Çocuğunuz Kaba Cevaplar Veriyorsa Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuz Kaba Cevaplar Veriyorsa Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuz bazen sizin anlattıklarınızı dinlemiyor, dinlediğinde hoş olmayan jestler ve mimikler sergiliyor, gözlerini deviriyor, surat asıyor ve hatta kaba cevaplarla sizi tersliyor mu? Bu durum hemen her ebeveynin başına gelen bir şeydir. Telaş etmeden, sakince çözmeye çalışmak hem anne babalar hem de çocuklar için daha faydalıdır. Çocuğunuz kaba cevaplar veriyorsa yapmanız gerekenleri bu nedenle sizler için bir araya getirdik.

Sakinliğinizi Koruyun

Çocuğunuz size kaba bir şekilde karşılık verdiğinde ilk yapmanız gereken şey sakin olmaktır. Kulağa biraz zor gelse de çocuğunuza göstereceğiniz davranış şekli aranızdaki ilişkiyi yeni bir boyuta taşıyabilir. Örneğin çok hoşgörülü davranırsanız çocuğunuz davranışının daha kötüsünü yapacaktır. Ancak bağırır ya da tehdit ederseniz bu kez de çocuğunuz duygularını ifade edemeyeceği için aranızdaki iletişim yolunu kapatacaktır. Bu nedenle sakin olun, derin nefesler alarak 10’a kadar sayın. Hem o hem de siz sakinleşmeden çocuğunuzla konuşmayın. Gerekirse ayrı odalara gidin.

Ana Nedeni Bulun

Çocuğunuzun kaba davranışı yoktan yere ortaya çıkmaz. Büyük bir ihtimalle çocuğunuz içinde bulunduğu durumu çözememekte ve duygularını ifade edemediği için öfkelenmektedir. Bunun için size kaba cevaplar verdiğinde ona günün nasıl geçtiğini, bir problem yaşayıp yaşamadığını sorun. Eğer çocuğunuz güvenli bir alanda olduğunu hissederse size problemi anlatacaktır. Böylece birlikte bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Neyin Kabul Edilebilir Olduğunu Anlatın

Çocuklarınız sizin dışınızdaki insanlarla da iletişim kurmaktadır. Bir başka arkadaşında gördüğü kaba davranışlar onun için normal olabilir. Bu nedenle sizinle bu şekilde konuşmaktan çekinmeyebilir. Ya da sadece o arkadaşını taklit etmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda ona öfkeli olmanın normal olduğunu ama hangi davranışların kabul edilebilir, hangi davranışların kabul edilemez olduğunu açıklayarak anlatın.

Sonuçların Farkına Varmasını Sağlayın

Çocuğunuz tüm çözüm yolları önerilerine rağmen kaba davranış ve cevaplardan vazgeçmiyorsa onu sonuçlardan haberdar edin. Kaba davranışlarının devam etmesi durumunda bazı ayrıcalıklarının elinden alınacağını anlatın. Ev işlerinde yeni sorumluluklar alacağını söyleyin. Ve bu sözlerinizde mutlaka istikrarlı olun.

Beklentilerinizi Gösterin

Çocuklarınızın sizi izleyerek öğrendiğini ve çoğunlukla anne babasını taklit ettiğini unutmayın. Bu nedenle kaba konuşmalar konusunda ona kötü bir örnek olmayın, eşinizle, aile büyükleriyle konuşurken çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız öyle davranın ve çocuğunuzu gerektiğinde uyararak kendi davranış şeklinizi hatırlatın.

İyi Davranışları Takdir Edin

Çocuğunuzun gelişiminde iyi davranışları ve çabaları övmenin yeri büyüktür. Çocuğunuz bir başkasına ya da size kibar davrandığında onun bu davranışını övün. Zor durumda olduğunda bile kibar davranmaya çabalıyorsa bu davranışı mutlaka maddi olmayan şeylerle ödüllendirin ve çaba harcadığını gördüğünüzü gösterin.