Haksızlıklara Ses Çıkaran Bir Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Çocukların arasında anlaşmazlık yaşanması oldukça olağan bir durumdur. Ancak mesele bazen anlaşmazlıkların ötesine geçer ve bir grup ya da tek bir çocuk, çevrelerindeki bir diğer çocuğu seçerek ona zorbalık etmeye başlar. Maalesef günümüzde çocukların dahil olduğu okul ve kurslar gibi sosyal çevrelerin dışında, internet üstündeki sosyal hesaplarda da zorbalık giderek artmakta, zorbalığa uğrayan çocuk üstünde ömür boyu silinmeyen izler bırakmaktadır. Peki çocuğunuzun sadece kendine yapılan değil, başkalarına yapılan bu zorbalıklara, bu haksızlıklara sesini çıkaran ve bir kişiye yöneltilen kötü davranışlara karşı ayağa kalkan bir birey olarak yetişmesini sağlayabilir misiniz?

Çocuklar üstünde çalışmalar yapan bilim insanlarına göre, haksızlıklara ses çıkaran bir çocuk yetiştirmek her yaşta mümkün. Çok küçük yaşlarda bile çocuklarınızda bu olumlu davranışın yerleşmesini sağlayabilir, sizin için derlediğimiz önerilerle haksızlıklar karşısında sessiz kalmayan bir çocuk yetiştirebilirsiniz.

Empati İle Başlayın

Başkalarına yapılan haksızlıklara karşı çıkan insanlar genellikle bu kişilere karşı bir empati duyarlar. Onların yaşadıkları haksızlık sonucu yaşadıkları duyguları algılayabilirler. Çocuğunuzu bu şekilde yetiştirmek için onun empati becerisini geliştirebilirsiniz. Bunun için ilk adım olarak çocuğunuzun kendi duygularını anlamasını sağlayın. Kendi duygularını anlamak ve isimlendirmek, çocuklarınızın diğer insanlarla kuracağı empatiyi güçlendirecektir. Çocuğunuzun insanların jestleri ve mimikleri ile nasıl hissettiğini anlaması için, başka bir kişi rolüne girip farklı jest ve mimikler yapabilir, ona oyunlar yoluyla kişinin vücut dilini okumayı öğretebilirsiniz. Yapacağınız bu tür pratiklerle çocuğunuzun duygusal zekası da artacaktır. Duygusal zekası artan bir çocuk sadece haksızlıklara karşı çıkmakla kalmayacak, daha özgüvenli olacak, okuldaki performansı iyileşecek, sosyal ilişkilerini daha derinleştirerek problem çözme becerilerini güçlendirecektir.

Aile Değerlerinizi Açıklayın

Çocuklar aile içinde kazandıkları değerleri bulundukları başka ortamlara taşımak konusunda oldukça beceriklidir. Bu nedenle çocuğunuza her fırsatta aile değerlerinizi açıklayın. Örneğin bu evde biz kimseye hakaret etmeyiz, bu evde biz kimsenin canını yakmayız, bu evde kimseyi aşağılamayız, bu evde kimseyle alay etmeyiz diyerek aile içinde sahip olduğunuz kuralları ve değerleri çocuğunuza sürekli tekrar edin. Bu tür davranışların kabul edilemez olduğunu ve nedenlerini açıkça belirtin.

İlk Adımı Atmayı Öğretin

Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de haksızlık karşısında ilk adımı atmak, sesini ilk çıkaran olmak korkutucu bir durum olabilir. Örneğin bir toplu taşıma aracında yaşlı ve ayakta durmakta zorlanan birine yer vermesi için bir genci uyarmak konusunda çoğu kez isteksizdir. Ancak otobüsteki kişilerden biri ilk adımı atıp genci uyarırsa, diğer yolcular da onu takip edecek ve söylediklerinin arkasında duracaktır. Çocuğunuzun haksızlıklar karşısında sesini çıkaran biri olması için ilk sözü sen söyle diyerek onu yönlendirin. İlk sözü söylediğinde gerçekten haklıysa herkesin onu takip edeceğini hatırlatın. Kendi tecrübelerinizden bahsedin. İlk sözü söylemediğiniz zamanların pişmanlıklarını onunla paylaşın.

Örnekler Verin ve Rol Yapın

Çocuğunuza çevresinde rastlayabileceği durumlardan örnekler verin. Örneğin sınıfta herkese kek dağıtıldı ve bir arkadaşı o kekten alamadı. Bu durumda ne yapacağını sorun. Bırakın o öğrenci olsun siz de öğretmeni, sorunu nasıl sakince anlatıp, nasıl çözüme kavuşturacağı konusunda ona yol gösterin. Ayrıca arkadaşları arasında yaşanacak zorbalık durumunda nasıl davranması gerektiğini de yine rol yaparak gösterebilirsiniz. Zorbalığa uğrayan çocuk rolüne girip neler hissettiğini birinci ağızdan aktararak çocuğunuzun bu konuda davranışlarını yönlendirebilirsiniz.

Büyüklerden Yardım İstemeyi Öğretin

Çocuğunuz arkadaşlarını öğretmenlerine şikayet etmek konusunda çok istekli olmayabilirler ancak bir çocuğa yapılan zorbalığın aslında göründüğünden daha kötü bir şey olduğunu ona anlatın. Her zaman öğretmenlerine ve anne babasına güvenmesi gerektiğinin, yaşanan haksızlığı çözemediğinde onlara gitmesinin öneminin altını çizin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı