Çocuk Psikoloğu Hizmetleri ve Neler Yapar Seanslarda Sizi Neler Bekliyor?

Çocuk Psikoloğu Hizmetleri ve Neler Yapar Seanslarda Sizi Neler Bekliyor?

Çocuk psikoloğu kimdir sorusuna cevap vermek için çocuk psikolojisi kavramını açıklamak gerekir. Peki Çocuk Psikolojisi nedir? çocuğun gelişimine ve davranışlarına, doğumdan ergenliğe kadar odaklanan psikolojinin bir alt alanıdır. Çocuk psikolojisi sadece çocuğun fiziksel gelişimini değil, sosyal-duygusal gelişimini, bilişsel gelişimini ele almaktadır.

Çocuk psikolojisi, genetik, çevresel etkenler, doğum öncesi gelişim, sosyal gelişim, kişilik gelişimi, dil gelişimi, bilişsel gelişimi, fiziksel gelişimi, bağlanma, duygusal gelişim ve cinsel gelişim gibi birçok alana odaklanmaktadır.

Çocuk psikoloğu nasıl olunur? Psikolojinin çocuk psikolojisi dalındaki uzmanlar, çocuğun içerisinde olduğu bağlamları ve etkileşimlerini göz önünde bulundurarak, çocuğun yarar sağlayabileceği şekilde aile içi ilişkilerin düzenlenmesi, bakımının sağlanması, eğitimsel desteğinin sağlanması gibi çocuğun gelişiminin daha sağlıklı hale getirilmesini ve gerektiği durumlarda (sosyal-duygusal ve davranışsal problemler) terapinin verilmesini hedefler.

Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Çocuğunuzun mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ortamda büyümesi için bu döneminde yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. Ancak çocuğunuzun temel ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına da dikkat etmelisiniz.

Eğer çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz ardı ederseniz ileride çocuğunuzda davranış bozuklukları ve hatta ciddi psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda sizin yeterli olmayacağınız noktada çocuk psikologlarından yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzda herhangi bir davranış problemi olmasa bile çocuk psikologlarının kontrolü altında daha bilinçli bireylere dönüşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Psikologlar ilaç yazamaz fakat çocuk psikiyatristi tanı koyduktan sonra tedavi sürecinde ilaç yazabilmektedir. Çocuk psikolojisi uzmanları çocuğunuzun doğum öncesi gelişimi, genetik, kişilik gelişimi, çevresel etkenler, fiziksel ve bilişsel gelişimi, cinsel gelişimi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır.

Çocuğumu Ne zaman veya Hangi Durumlarda Çocuk Psikoloğuna Götürmeliyim?

Gelişim kontrolü

Çocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını öğrenirsiniz. Gelişim kontrolü seanslarında çocukların gelişimleri 5 grupta incelenir; fiziksel, hareket, dil, sosyal-duygusal, zeka gelişimi vb.

Davranış ve uyum bozuklukları, hastalıkların tedavisi, sakatlıklar

Uyum ve davranış bozukluklarına örnek olarak aşağıdaki sorunları sıralayabiliriz; Gece korkuları, Fobiler- Kaygı bozukluğu, Parmak emme (bebeklik dışında),Öfke ve saldırganlık, Altını ıslatma- Dışkı kaçırma veya tutma, Kekemelik- Tikler, Yalan söyleme, Çalma ,Kardeş kıskançlığı ,Cinsel sorunlar ve mastürbasyon, Yeme bozuklukları, Uyku bozuklukları gibi durumlarda bir uzmandan destek alınmalıdır.

Peki çocuk psikologları nerede çalışır? Nereler çocuk psikolog alımı yapar? Çocuk psikoloğu devlet hastanesi ya da özel merkezlerde bulunur. Çocuk psikoloğu özel hastaneler ve bu gibi özel sektöre ait kurumlarda ulaşılabilecek profesyonellerdir. Aynı zamanda bazı merkezler ve belediyeler ücretsiz çocuk psikoloğu hizmeti sağlayabilmektedir. Bu noktada ebeveynler çocuk psikoloğu olan hastaneler ve merkezleri gözden geçirmelidir.

Aile ile ilgili sorunlar ve yaşam değişiklikleri

Çocuk psikolojisi uzmanınızı özenle seçmek gerekir çünkü bu yetişin psikolojisi değil, çocuk ruh sağlığıdır. Çocukluk döneminde doğru bir tedavi programı uygulanmadığında gelecekte ciddi problemlere neden olabilir. Çocuklar istismara açıktır. Yanlış bir müdahalenin yapılmasının telafisi pek mümkün değildir. Bu nedenle çocuğunuzun ruh sağlığını tehlikeye atmayın ve gerçek çocuk psikolojisi uzmanınızı bulun.

Çocuk Psikoloğu ile çocuklarınızın gelişim süreçleri daha sağlıklı bir şekilde ilerlerken, sorunları da terapiler sayesinde giderilir. Çocuklara uygulanan terapiler ile tuvalet alışkanlığı, Kardeş kıskançlığı, Öfke sorunu, gecikmiş konuşma, öfke kontrolü, dikkat dağınıklığı, çocuklarda özgüven gelişim geriliğini tespit etmek, izinsiz eşya alma vb. gibi davranışlara yardımcı olunur, çözüm bulunur ve henüz küçük yaşta bu problemlerin geçmesine destek olunur.

Çocuk Psikoloğu desteğine başvurmayı düşündüğünüz konular şu şekilde olabilir;

Çocuk Gelişimi - Ergen ve Ergenlik Sorunları

Çocuk Psikolojisi - Anne Baba Tutumları

Davranış Bozuklukları - Öğrenme ve Dikkat Bozuklukları

Kaygı Bozuklukları - Aile Danışmanlığı

Fobiler - Okul Başarısızlığı ve Uyumsuzluğu

Sınav Kaygısına Yönelik Hizmetler

Hiperaktivite

Ailelerin bu sorunları çözmede yaptıkları en büyük yanlışlardan biri sorunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Oysa, soruna yol açan sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Yoksa sorun ya büyüyerek veya yeni bir sorun olarak bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. Örneğin; tırnağını yiyen bir çocuğu baskı yoluyla veya çeşitli cezalarla bu alışkanlığından vazgeçirebilirsiniz. Ancak tırnak yeme alışkanlığına yol açan duygusal sebepler ortadan kalkmadıkça sorun tekrarlar veya çocuk altına kaçırma vb. gibi yeni sorunlar geliştirir.

Konya çocuk psikoloğu tavsiyesi isteyenler Psikon Terapi çocuk psikologları ile iletişime geçebilirler.