Yetişkinlik Döneminde Etkisi Hissedilen 5 Çocukluk Çağı Deneyimi

Yetişkinlik Döneminde Etkisi Hissedilen 5 Çocukluk Çağı Deneyimi

Birçoğumuzun farkında olmadığı bir şey var!

Çocukken yaşadığımız ve belki çoktan unuttuğumuzu sandığımız negatif ve pozitif deneyimler, yetişkin olduğumuzda bile bizleri etkilemeye devam ediyor.

Yetişkin olduğumuzda geçmişimizde yaşanan olumsuzlukları anlayabildiğimizi, nedenini kavrayabildiğimizi ve artık onlardan etkilenmediğimizi düşünsek de etkileri uzun süreli oluyor. Tıpkı çocukken yaşadığımız olumlu olaylar gibi karakterimiz üzerinde derin izler bırakıyor. İş, ikili ilişkiler ve sosyal hayatımızı etkileyen 5 önemli olumsuz ve olumlu çocukluk deneyimini sizin için bir araya getirdik.

Yetişkinlik Dönemine Etki Eden Çocukluk Çağı Deneyimleri

  1. Tokat Yemek

Her nesil ve kültür çocuk eğitimine farklı yaklaşıyor. Bazı nesillerde ve kültürlerde çocukları terbiye etmek için tokat atmak doğru bulunurken, bazı çocuk yetiştirme eğilimlerinde çocukları disipline etmek için fiziksel temasın kurulması hoş karşılanmıyor. Yapılan araştırmalara göre ise çocuk yaşta yenen tokat çocuğun gelişimine ciddi zararlar veriyor. Çocukken yenen bir tokat bile yetişkinlik hayatımıza etki edebiliyor.

  1. Aile Desteği

Her insan, özellikle de çocuklar, kendilerine değer verilen ve desteklendikleri ortamlarda büyüyüp gelişme imkanı bulurlar. Ailenin desteği de bu noktada en önemli çocukluk deneyimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan çalışmalar, aile desteği alan çocukların hayatları boyunca akademik alanda daha başarılı olduklarını söylüyor.

  1. Her Şeyin Ebeveynler Tarafından Yapılması

Etrafınızda muhakkak çocuklarının yerine her şeyi yapan ailelere rastlamışsınızdır. Anne babalar iyi niyetleri ile çocuklarının yanlış kararlar vermesini engellemek için onların yerine her şeyi yapabilir. Ancak araştırmalara göre aslında iyi bir şey yaptıklarını düşünen bu ebeveynler çocuklarına zarar veriyor. Anne babası tarafından her şeyi yapılan çocuklar, özellikle üniversite çağında görülen depresyona daha yatkın oluyor.

  1. Aile İstikrarı

Birçok araştırma, erken çocukluk çağlarında anne babanın boşanmasının çocuğun tüm hayatı üzerinde etkisi olduğunu söylüyor. Bir bakıma boşanma çocuğun dünyaya olan bakış açısını oluşturmada ana faktör oluyor. Bu çocuklar, yetişkin olduklarında ilişkilerinde yüksek derecede ahlak, bağlılık ve tutku arıyorlar. Bulamadıklarında ise bu onları paranoyaya itiyor.

  1. Sosyalleşme

Bir yetişkin olduğumuzda kaliteli ilişkilere sahip olup olmayacağımızı erken çocukluk çağlarımızdaki deneyimlerimiz belirliyor. Araştırmalara göre çocukken gördüğümüz tutarlı bakım, bizim sosyal becerilerimizi geliştiriyor. Anne babalarımız ve bakıcılarımızla olan ilişkilerimiz ne kadar sağlamsa, yetişkinlik çağında yaşayacağımız ilişkiler de bunlara göre şekilleniyor.