çocuğunuzun böyle davranmasına neden olduğunu araştırın ve bu duygunun nedenini çözün.