12 – 36 Aylık Bebeklerde OKB Olabilir Mi? Ailelere Faydalı Tavsiyeler

Obsesif Kompülsif Bozukluk, genellikle yetişkinlerde görüldüğü düşünülen bir rahatsızlıktır. Ancak yürümeye yeni başlayan 12 ila 36 aylık bebeklerden okul öncesi çocuklara dek farklı yaşlarda da görülebilir. Halk arasında takıntı bozukluğu ya da takıntı hastalığı adıyla bilinen Obsesif Kompülsif Bozukluk, kişinin aklından uzaklaştıramadığı obsesif yani takıntılı düşünceleri ve bu düşüncelerin yarattığı huzursuzluktan kurtulmak için sürekli tekrarladıkları kompülsif davranışlar olarak açıklanabilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk belirtileri arasında kişinin hastalık endişesiyle sürekli ve tahriş olana dek ellerini yıkaması, evdeki elektronik eşyaların ya da kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olmak için defalarca kontrol etmesi, simetri ve düzen konusunda takıntılı davranışları, etrafındaki nesne ve kişileri sayması, belli kelime, cümle ya da duaları sürekli tekrar etmesi, rahatsız edici cinsel düşünceleri aklından uzaklaştıramaması gibi davranışlar öne çıkar.

 

Bebeklerde Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri

Dizme:

Birçok bebek, oyuncaklarıyla oynarken, dokuları, renkleri ve şekilleri aynı ya da benzer olan oyuncakları yan yana dizebilir. Bu davranış şekli yaşına göre oldukça uygundur ancak dizme davranışı korku, kaygı duyduğunda ortaya çıkıyor ve diğer aktivitelerini sekteye uğratıyorsa OKB’den şüphelenilebilir.

 

Kelime Tekrarı:

Yürümeye yeni başlayan bebekler dil gelişimi ile birlikte aynı sözleri ve melodileri tekrar edebilir. Ancak bu durum ilgisiz anlarda tekrar ediyor ve çocuk aynı cevabı duymak için aynı soruları defalarca soruyorsa, çocuğunuzu gözlemlemeniz önemlidir.

 

Kaygı:

Çocuğunuz sürekli kapının kilitli olup olmadığını soruyor, ellerinin kirli olmasına katlanamıyor, mikrop ve kir nedeniyle hastalanacağını düşünerek defalarca ellerini yıkıyorsa, OKB konusunda şüphe uyandırıyor demektir.

 

Aile Nasıl Davranmalı?

Obsesif Kompülsif Bozukluk sahibi bir bebeğe sahip olmak, anne babalar için zorlayıcı bir süreçtir. Bu süreçte bebeğiniz ve sahip olduğu bozukluk hakkında daha çok bilgilenmek atılacak ilk adımdır. Anne babalar OKB sahibi çocukların sahip oldukları takıntıların yetişkinler gibi farkında olmadığını bilmelidir. Çocuklar, mantık dışı düşüncelerinin farkına varmazlar. Çocuklar yetişkinlerden farklı kompülsif davranışlar gösterirler. Ailesini kaybedeceği konusunda obsesif düşünceleri olan bir çocuk, sürekli aile üyelerinin yanında olmayı istemek gibi kompülsif davranışlar gösterebilir. Çocukluk döneminde rastlanan obsesif kompülsif bozukluk türünde en çok uygulanan tedavi yöntemi bilişsel davranışçı psikoterapidir. Bu terapi bireysel ya da grup ile birlikte yürütülebilir. Çok nadir ve ağır durumlarda uzmanlar ilaç kullanımını da uygun görebilir.

 

Çocuğunuzun Tedavisine Dahil Olun

Anne babalar, bebekler için OKB tedavisi söz konusu olduğunda tedavi sürecine dahil olmalıdır. Çalışmalara göre anne babaların da dahil olduğu bilişsel davranışçı terapinin başarı yüzdesi artmaktadır. Anne babalar çocuklarını daha iyi tanıdıkları için terapiste de çocukları üzerinde en çok etki yaratacak materyallerin seçimi ve uygulanması konusunda yardımcı olabilirler. Ayrıca anne babalar, terapi sürecinin bir parçası olursa, çocuklar OKB belirtilerini gösterdiğinde onlara bu davranışlarının ana nedenin OKB olduğunu hatırlatabilir ve suçluluk hislerini azaltabilirler.

 

Eşinizi ve Ailenizi de Sürece Dahil Edin

Çocuğunuzun tedavisi sürecinde sadece anne ya da baba olarak konuya dahil oluyorsanız, önce eşinizi OKB tedavisi ve çocuğunuz hakkında bilgilendirin. Daha sonra yakın aile üyelerini durumdan haberdar ederek bilgilenmelerini sağlayın. Böylece terapistinizin verdiği ev egzersizlerinde çocuğunuz konusunda hem eşinizin hem de yakın aile üyelerinin destek olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun tedavi sürecini kolaylaştırırken kendinizin de ihtiyaç duyacağı desteği bulabilirsiniz. Ayrıca, çocuğu OKB ile mücadele eden anne babaların oluşturduğu gruplara katılarak ipuçları ve motivasyon alabilirsiniz. Unutmayın, bir terapi yöntemi başarısız olsa da bu problemle baş etmek için birden çok terapi ve tedavi bulunur. Umutsuz olmayın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı