Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken 10 Cümle

Anne babaların çocukları ile kurdukları iletişimde seçilen kelimeler çok önemlidir. Onlara sevgimizi göstermek isterken bazı cümleler ile yanlış mesajlar gönderebilir ve hayata bakış açılarını istemesek de olumsuz olarak etkileyebiliriz. Her ne kadar farkına varamasak da çocuklarımızın üstünde büyük bir etkiye sahibiz ve bu nedenle kurduğumuz cümlelere, kullandığımız kelimelere çok dikkat etmeliyiz. Bu önemden yola çıkarak çocuğunuza asla söylememeniz gereken 10 cümleyi bir araya getirdik.

Senin İçin Her Şeyi Yaparım

Öncelikle bu cümle gerçeği yansıtmaz. Çocuklar bu cümleyi duyduklarında canları yanarsa ve öfkelenirse duygularını kendilerine saklamak isterler. Çünkü kendileri için her şeyi yapacak anne babalarını incitmekten korkarlar.

Sınav Sonucun Çok İyi Ama Neden Hep Böyle İyi Notlar Almıyorsun?

Ama kelimesinden önceki cümle ne kadar pozitif olursa olsun, çocuğunuz sonraki negatif yoruma odaklanır. Bu nedenle olumlu yorumlarınızı direkt ve diğer olumsuz olaylara bağlamadan yapın.

Beni Delirtiyorsun!

Anne babalar da insandır ve zaman zaman öfkelenirler. Ancak öfkelenmek çocuğa hiçbir zaman fayda getirmez.  Sakin olmak ve pişman olmayacağınız cümleleri kullanmak çocuğunuzun sinirlendiğinde sizi model almasına neden olacaktır.

Sebzeleri Yemen Lazım Çünkü Onlar Senin İçin Çok Sağlıklı.

Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlıklarında sağlıklı gıdaların altını sürekli çizerseniz çocuğunuz sağlıklı olan her şeyin lezzetsiz olduğunu düşünerek onları reddedecektir. Bu nedenle ona bir gıdanın sağlıklı olduğunu söylemektense ne kadar lezzetli ve yemenin ne kadar keyifli olduğunu söyleyin.

Çok Şişmanladım, Kilo Vermem Lazım.

Çocuğunuzun gözünde dünyanın en güzel varlıklarından birisiniz. Onun yanında bedeniniz hakkında olumsuz konuştuğunuzda çocuğunuz hem sizi sorgulamaya başlar hem de kendi bedeni için de olumsuz düşüncelere kapılabilir.

Ağlamayı Kes!

Çocuğunuzun sürekli ağlaması sizi sinirlendirse de onun duygularını ifade etmesine izin vermelisiniz. Böylece çocuğunuz arada sırada öfkelenmenin, üzülmenin ya da mutlu olmanın normal olduğunu anlayacaktır.

Çok Tembelsin!

Çocuklar aslında tembel değildir. Her çocuğun bu davranışının altında yatan bir neden vardır. Tembelsin demek çocuğunuzun problemini çözmeyeceği gibi onun kendine olan güvenini ve özsaygısını da zedeler.

Her Şeyi Bin Kere Söyletiyorsun!

Eğer çocuğunuza aynı şeyi tekrar ve tekrar söylüyorsanız, iletişim yollarınızı gözden geçirin. Mesajınızın ulaşmamasının nedeni sizin seçtiğiniz iletişim yolu olup olmadığından emin olun.

Ablalar/Abiler Korkmaz!

Her yaşta kişi korkabilir. Bu nedenle çocuğunuzun duygularını küçümsemeyin ve anlaşılmadığını, önemsenmediğini hissettirmeyin.

Bebek Gibi Davranma!

Çocuklar elbette yetişkinler gibi davranmayacaklardır. Ancak yaşından küçük davranışlar gösteriyorsa, aslında bir duygusu ile başa çıkamıyor demektir. Bu nedenle hangi duygunun çocuğunuzun böyle davranmasına neden olduğunu araştırın ve bu duygunun nedenini çözün.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı