Yetişkinlik Döneminde Etkisi Hissedilen 5 Çocukluk Çağı Deneyimi

Birçoğumuzun farkında olmadığı bir şey var!

Çocukken yaşadığımız ve belki çoktan unuttuğumuzu sandığımız negatif ve pozitif deneyimler, yetişkin olduğumuzda bile bizleri etkilemeye devam ediyor.

Yetişkin olduğumuzda geçmişimizde yaşanan olumsuzlukları anlayabildiğimizi, nedenini kavrayabildiğimizi ve artık onlardan etkilenmediğimizi düşünsek de etkileri uzun süreli oluyor. Tıpkı çocukken yaşadığımız olumlu olaylar gibi karakterimiz üzerinde derin izler bırakıyor. İş, ikili ilişkiler ve sosyal hayatımızı etkileyen 5 önemli olumsuz ve olumlu çocukluk deneyimini sizin için bir araya getirdik.

Yetişkinlik Dönemine Etki Eden Çocukluk Çağı Deneyimleri

 1. Tokat Yemek
  Her nesil ve kültür çocuk eğitimine farklı yaklaşıyor. Bazı nesillerde ve kültürlerde çocukları terbiye etmek için tokat atmak doğru bulunurken, bazı çocuk yetiştirme eğilimlerinde çocukları disipline etmek için fiziksel temasın kurulması hoş karşılanmıyor. Yapılan araştırmalara göre ise çocuk yaşta yenen tokat çocuğun gelişimine ciddi zararlar veriyor. Çocukken yenen bir tokat bile yetişkinlik hayatımıza etki edebiliyor.
 2. Aile Desteği
  Her insan, özellikle de çocuklar, kendilerine değer verilen ve desteklendikleri ortamlarda büyüyüp gelişme imkanı bulurlar. Ailenin desteği de bu noktada en önemli çocukluk deneyimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan çalışmalar, aile desteği alan çocukların hayatları boyunca akademik alanda daha başarılı olduklarını söylüyor.
 3. Her Şeyin Ebeveynler Tarafından Yapılması
  Etrafınızda muhakkak çocuklarının yerine her şeyi yapan ailelere rastlamışsınızdır. Anne babalar iyi niyetleri ile çocuklarının yanlış kararlar vermesini engellemek için onların yerine her şeyi yapabilir. Ancak araştırmalara göre aslında iyi bir şey yaptıklarını düşünen bu ebeveynler çocuklarına zarar veriyor. Anne babası tarafından her şeyi yapılan çocuklar, özellikle üniversite çağında görülen depresyona daha yatkın oluyor.
 4. Aile İstikrarı
  Birçok araştırma, erken çocukluk çağlarında anne babanın boşanmasının çocuğun tüm hayatı üzerinde etkisi olduğunu söylüyor. Bir bakıma boşanma çocuğun dünyaya olan bakış açısını oluşturmada ana faktör oluyor. Bu çocuklar, yetişkin olduklarında ilişkilerinde yüksek derecede ahlak, bağlılık ve tutku arıyorlar. Bulamadıklarında ise bu onları paranoyaya itiyor.
 5. Sosyalleşme
  Bir yetişkin olduğumuzda kaliteli ilişkilere sahip olup olmayacağımızı erken çocukluk çağlarımızdaki deneyimlerimiz belirliyor. Araştırmalara göre çocukken gördüğümüz tutarlı bakım, bizim sosyal becerilerimizi geliştiriyor. Anne babalarımız ve bakıcılarımızla olan ilişkilerimiz ne kadar sağlamsa, yetişkinlik çağında yaşayacağımız ilişkiler de bunlara göre şekilleniyor.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı