Hayali Arkadaş Nedir?

Çocukların hayali bir arkadaşla konuşması düşündüğünüzden çok daha yaygın.

7 yaşından küçük her 10 çocuktan yedisi hayali arkadaşlarla konuşur. Onlarla iletişime girer, bunu saklama gereği hissetmez. Çünkü hayali arkadaşlar çocukların büyürken tanıştığı bu kocaman dünyaya uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Hayali Arkadaşların Faydaları Nelerdir?

– Çocukların negatif ya da pozitif düşüncelerini serbest bırakmasını sağlar.

– Çocukların çatışmalarını, korkularını ve fobilerini kendileri üzerinden anlatmasına imkan verir. Mesela bir çocuk karanlıktan korkuyorsa aslında kendisinin değil hayali arkadaşının korktuğunu söyleyebilir.

– Çocukların duygularını yönetebilmesi konusunda da hayali arkadaşlardan yardım istenebilir. Örneğin çocuğunuz oyuncaklarını paylaşmak istemiyorsa, bu davranışı arkadaşına yansıtılarak, hayali arkadaşının neden oyuncaklarını paylaşmak istemediğini sorabilir, çocuğunuzun vereceği cevap üzerinden hayali arkadaşının yanlış davrandığını, paylaşımın güzel bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz.

– Çocuğunuzun olayları başkalarının bakış açısından görmesine yardımcı olur. Hayali arkadaşı bir şeyden korkuyorsa bunu çocuğunuzla konuşarak ona nasıl yardımcı olacağını anlatabilir, böylece hayali de olsa başka birinin bakış açısının ne demek olduğunu gösterebilirsiniz.

– Hayali arkadaş çocuğunuzun kendine güvenini pekiştirebilir. Çocuğunuz hayali arkadaşının bir korkusunu yenmeye yardımcı olunca kendisine ve becerilerine olan güveni artacaktır.

Hangi Çocuklar Hayali Arkadaş Edinir?

Bazen hayali arkadaşlar çocuğunuzun gerçekten oynayabileceği arkadaşları olmadığını ve bir arkadaşa ihtiyaç duyduğunu gösterebilir. Özellikle kardeşi olmayan çocuklar, diğer kardeşleri kendinden büyük olan ya da yetişkinlerle çok fazla vakit geçiren çocuklar hayali arkadaş edinmeye daha yatkındır.

Ne Zaman Endişelenmek Gerekir?

Çocuklar okula başlayınca genellikle hayali arkadaşları da yavaşça kaybolur. Ancak bazen okula başladığı halde çocuğunuzun hayali arkadaşı canlılığını yitirmeyebilir. Bu konuda endişelenmeye gerek olmasa da aşağıdaki durumlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız bir psikolog ile görüşmenizde fayda vardır.

– Çocuğunuz gerçek dünyaya ilgisini kaybederek fantezi dünyasında çok fazla vakit harcıyorsa,

– Hayali arkadaşı çocuğunuzun diğer yaşıtları ile sosyalleşmesini engelliyorsa,

– Çocuğunuz hayali arkadaşı yüzünden agresif davranışlar göstermeye başlıyorsa,

– Çocuğunuzun fantezi dünyası onun gerçekliği haline gelmeye başlıyorsa,

– Çocuğunuzun hayali arkadaşı çocuğunuzdan, kendisine ya da başkalarına zarar verecek, tehlikeli şeyler yapmasını istiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı