Çocuklarda Görülen Öfke Nöbetlerinin Şaşırtıcı Faydalı Yönleri

Özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülen öfke nöbetleri, anne babaları en zorlayan noktaların başında geliyor. 2 yaşından itibaren duygularını keşfetmeye başlayan ancak bunları ifade edemediği için öfke nöbetleri ile anne babasına evde, sokakta, parkta, alışveriş merkezlerinde sıkıntılı anlar yaşatan çocuklar, ebeveynlerini çaresiz bırakıyor. Peki bu öfke nöbetleri aslında çocuğunuz için faydalı olabilir mi? Öfke nöbetlerinin şaşırtıcı faydalarını sizin için derledik.

Öfke Nöbetlerinin Faydaları

  1. Göz yaşları kortizol içerir. Ağlayan bir kişi böylece vücudunu stresten arındırabilir. Çocuğunuzun öfkesini ve kızgınlığını içine atmasındansa dışarı yansıtması bu anlamda daha iyidir.
  2. Çocuklar rahat iken daha iyi öğrenirler. Bu yüzden gerilimini boşaltan bir çocuk öğrenmek için daha uygun bir ruh haline sahip olacaktır.
  3. Öfke nöbetleri, her ne kadar zorlayıcı olsa da çocuğunuz bu nöbet ile birlikte duygusal karmaşalarını rahatlatır bu da çocuğunuzun daha iyi bir uyku çekmesini sağlar.
  4. Çocuğunuza hayır dediğiniz için bir öfke nöbeti yaşıyorsa kendinizi suçlamayın. Çocuklar ancak bu şekilde sınırları ve kuralları öğrenecektir. Öfke nöbetleri sona erdiğinde gerçek dünyaya daha yaklaşmış bir çocuğunuz olacak.
  5. Öfke nöbeti aslında çocuğunuzun size nasıl hissettiğini gösterme biçimidir. Bu çocuğunuzun hislerini sizinle paylaşmak istediğini gösterir.
  6. Öfke nöbetleri çocuğunuzla aranıza giren büyük bir problem gibi görülse de aslında iki tarafı da birbirine yaklaştırır. Çocuğunuza sarılarak onu sakinleştirmeniz aranızdaki bağı ve güveni tazeler.
  7. Öfke nöbetleri çocuğunuzun hayatı boyunca sürmeyecektir. Bu durum birkaç sene içerisinde kaybolduğunda çocuğunuz kendisini daha iyi kontrol edebilen bir bireye dönüşecektir.
  8. Ev içerisinde öfke nöbetleri yaşanıyorsa, bu dışarıda daha az öfke nöbeti yaşayacağı anlamına gelir. Bırakın evinizin güvenli ortamında çocuğunuz duygularını ifade etmeye çalışsın.
  9. İnsanlar büyüdükçe daha az ağlar. Ağlamak aslında yetişkinlerin unuttuğu bir iyileşme biçimidir. Çocuğunuz duygularını ifade etmekte zorlansa da öfke nöbetleri ile kendini rahatlatabilir.
  10. Öfke nöbetleri sadece çocuğun var olan gerilimden kurtulmasını değil, bizim çocuğumuza karşı empati oluşturmamıza da yardımcı olur. Bir anlamda bizi de geliştiren bir durumdur.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı