3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğuma tuvalet eğitimini nasıl vermeliyim diye soran anne babaların karşısına bir çok tuvalet eğitimi yöntemi çıkar. Bu tekniklerden biri de 3 günde tuvalet eğitimidir. Sadece 3 günde çocuğu tuvalete alıştıran teknik anne babalar için kolay ve pratik bir yöntemdir. Çocuğum tuvalete gitmek istemiyor diyen anne babalar için 3 günde tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusunun cevabını ve diğer merak edilen detayları bir araya getirdik.

  1. Gün

– Çocuğunuzu her zamanki gibi giydirin ama bez kullanmayın.

– Çocuğunuza bezinin ona hoşça kal dediğini söyleyin. Artık bez kullanmak zorunda olmadığını belirtin. Çocuğunuz bezsiz olmanın rahat ve mutluluk verici bir şey olduğunu anlayacaktır.

– Çocuğunuza kahvaltıda lif açısından zengin gıdalar verin. Yanında ekstra su içmesini sağlayın. Bu şekilde mesanesi çabuk dolacaktır.

– Çocuğunuza tuvalete alıştırmak için kullandığınız lazımlığı gösterin. Tuvaleti geldiğinde anne babasına haber vermesini söyleyin. Sadece lazımlığa tuvalet yapması gerektiğini açıklayın.

– Ev dışına çıkmadan günlük rutininize devam edin. Bırakın çocuğunuzun hayatı günlük akışında devam etsin. Bu sırada gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın ve tuvaletinin geldiğini gösteren işaretleri takip edin.

– Eğer çocuğunuzun yüzünde tuvalete gitmek istediğine dair bir ifade yakalarsanız onu hızlıca lazımlığının olduğu yere götürün. İlk günlerde kullanım ve ulaşım açısından kolaylık için lazımlığı çocuğun odasına koyabilirsiniz. Ayrıca ilk günlerden itibaren lazımlığı banyoya koymak da çocuğun tuvaletini nerede yapması gerektiği konusundaki bilgiyi pekiştirmek açısından faydalı olabilecektir. Tuvalet sonrası temizlik için de banyoyu tercih etmek anne babalar için pratik bir seçimdir.

– Çocuğunuz tuvaletini yapacak gibi hissediyorsa onu lazımlığa oturtun ve kakasını yapabileceğini söyleyin. Tuvalette oturması gerektiğini belirtin.

– Çocuğunuzu cesaretlendirmek için yanına bir sandalye çekerek, yanınızda olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

– Çocuğunuz lazımlığa tuvaletini yaptığında onu övmeyi unutmayın. Doğru olanın bu olduğunu söyleyin.

– Çocuğunuz lazımlığın dışına taşırdığında ona önemli değil demek yerine sakince ve anlayışlı bir şekilde çiş ve kakanın her zaman lazımlığın içerisine yapılması gerektiğini, bunu yapabileceğini, isterse yeniden denemesini söyleyin.

– Özellikle 2 yaş üstü çocuklarda anne ve babanın aynı mesajı vermesinin çocuk üstünde daha etkili olduğunu unutmayın. Hem anne hem de baba olarak tuvalet eğitimine katkı sağlayın.

– Tuvalet sonrasında kişisel temizliğini yapın ve temizliğin bu şekilde yapılması gerektiğini belirtin.

– Tuvalet sonrası pantolonunu kendisinin giymesini isteyin. Yardıma ihtiyacı varsa yardım edin.

– Gece uykuya dalmadan önce onu yeniden lazımlığa götürün ve tuvaletini yapabileceğini söyleyin.

– Gece boyunca tuvalet eğitimine devam etmek için uzmanlar, alarm kurmanızı ve belli aralıklarla çocuğu tuvalete götürmenizi öneriyor. Bu durum zorlayıcı olsa da bu yöntemle çocuğunuz mesanesini kontrol etmenin önemini öğrenecektir.

– Gece için yapılacak tuvalet eğitimi, gün içerisindeki tuvalet eğitimine göre daha uzun sürebilir. Eğer çocuğunuzun gece tuvalete kalkmak konusunda çok küçük olduğunu düşünüyorsanız gündüz eğitimine odaklanıp, bir süre daha geceleri bez bağlayabilirsiniz.

  1. Gün

– İlk gün yaptıklarınızı tekrar edin.

– Kahvaltıdan sonra tuvaletini yapan çocuğunuzu bez bağlamadan dışarı çıkarın. Çocuğunuz bezsiz dışarı çıktığında ilk önce rahatsızlık hissedebilir. Ona bezsiz dışarı çıkmanın normal bir şey olduğunu, tuvaleti geldiğinde size söyleyebileceğini söyleyin.

– Evden çok fazla uzaklaşmayın. Yakındaki bir parka gidebilir ya da bahçeye çıkabilirsiniz. Çocuğunuz tuvaleti geldiğini söylediğinde eve dönün ve yine lazımlığı kullanın.

– Bazı durumlarda yanınıza taşınabilir bir lazımlık alabilirsiniz. Bu durumda ıslak mendil, peçete ve temiz çamaşır taşımayı unutmayın.

– İkinci gün ile birlikte çocuğunuzu, kişisel temizlik konusunda yine bilgilendirin. Eğer yapabilecek becerilere sahipse kendisinin yapması için yol gösterin.

  1. Gün

– Bu gün ilk günden itibaren yaptıklarınızı adım adım tekrarlayın.

– Bu kez dışarıda daha uzun zaman geçirebileceğiniz bir aktivite planlayın. Evden uzun süre uzak kalmak çocuğunuzun tuvaletini kontrol etmek konusunda kendine güvenini artıracaktır. Bu sürede çocuğunuza çişi ve kakası geldiğinde mutlaka lazımlığa gitmesi gerektiğini birkaç kez hatırlatın.

  1.  gün ile birlikte çocuğunuz tuvalet konusunda büyük adımlar atmış olacaktır. Bazen oyun sever ve hareketli bir çocuğu lazımlıkta oturtmak büyük bir mücadele gerektirse de kısa sürede çocukların tuvalete alıştıkları gözlenmektedir. Ayrıca önümüzdeki birkaç hafta bazı unutkanlıklar ve küçük kazalar yaşanabilir. Önemli olan çocuğu suçlamadan tuvalet eğitimine devam etmektir.

3 Gün Tuvalet Eğitimi İşe Yaramazsa Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun neden lazımlığı kullanmak istemediğini anlamaya çalışın. Lazımlığı rahat değil mi? Lazımlığı koyduğunuz yeri istemiyor mu? Bu soruları çocuğunuza sorabilirsiniz. Çocuğunuza biraz zaman tanıyın, bir sonraki hafta yeniden deneyin.  Eğer üç hafta boyunca deneyip sonuca ulaşamazsanız bir ay sonra yeninden deneyebilirsiniz. Çocuğunuz eğer tuvalet eğitimini anlamayacak yaşta ve beceride ise çocuğunuzun birkaç ay daha büyümesini bekleyerek tuvalet eğitimini deneyebilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı