Çocuklarınızın Mutluluğu İçin Yapmayı Şu An Bırakmanız Gereken 20 Şey

Çocuklarınızın Mutluluğu İçin Yapmayı Şu An Bırakmanız Gereken 20 Şey

Anne baba olmak, güzel, heyecan verici ve öğretici olduğu kadar zor bir süreçtir. Bu süreçte kimse mükemmel değildir. Herkesin hem kendi geçmişinden getirdiği bazı inanışları hem de içinde bulunduğu koşullardan kaynaklanan eksiklikleri bulunabilir. Anne baba olmanın heyecanı ve sorumluluğu nedeniyle aslında hem kendini hem de çocuğunu mutsuz edecek davranışlarda bulunabilir. Bu davranışları sizin için derledik.

1. Dünya üzerinde mükemmel anne baba diye bir şey yoktur. Hatalarınızın olabileceğini kabullenin ve mükemmellik takıntısından kurtulun.

2. Her şeyi çocuklarınız yerine yapmayın. Bırakın çocuklarınız hata yapsın ve hem doğruyu hem de bağımsızlığı öğrensin.

3. Evliliğinizi unutmayın. Siz anne baba olduğunuz kadar eş ve sevgilisiniz de. Çocuklarınızı yetiştirirken eşinizi ve birlikteliğinizi ihmal etmeyin.

4. Küçük şeyler için çocuklarınızla savaşa girmeyin. Bırakın bazen işler çocuklarınızın istediği gibi gitsin. Mücadele edeceğiniz noktaları akıllıca seçin.

5. Çocuklarınıza aşırı yük yüklemeyin. Kurslar, atölyeler ve dersler derken çocuğunuza kaldırabileceğinden fazla sorumluluk vermeyin.

6. Kendinizi unutmayın. Çocuklarınız için kendinizi feda etmeyin. Kendinize ve ihtiyaçlarınıza zaman ayırın ki siz mutlu olunca aileniz de mutlu olabilsin.

7. Tüm gününüzü onlara ayırmak zorunda hissetmeyin. 7/24 çocuklarınızın yanında olmak zorunda değilsiniz. Onların bazen yalnız oynamasına izin verin.

8. Çocuklarınızı şımartmayın. Çocuklarınızın mutlu olması için her istediğine sahip olmasına izin vermek, gerçek dünyada zorlanmalarına neden olur.

9. Aşırı harcamalardan kaçının. Çocuklarınızı mutlu edecek şeyler sadece maddi karşılıkları olan şeyler değildir. Kaliteli zaman da onlar için yeterlidir.

10. Kötü davranışlarını görmezden gelmeyin. Müdahale etmediğiniz kötü davranışlar bir süre sonra kontrolden çıkarak yine çocuğunuza zarar verir.

11. Disiplinli davranırken tutarlılığınızı kaybetmeyin. Kurallar konusunda istikrarlı olmazsanız çocuğunuzun aklı karışır.

12. Diğer ebeveynlere özenmeyin. Herkesin şartları ve ailesi farklıdır. Siz aileniz için en iyi olun yeter.

13. Güvenlik konusunu atlamayın. Bazı konularda çocuğunuzu korkutmak istemeseniz de dışarıda güvende olması için belli başlı kuralları öğretin.

14. Arkadaş edinmeleri için zorlamayın. Onların sosyalleşmesini destekleyin ama bir arkadaşlığı istemiyorsa onu zorlamak sosyal becerilerine zarar verebilir.

15. Bağırmayın. Çocuklarınız bazen sınırlarınızı zorlasa da bağırmak davranışlarını düzeltmez. Doğru iletişim yolları arayın.

16. Muhteşem çocuk hayalini bırakın. Hiçbir çocuk kusursuz değildir. Çocuğunuzun iyi yönlerine ve eksik yönlerine hakim olun yeter.

17. Sevmediği yemekler için zorlamayın. Sağlıklı yiyeceklerin birden çok alternatifi olduğunu unutmayın ve farklı seçenekler sunmaya çalışın.

18. Aşırı övgüden kaçının. Çocuğunuzu aşırı övmek, onun hayat karşısında beklentilerini sağlıksız bir hale getirebilir ve narsistik davranışlar gösterebilir.

19. Elektronik cihazlardan medet ummayın. Çocukların tablet, bilgisayar kullanımı size boş zaman yaratsa da kontrol altına almanız gerektiğini bilin.

20. Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Bu çocuğunuzun özgüvenine zarar verir, kendini suçlu hissetmesine neden olur.