Çocuğunuz 10 Yaşına Gelmeden Hayatla İlgili Öğrenmesi Gereken 10 Şey!

Çağımız teknoloji çağı!
Çocuklar bizden çok önce teknolojik aletleri kullanmaya başlıyor. Bu konuda bizden çok daha başarılı oluyor.
Ancak iş günlük hayatın gerekliliklerine gelince çocuklar önceki nesillerden biraz geride kalıyor. Tüm özellikleriyle akıllı bir telefonu kullanabilen bir çocuk maalesef kendine kahvaltı hazırlayamıyor.

İşte tam da bu noktada anne babalara önemli bir görev düşüyor. Çocuklara gerçek hayatla ilgili, beceriler kazandırmak. Çocuklarınızın 10 yaşına gelmeden hayatla ilgili öğrenmesi gereken 10 maddeyi sizin için bir araya getirdik!

 1. Çamaşır Makinasını Kullanmak
  Çocuklarınız düşündüğünüzden daha becerikli. Bu nedenle 6 yaşından itibaren ona çamaşır yıkamanın inceliklerini öğretebilirsiniz. Elbette tüm çamaşır işini ona yüklemekten bahsetmiyoruz. Çamaşırların renklerine göre ayrılması, ısı ve deterjan seçimi gibi detayları her çamaşır yıkadığınızda ona da anlatırsanız, çocuğunuz ileride üniversiteye gittiğinde kendi çamaşırını kolaylıkla yıkayacaktır.
 2. Bir Şeyler Ekmek ve Dikmek
  Çocuğunuza hem yaşamsal beceri kazandırmak hem de doğayı anlatmak ve sevdirmek için en iyi yollardan biri de toprağa bir şeyler ekip dikmesini sağlamak. Ekim, dikim yaparken ondan toprağa bir delik açmasını isteyebilir, ekim yaparken de sebze ve meyvelerle ilgili bilgiler verebilirsiniz.
 3. Hediye Paketlemek
  Çocuklar hediye almayı sevdiği gibi hediye vermeye de bayılır. Özellikle kendi elleriyle yaptıkları hediyeleri büyüklerine ve arkadaşlarına vermek isterler. Bu aşamada hediye paketleme işini tek başınıza üstlenmeyin. Kağıtları ve bantları keserken çocuğunuzun size yardım etmesini isteyin. İnsanların her sene en az 2-3 kişiye hediye verdiği düşünülürse bunun çocuğunuz için oldukça faydalı bir beceri olduğunu söyleyebiliriz.
 4. Çivi Çakmak
  Kaç defa çivi çakmak zorunda kaldınız? Bu sayıyı tahmin etmek elbette zor. Ama çivi çakmanın günlük hayatta aranan bir beceri olduğunda sanırız hepimiz hemfikiriz. Çocuğunuza küçük bir çekiç verin ve çiviyi yumuşak bir tahta ya da toprağa hafifçe saplayın. Çocuğunuzun çekiçle çiviye vurmasını sağlayın. Çekiç ve çivi ile sadece sizin gözetiminizde pratik yapması gerektiğini unutmayın.
 5. Mektup Yazmak
  Evet, mektup yazmak ne kadar modası geçmiş görünse de hala var olan bir şey. Okul öncesi çocuklarınızla aile büyüklerine bir mektup yazın. O söylesin siz kağıda geçirin. Sonra zarfı kapata, üzerine adres yazma, pul yapıştırma ve postaneye götürme işlemlerini birlikte yapın. Okul çağındaki çocuklarınızın ise mektubu kendilerinin yazmasını sağlayın. Mektuba hangi kelimelerle başlayıp hangi kelimelerle bitirmesi gerektiğini, zarfın üzerinde gönderici ve alıcı adreslerini nereye yazması gerektiğini öğretin.
 6. Basit Bir Yemek Yapmak
  Çocuklarınıza basit yemekler yapmayı öğretmek onların mutfağa olan ilgisini artıracağı gibi size yardım etmeye istekli olmasını da sağlar. Küçük yaşlarda kendi açlığını dindirecek basit tarifleri uygulayabilmek çocuğunuzun özgüvenini artırdığı gibi olası bir zor durumda kendisine yetmesine olanak tanıyacaktır.
  4-5 yaşlarındaki çocuğunuza, yoğurt ve doğranmış meyveleri karıştırmayı öğretebilirsiniz. Okul çağına gelen çocuklarınıza buzdolabındaki malzemelerle sandviç yapmayı anlatabilir, 9 yaşından büyük çocuklarınızın sizin gözetiminizde ocağı kullanmalarına izin vererek omlet gibi basit tarifler yapmalarını sağlayabilirsiniz.
 7. Yön Bulmak
  Şimdilerde GPS sistemleri sayesinde harita okumaya ihtiyaç duymadan, daha önce hiç gitmediğimiz adreslere ulaşabiliyoruz. Ancak bazen GPS sisteminin çalışmadığı durumlarda yine haritaya bakmak zorunda kalıyoruz. Çocuğunuzun harita okumaya aşina olması ve yön bulabilmeyi öğrenmesi için birkaç yol var. Bunlardan ilki evin ya da bahçenizin içine bir şey saklamak. Daha sonra basit bir harita çizerek bu harita yardımıyla onun sakladığınız şeyi bulmasını sağlamak. Bir diğeri ise, müzeler ya da oyun parkları gibi basit haritalara sahip yerlerde çocuğunuzdan haritaya bakarak sizi gezdirmesini istemek.
 8. Yara Sarmak
  Çocuğunuzun küçük bir kesik gördüğünde dehşete kapılmasını istemiyorsanız ona küçük yaşlarda yaralanmalara nasıl tepki vermesi gerektiğini anlatmanız önemlidir. Siz mutfakta elinizi kestiğinizde ya da çocuğunuz düşüp dizini kanattığında ona bir yara ile karşılaştığında neler yapması gerektiğini anlatarak gösterin. Önce kanama durana dek yaranın üzerine temiz bir bezle basın. Daha sonra yarayı temiz suyla yıkayın. Sonra antibiyotik bir solüsyon sürün ve son olarak yaranın üzerine yara bandı uygulayın.
 9. Banyoyu Temizlemek
  Çocuğunuza banyo temizletmek kulağa biraz fazla geliyor olabilir. Ancak banyo kişisel temizlik alışkanlıklarının başlangıç noktasıdır. Çocuğunuzdan banyo aynasındaki diş macunu izlerini silmesini isteyebilir. Klozeti temiz bırakmanın yollarını gösterebilir, duşa kabin ya da küvet temizliğinde toksik olmayan temizleyiciler kullanarak hijyen sağlamanın inceliklerini öğretebilirsiniz.
 10. Akıllıca Alışveriş Yapmak
  Çocuğunuzun akıllı bir tüketici olmasını istiyorsanız ona bütçe ve düşük fiyatlar hakkında bilgi verin. Alışveriş yaparken bir şeyi daha ucuz olduğu için başka marketten alıyorsanız söyleyin. Bir şeyi istediğiniz halde bütçenizi aştığı için almadığınızı hatırlatın. Ona kendisi istekleri için belli bir para vererek akıllıca harcamasını destekleyin. Markette sizin için en ucuz tuvalet kağıdını bulmasını isteyin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı