Çocuğunuz Kaba Cevaplar Veriyorsa Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuz bazen sizin anlattıklarınızı dinlemiyor, dinlediğinde hoş olmayan jestler ve mimikler sergiliyor, gözlerini deviriyor, surat asıyor ve hatta kaba cevaplarla sizi tersliyor mu? Bu durum hemen her ebeveynin başına gelen bir şeydir. Telaş etmeden, sakince çözmeye çalışmak hem anne babalar hem de çocuklar için daha faydalıdır. Çocuğunuz kaba cevaplar veriyorsa yapmanız gerekenleri bu nedenle sizler için bir araya getirdik.

Sakinliğinizi Koruyun

Çocuğunuz size kaba bir şekilde karşılık verdiğinde ilk yapmanız gereken şey sakin olmaktır. Kulağa biraz zor gelse de çocuğunuza göstereceğiniz davranış şekli aranızdaki ilişkiyi yeni bir boyuta taşıyabilir. Örneğin çok hoşgörülü davranırsanız çocuğunuz davranışının daha kötüsünü yapacaktır. Ancak bağırır ya da tehdit ederseniz bu kez de çocuğunuz duygularını ifade edemeyeceği için aranızdaki iletişim yolunu kapatacaktır. Bu nedenle sakin olun, derin nefesler alarak 10’a kadar sayın. Hem o hem de siz sakinleşmeden çocuğunuzla konuşmayın. Gerekirse ayrı odalara gidin.

Ana Nedeni Bulun

Çocuğunuzun kaba davranışı yoktan yere ortaya çıkmaz. Büyük bir ihtimalle çocuğunuz içinde bulunduğu durumu çözememekte ve duygularını ifade edemediği için öfkelenmektedir. Bunun için size kaba cevaplar verdiğinde ona günün nasıl geçtiğini, bir problem yaşayıp yaşamadığını sorun. Eğer çocuğunuz güvenli bir alanda olduğunu hissederse size problemi anlatacaktır. Böylece birlikte bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Neyin Kabul Edilebilir Olduğunu Anlatın

Çocuklarınız sizin dışınızdaki insanlarla da iletişim kurmaktadır. Bir başka arkadaşında gördüğü kaba davranışlar onun için normal olabilir. Bu nedenle sizinle bu şekilde konuşmaktan çekinmeyebilir. Ya da sadece o arkadaşını taklit etmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda ona öfkeli olmanın normal olduğunu ama hangi davranışların kabul edilebilir, hangi davranışların kabul edilemez olduğunu açıklayarak anlatın.

Sonuçların Farkına Varmasını Sağlayın

Çocuğunuz tüm çözüm yolları önerilerine rağmen kaba davranış ve cevaplardan vazgeçmiyorsa onu sonuçlardan haberdar edin. Kaba davranışlarının devam etmesi durumunda bazı ayrıcalıklarının elinden alınacağını anlatın. Ev işlerinde yeni sorumluluklar alacağını söyleyin. Ve bu sözlerinizde mutlaka istikrarlı olun.

Beklentilerinizi Gösterin

Çocuklarınızın sizi izleyerek öğrendiğini ve çoğunlukla anne babasını taklit ettiğini unutmayın. Bu nedenle kaba konuşmalar konusunda ona kötü bir örnek olmayın, eşinizle, aile büyükleriyle konuşurken çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız öyle davranın ve çocuğunuzu gerektiğinde uyararak kendi davranış şeklinizi hatırlatın.

İyi Davranışları Takdir Edin

Çocuğunuzun gelişiminde iyi davranışları ve çabaları övmenin yeri büyüktür. Çocuğunuz bir başkasına ya da size kibar davrandığında onun bu davranışını övün. Zor durumda olduğunda bile kibar davranmaya çabalıyorsa bu davranışı mutlaka maddi olmayan şeylerle ödüllendirin ve çaba harcadığını gördüğünüzü gösterin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı