Çocuğunuzla Beklemeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Süpermarkette… Hastanede… Trafikte… Mağazada…

Beklemek ne kadar zor ve sıkıcı olsa da yetişkinler olarak beklemeye alışığız. Bir şekilde kendimizi oyalayarak bu sıkıcı zamanı geçirebiliyoruz. Ancak yanımızda çocuğumuz varsa beklemek oldukça zor olabiliyor. Hele çocuklar sıkılarak küçük krizler yaşatmaya başlayınca beklemek imkansız hale geliyor.

Neyse ki çocuklarınızla beklerken onları oyalamanın çeşitli yolları var. İşte her yaş grubundan çocuk için, sırada beklerken uygulanabilecek aktiviteler:

Bebekler İçin Aktivite Önerileri:

– Bebeğinizi eğlendirmek için farklı dokulara sahip oyuncaklar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin sallayabileceği, dokunabileceği farklı kumaş parçaları, yumuşak oyuncaklar ile onun sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

– Birkaç bebek şarkısını hem karakterleri canlandırarak hem de farklı sesler çıkararak söyleyebilirsiniz.

– Eğer trafik gibi çok uzun bir sırada bekleyecekseniz, bebeğinizin dikkatini çekebilecek bir kukla ile yola çıkmanız iyi olacaktır.

1 ila 3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Aktivite Önerileri:

– Artık şekilleri ve renkleri öğrenmeye başlayan çocuğunuzdan, oturduğu yerden kırmızı nesneleri ya da kareleri bulmasını isteyebilirsiniz. Bu onu uzun bir süre oyalayacaktır.

– Ona “şimdi burnuna parmağınla dokun” şimdi gözünü elinle göster” gibi komutlar vererek oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

– Ondan gülümsemesini, kızmasını, üzülmesini, korkmasını isteyebilirsiniz. Yüzünü şekilden şekle sokması onu da sizi de neşelendirecektir.

– Avucunuza ya da ceplerinize sakladığınız bozuk para gibi bir nesneyi bulmasını isteyerek onu oturduğu yerde oyalamanız da mümkün.

Okul Öncesi Çocuklar için Aktivite Önerileri:

– Artık harfleri tanımaya başlayan çocuğunuzla alfabe avına çıkın. Ondan odadaki, menüdeki, tabelalardaki a harflerini bulmasını isteyebilirsiniz.

– Ona sorular sorarak en sevdiği şeylerin listesini yapmasını isteyin. En sevdiği renkler, en sevdiği oyuncaklar, en sevdiği kitaplar gibi listeler yapmasını isteyebileceğiniz gibi “bir hayvan olsaydın hangisi olmak isterdin” gibi komik sorular da sorabilirsiniz.

– Ona bildiği şeylerden bir liste yapmasını isteyin. Mesela bildiği kız isimleri, bildiği erkek isimleri, bildiği şehir isimleri gibi sorular sorarak sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

– Birbirinizin yüz ifadelerini taklit edin. Mesela siz bir ifade takının ondan aynısını yapmasını isteyin. Ya da siz onun ifadelerini taklit edin.

Okul Çağı Çocuklar için Aktivite Önerileri:

– Beklerken, çocuğunuzun yaratıcılığını ve hikaye anlatma becerilerini geliştirebilirsiniz. Ona odada bulunan bir resimdeki kişiyi gösterin ve sorular sorun. Bu adam kim? Neden o resimde duruyor? Kahvaltıda ne yemiş? Anne babası nerede gibi sorularla çocuğunuzun uzun süre oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

– Eğer bir marketteyseniz çocuklarınıza etiket okumayı öğretebilirsiniz. Gıdaların içindekileri görmelerini ve alırken dikkat etmelerini de öğretmeniz mümkün.

– Etrafınızdaki tabelalar, reklamlar ya da dergilerden bilmediği kelimeleri seçerek birlikte öğrenebileceğinizi söyleyin. Böylece hem beklerken sıkılmamış olur hem de kelime hazinesine yeni kelimeler ekler.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı