Annelerin Suçluluk Duygusundan Kurtulmasının Yolları

Anneler, çocukları daha doğmadan onun için doğru beslenme, hareket etme gibi konuları düşünerek endişelenmeye başlar. Bebek doğmadan onun için en iyisini yapma isteği ve baskısını hissetmektedir. Bebeğin doğumunda yaşananlardan emzirmeye dek bu suçluluk duygusu anneyi daha çok teslim alır. Bebeğime iyi bakabiliyor muyum? Onu daha iyi besleyebilir miyim? Soruları bir de çevredeki kişilerin bazı düşüncesiz yorumları ve soruları ile katlanarak artar ve anne suçluluk hissetmeye devam eder.

Çocuğu okula başladığında günün bir kısmını okulda geçirmesi anneye iyi gelebilir. Bu durumda da anne iyi hissettiği için suçluluk hisseder. Artık ergenliğe giren çocuğunu yaşayacaklarından koruyamayacağını düşünmek bile annenin suçlu hissetmesine neden olabilir. Kısacası anneler hayatları boyunca suçluluk hissedecek birçok neden bulabilmektedir. Peki bu suçluluk duygusundan kurtulmanın yolları bulunur mu? Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızı mutlaka okuyun.

Elinizden Gelenin En İyisini Yapıyorsunuz

Her şeyden önce kusursuz anne diye bir şeyin olmadığını anlamanız gerekiyor. Elinizden gelenin en iyisini yapmanız hem çocuğunuz hem de sizin için en iyisidir. Çocuğunuzla oynayamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz, birden ona bağırabilirsiniz. Bunlar sizin kötü bir anne olduğunuzu göstermez.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Elimden gelenin en iyisini yapmıyorum, eğer yapsaydım ben de onun gibi annelik ederdim dediğiniz ve kendinizi sürekli kıyasladığınız biri var mı? Eğer öyle ise hemen bu alışkanlığınızı bırakın. Başka insanların gerçekte nasıl hayatlar yaşadığını bilemezsiniz. Aslında harika zannettiğiniz annenin iç dünyasında neler yaşadığını ve kendi başınayken neler yaptığını asla tahmin edemezsiniz. Kendinizi bilin yeter.

Herkes Sizi Yargılamıyor

Anne olmak hatasız bir kişi olmak zorunluluğunu da yanında getirmiyor. Annelerin hala insan olduğunu ve birçok kişinin bunun farkında olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Herkesin sizin çocuğunuza nasıl baktığınızı ya da ona nasıl davrandığınızı yargıladığını düşünmekten vazgeçin. Eğer sizi sürekli yargılayan biri varsa o kişinin yargılanmaktan sizden çok daha fazla korktuğunu ve korkusunu böyle yansıttığını unutmayın. Bu kişileri umursamayın.

Enerjinizi Tazeleyin

Her gün muhteşem bir enerji ile güne başlayıp, her şeye yetişmek istiyor olabilirsiniz ama bunun imkansız olduğunu ve saatinizin bile pili bittiğinde değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Siz bitmez tükenmez bir enerjiyle dolu süper kahraman değilsiniz. Kendinizi arada sırada şarj etmeniz ve kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymanız gerektiğini bilin ve sevdiğiniz kişilerden bu konuda destek isteyin. Bunu yaparken de yetersiz olduğunuzu düşünerek suçluluk hissetmeyin.

En Önemli Şey Sevgidir

Bir an durun ve kendi çocukluğunuzu hatırlayın. Sürekli her şeyden endişe eden, üzgün ve tükenmiş bir anne mi isterdiniz? Yoksa size sevgisini verebilen, rahat ve sakin bir anne mi? Çocuğunuzun ihtiyaçları için endişelenmeniz normal ancak onun için en önemli şeyin sizin sevginiz olduğunu unutmayın. Onlar büyüdüklerinde her şeyiyle dört dörtlük bir ev düzenini değil, sizinle geçirdikleri anları, sohbetleri, kahkahaları ve sarılmaları hatırlayacaklar.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı