Çocuklarınızın Mutluluğu İçin Yapmayı Şu An Bırakmanız Gereken 20 Şey

Anne baba olmak, güzel, heyecan verici ve öğretici olduğu kadar zor bir süreçtir. Bu süreçte kimse mükemmel değildir. Herkesin hem kendi geçmişinden getirdiği bazı inanışları hem de içinde bulunduğu koşullardan kaynaklanan eksiklikleri bulunabilir. Anne baba olmanın heyecanı ve sorumluluğu nedeniyle aslında hem kendini hem de çocuğunu mutsuz edecek davranışlarda bulunabilir. Bu davranışları sizin için derledik.

1. Dünya üzerinde mükemmel anne baba diye bir şey yoktur. Hatalarınızın olabileceğini kabullenin ve mükemmellik takıntısından kurtulun.

2. Her şeyi çocuklarınız yerine yapmayın. Bırakın çocuklarınız hata yapsın ve hem doğruyu hem de bağımsızlığı öğrensin.

3. Evliliğinizi unutmayın. Siz anne baba olduğunuz kadar eş ve sevgilisiniz de. Çocuklarınızı yetiştirirken eşinizi ve birlikteliğinizi ihmal etmeyin.

4. Küçük şeyler için çocuklarınızla savaşa girmeyin. Bırakın bazen işler çocuklarınızın istediği gibi gitsin. Mücadele edeceğiniz noktaları akıllıca seçin.

5. Çocuklarınıza aşırı yük yüklemeyin. Kurslar, atölyeler ve dersler derken çocuğunuza kaldırabileceğinden fazla sorumluluk vermeyin.

6. Kendinizi unutmayın. Çocuklarınız için kendinizi feda etmeyin. Kendinize ve ihtiyaçlarınıza zaman ayırın ki siz mutlu olunca aileniz de mutlu olabilsin.

7. Tüm gününüzü onlara ayırmak zorunda hissetmeyin. 7/24 çocuklarınızın yanında olmak zorunda değilsiniz. Onların bazen yalnız oynamasına izin verin.

8. Çocuklarınızı şımartmayın. Çocuklarınızın mutlu olması için her istediğine sahip olmasına izin vermek, gerçek dünyada zorlanmalarına neden olur.

9. Aşırı harcamalardan kaçının. Çocuklarınızı mutlu edecek şeyler sadece maddi karşılıkları olan şeyler değildir. Kaliteli zaman da onlar için yeterlidir.

10. Kötü davranışlarını görmezden gelmeyin. Müdahale etmediğiniz kötü davranışlar bir süre sonra kontrolden çıkarak yine çocuğunuza zarar verir.

11. Disiplinli davranırken tutarlılığınızı kaybetmeyin. Kurallar konusunda istikrarlı olmazsanız çocuğunuzun aklı karışır.

12. Diğer ebeveynlere özenmeyin. Herkesin şartları ve ailesi farklıdır. Siz aileniz için en iyi olun yeter.

13. Güvenlik konusunu atlamayın. Bazı konularda çocuğunuzu korkutmak istemeseniz de dışarıda güvende olması için belli başlı kuralları öğretin.

14. Arkadaş edinmeleri için zorlamayın. Onların sosyalleşmesini destekleyin ama bir arkadaşlığı istemiyorsa onu zorlamak sosyal becerilerine zarar verebilir.

15. Bağırmayın. Çocuklarınız bazen sınırlarınızı zorlasa da bağırmak davranışlarını düzeltmez. Doğru iletişim yolları arayın.

16. Muhteşem çocuk hayalini bırakın. Hiçbir çocuk kusursuz değildir. Çocuğunuzun iyi yönlerine ve eksik yönlerine hakim olun yeter.

17. Sevmediği yemekler için zorlamayın. Sağlıklı yiyeceklerin birden çok alternatifi olduğunu unutmayın ve farklı seçenekler sunmaya çalışın.

18. Aşırı övgüden kaçının. Çocuğunuzu aşırı övmek, onun hayat karşısında beklentilerini sağlıksız bir hale getirebilir ve narsistik davranışlar gösterebilir.

19. Elektronik cihazlardan medet ummayın. Çocukların tablet, bilgisayar kullanımı size boş zaman yaratsa da kontrol altına almanız gerektiğini bilin.

20. Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Bu çocuğunuzun özgüvenine zarar verir, kendini suçlu hissetmesine neden olur.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı