Hayali Arkadaş Nedir?

Hayali Arkadaş Nedir?

Çocukların hayali bir arkadaşla konuşması düşündüğünüzden çok daha yaygın.

7 yaşından küçük her 10 çocuktan yedisi hayali arkadaşlarla konuşur. Onlarla iletişime girer, bunu saklama gereği hissetmez. Çünkü hayali arkadaşlar çocukların büyürken tanıştığı bu kocaman dünyaya uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Hayali Arkadaşların Faydaları Nelerdir?

- Çocukların negatif ya da pozitif düşüncelerini serbest bırakmasını sağlar.

- Çocukların çatışmalarını, korkularını ve fobilerini kendileri üzerinden anlatmasına imkan verir. Mesela bir çocuk karanlıktan korkuyorsa aslında kendisinin değil hayali arkadaşının korktuğunu söyleyebilir.

- Çocukların duygularını yönetebilmesi konusunda da hayali arkadaşlardan yardım istenebilir. Örneğin çocuğunuz oyuncaklarını paylaşmak istemiyorsa, bu davranışı arkadaşına yansıtılarak, hayali arkadaşının neden oyuncaklarını paylaşmak istemediğini sorabilir, çocuğunuzun vereceği cevap üzerinden hayali arkadaşının yanlış davrandığını, paylaşımın güzel bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz.

- Çocuğunuzun olayları başkalarının bakış açısından görmesine yardımcı olur. Hayali arkadaşı bir şeyden korkuyorsa bunu çocuğunuzla konuşarak ona nasıl yardımcı olacağını anlatabilir, böylece hayali de olsa başka birinin bakış açısının ne demek olduğunu gösterebilirsiniz.

- Hayali arkadaş çocuğunuzun kendine güvenini pekiştirebilir. Çocuğunuz hayali arkadaşının bir korkusunu yenmeye yardımcı olunca kendisine ve becerilerine olan güveni artacaktır.

Hangi Çocuklar Hayali Arkadaş Edinir?

Bazen hayali arkadaşlar çocuğunuzun gerçekten oynayabileceği arkadaşları olmadığını ve bir arkadaşa ihtiyaç duyduğunu gösterebilir. Özellikle kardeşi olmayan çocuklar, diğer kardeşleri kendinden büyük olan ya da yetişkinlerle çok fazla vakit geçiren çocuklar hayali arkadaş edinmeye daha yatkındır.

Ne Zaman Endişelenmek Gerekir?

Çocuklar okula başlayınca genellikle hayali arkadaşları da yavaşça kaybolur. Ancak bazen okula başladığı halde çocuğunuzun hayali arkadaşı canlılığını yitirmeyebilir. Bu konuda endişelenmeye gerek olmasa da aşağıdaki durumlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bir psikolog ile görüşmenizde fayda vardır.

- Çocuğunuz gerçek dünyaya ilgisini kaybederek fantezi dünyasında çok fazla vakit harcıyorsa,

- Hayali arkadaşı çocuğunuzun diğer yaşıtları ile sosyalleşmesini engelliyorsa,

- Çocuğunuz hayali arkadaşı yüzünden agresif davranışlar göstermeye başlıyorsa,

- Çocuğunuzun fantezi dünyası onun gerçekliği haline gelmeye başlıyorsa,

- Çocuğunuzun hayali arkadaşı çocuğunuzdan, kendisine ya da başkalarına zarar verecek, tehlikeli şeyler yapmasını istiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir.