2-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Evdeki Malzemelerle Neşeli Aktiviteler

2-3 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Evdeki Malzemelerle Neşeli Aktiviteler

Yürümeye başlayan çocuklar inanılmaz enerjileri ile anne babaları şaşırtır. Anne babalar günlük sorumluluklarının yanı sıra, bu minik afacanları meşgul ve mutlu tutmak için oldukça çaba harcar. Bu nedenle oyun önerileri oldukça değerlidir. Her an yeni bir oyun bulmak, çocuğunuzu geliştirecek aktiviteler için hazırlık yapmak zor gibi gelse de aslında sadece evdeki malzemeleri kullanarak 2 – 3 yaş arasındaki çocuklarınızı eğlendirmeniz mümkün. Çocuklar için basit oyun önerileri ve tavsiyelerini sizler için bir araya getirdik.

DEV İNŞAATLAR

Evler, apartmanlar inşa etmek için tasarlanmış oyuncaklar bazen küçük parçaları nedeniyle 2-3 yaş arasındaki çocuğunuz için tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda dev inşaatlar yapmaya ne dersiniz? Peki dev inşaatlar için ne kullanılabilir? Kağıt havlu ruloları, çamaşır sepetleri, küçük leğenler gibi plastik ve kağıt malzemeler ile çocuğunuz dev kuleler kurabilir. Kulenin devrilmesini önlemek için ona yardım edebilir, malzemeleri bir bant ya da paket lastiği yardımıyla sabitleyebilirsiniz.

MAKARNALAR

Pişmemiş makarnalarla birden çok aktivite yapmak mümkün. Yere bir örtü serin ve çocuğunuzun önüne içinde boşluk olan çubuk makarnalardan koyun. Biraz da plastik pipet verin. Böylece çocuklarınız makarnaları pipetlere geçirebilir. Pipetlerin uçlarını birbirine bağlayarak uzun makarna çubukları yapabilir. Ayrıca spagetti makarnaları, süzgecin deliklerinden geçirebilir. Bu aktiviteler onu hem oyalayacak hem de motor becerilerini geliştirecektir.

RENKLER

Çocuğunuzun renkleri öğrenmesine katkıda bulunmak için birkaç derin plastik kap çıkarın. Kaplardan birine mavi bir kumaş, diğerine sarı bir kumaş, üçüncüsüne de kırmızı bir kumaş koyun. Sonra evdeki mavi, sarı ve kırmızı küçük objeleri toplayın ve çocuğunuzdan objeleri ait oldukları kaplara atmalarını isteyin. 

KAĞIT BARDAKLAR

Çocuğunuz kağıt bardaklarla birçok oyun oynayabilir. Örneğin çocuğunuza kağıt bardaklar verin ve iç içe koymasını isteyin. Ya da bardakları ağızları yere bakacak şekilde yan yana dizebilir. Daha sonra her iki bardağın arasına bir bardak koyup, kule şeklinde yükseltebilirsiniz. Çocuğunuz kuleler kurup yıkarak uzun zaman geçirebilir. 

KEPÇE

Çocuğunuz suyla oynamayı seviyorsa, balkonda ya da bahçede onu uzun süre eğlendirecek bir oyun hazırlayabilirsiniz. İki büyük plastik kap alın. Birine su doldurun. Su dolu kabın içine çocuğunuzun küçük oyuncaklarını atın. Çocuğunuzdan su dolu kabın içindeki oyuncakları, kepçe ile alarak boş kaba atmasını isteyin. Bu çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirirken keyifli zaman geçirmesini de sağlayacaktır.

KAĞIT BANTLAR

Evinizde boya ve badana için kullanılan kağıt bantlardan varsa oldukça şanslısınız. Çünkü çocuklar bantlarla oynamaya bayılırlar ve bantlar hem ahşap hem de seramik zeminlere zarar vermez. Halı olmayan bir bölgeye bantları yapıştırın ve çocuğunuzdan bantları çıkarmasını isteyin. Bu basit oyunla ne kadar eğlendiklerini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

GAZETE

Gazeteler okunduktan sonra farklı şekillerde değerlendirmeye alışık olduğumuz nesnelerdir. Bu kez onları çocukları eğlendirmek için kullanacağız. Oturduğunuz odanın kapısına birkaç tur bant çekin. Yapışkan kısmı size baksın. Daha sonra gazetelerden küçük toplar yapın. Bakalım çocuğunuz bu topları, kapıdaki dev yapışkan alana atıp, yapışmasını sağlayabilecek mi?

KURABİYE KALIPLARI

Çocuğunuzla birlikte hem eğlenip hem de lezzete doymak isterseniz, birlikte bir kurabiye hamuru hazırlayın. Daha sonra bu hamuru açın ve çocuğunuza kurabiye kalıplarını verin. Bırakın kurabiyeleri çocuğunuz kessin. Kurabiye kalıplarını amacı dışında kullanmak isterseniz, birkaç tabağa farklı renklerde sulu boya dökün. Daha sonra çocuğunuz, ilk önce kurabiye kalıbını boyaya batırsın ardından kağıdın üstüne bastırsın. Bu yöntemler rengarenk baskılı kağıtlar elde edebilir, bu kağıtları ikiye katlayarak, sevdiklerinize küçük notlar gönderebilirsiniz.