Çocuğunuzla Beklemeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Çocuğunuzla Beklemeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Süpermarkette... Hastanede... Trafikte... Mağazada...

Beklemek ne kadar zor ve sıkıcı olsa da yetişkinler olarak beklemeye alışığız. Bir şekilde kendimizi oyalayarak bu sıkıcı zamanı geçirebiliyoruz. Ancak yanımızda çocuğumuz varsa beklemek oldukça zor olabiliyor. Hele çocuklar sıkılarak küçük krizler yaşatmaya başlayınca beklemek imkansız hale geliyor.

Neyse ki çocuklarınızla beklerken onları oyalamanın çeşitli yolları var. İşte her yaş grubundan çocuk için, sırada beklerken uygulanabilecek aktiviteler:

Bebekler İçin Aktivite Önerileri:

- Bebeğinizi eğlendirmek için farklı dokulara sahip oyuncaklar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin sallayabileceği, dokunabileceği farklı kumaş parçaları, yumuşak oyuncaklar ile onun sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

- Birkaç bebek şarkısını hem karakterleri canlandırarak hem de farklı sesler çıkararak söyleyebilirsiniz.

- Eğer trafik gibi çok uzun bir sırada bekleyecekseniz, bebeğinizin dikkatini çekebilecek bir kukla ile yola çıkmanız iyi olacaktır.

1 ila 3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Aktivite Önerileri:

- Artık şekilleri ve renkleri öğrenmeye başlayan çocuğunuzdan, oturduğu yerden kırmızı nesneleri ya da kareleri bulmasını isteyebilirsiniz. Bu onu uzun bir süre oyalayacaktır.

- Ona “şimdi burnuna parmağınla dokun” şimdi gözünü elinle göster” gibi komutlar vererek oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

- Ondan gülümsemesini, kızmasını, üzülmesini, korkmasını isteyebilirsiniz. Yüzünü şekilden şekle sokması onu da sizi de neşelendirecektir.

- Avucunuza ya da ceplerinize sakladığınız bozuk para gibi bir nesneyi bulmasını isteyerek onu oturduğu yerde oyalamanız da mümkün.

Okul Öncesi Çocuklar için Aktivite Önerileri:

- Artık harfleri tanımaya başlayan çocuğunuzla alfabe avına çıkın. Ondan odadaki, menüdeki, tabelalardaki a harflerini bulmasını isteyebilirsiniz.

- Ona sorular sorarak en sevdiği şeylerin listesini yapmasını isteyin. En sevdiği renkler, en sevdiği oyuncaklar, en sevdiği kitaplar gibi listeler yapmasını isteyebileceğiniz gibi “bir hayvan olsaydın hangisi olmak isterdin” gibi komik sorular da sorabilirsiniz.

- Ona bildiği şeylerden bir liste yapmasını isteyin. Mesela bildiği kız isimleri, bildiği erkek isimleri, bildiği şehir isimleri gibi sorular sorarak sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

- Birbirinizin yüz ifadelerini taklit edin. Mesela siz bir ifade takının ondan aynısını yapmasını isteyin. Ya da siz onun ifadelerini taklit edin.

Okul Çağı Çocuklar için Aktivite Önerileri:

- Beklerken, çocuğunuzun yaratıcılığını ve hikaye anlatma becerilerini geliştirebilirsiniz. Ona odada bulunan bir resimdeki kişiyi gösterin ve sorular sorun. Bu adam kim? Neden o resimde duruyor? Kahvaltıda ne yemiş? Anne babası nerede gibi sorularla çocuğunuzun uzun süre oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

- Eğer bir marketteyseniz çocuklarınıza etiket okumayı öğretebilirsiniz. Gıdaların içindekileri görmelerini ve alırken dikkat etmelerini de öğretmeniz mümkün.

- Etrafınızdaki tabelalar, reklamlar ya da dergilerden bilmediği kelimeleri seçerek birlikte öğrenebileceğinizi söyleyin. Böylece hem beklerken sıkılmamış olur hem de kelime hazinesine yeni kelimeler ekler.