Çocuk Psikoloğu Hizmetleri ve Neler Yapar Seanslarda Sizi Neler Bekliyor?

Çocuk psikoloğu kimdir sorusuna cevap vermek için çocuk psikolojisi kavramını açıklamak gerekir. Peki Çocuk Psikolojisi nedir? çocuğun gelişimine ve davranışlarına, doğumdan ergenliğe kadar odaklanan psikolojinin bir alt alanıdır. Çocuk psikolojisi sadece çocuğun fiziksel gelişimini değil, sosyal-duygusal gelişimini, bilişsel gelişimini ele almaktadır.

Çocuk psikolojisi, genetik, çevresel etkenler, doğum öncesi gelişim, sosyal gelişim, kişilik gelişimi, dil gelişimi, bilişsel gelişimi, fiziksel gelişimi, bağlanma, duygusal gelişim ve cinsel gelişim gibi birçok alana odaklanmaktadır.

Çocuk psikoloğu nasıl olunur? Psikolojinin çocuk psikolojisi dalındaki uzmanlar, çocuğun içerisinde olduğu bağlamları ve etkileşimlerini göz önünde bulundurarak, çocuğun yarar sağlayabileceği şekilde aile içi ilişkilerin düzenlenmesi, bakımının sağlanması, eğitimsel desteğinin sağlanması gibi çocuğun gelişiminin daha sağlıklı hale getirilmesini ve gerektiği durumlarda (sosyal-duygusal ve davranışsal problemler) terapinin verilmesini hedefler.

Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Çocuğunuzun mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ortamda büyümesi için bu döneminde yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. Ancak çocuğunuzun temel ihtiyaçlarının yanı sıra duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına da dikkat etmelisiniz.

Eğer çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz ardı ederseniz ileride çocuğunuzda davranış bozuklukları ve hatta ciddi psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda sizin yeterli olmayacağınız noktada çocuk psikologlarından yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzda herhangi bir davranış problemi olmasa bile çocuk psikologlarının kontrolü altında daha bilinçli bireylere dönüşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Psikologlar ilaç yazamaz fakat çocuk psikiyatristi tanı koyduktan sonra tedavi sürecinde ilaç yazabilmektedir. Çocuk psikolojisi uzmanları çocuğunuzun doğum öncesi gelişimi, genetik, kişilik gelişimi, çevresel etkenler, fiziksel ve bilişsel gelişimi, cinsel gelişimi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır.

Çocuğumu Ne zaman veya Hangi Durumlarda Çocuk Psikoloğuna Götürmeliyim?

Gelişim kontrolü

Çocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını öğrenirsiniz. Gelişim kontrolü seanslarında çocukların gelişimleri 5 grupta incelenir; fiziksel, hareket, dil, sosyal-duygusal, zeka gelişimi vb.

Davranış ve uyum bozuklukları, hastalıkların tedavisi, sakatlıklar

Uyum ve davranış bozukluklarına örnek olarak aşağıdaki sorunları sıralayabiliriz; Gece korkuları, Fobiler- Kaygı bozukluğu, Parmak emme (bebeklik dışında),Öfke ve saldırganlık, Altını ıslatma- Dışkı kaçırma veya tutma, Kekemelik- Tikler, Yalan söyleme, Çalma ,Kardeş kıskançlığı ,Cinsel sorunlar ve mastürbasyon, Yeme bozuklukları, Uyku bozuklukları gibi durumlarda bir uzmandan destek alınmalıdır.

Peki çocuk psikologları nerede çalışır? Nereler çocuk psikolog alımı yapar? Çocuk psikoloğu devlet hastanesi ya da özel merkezlerde bulunur. Çocuk psikoloğu özel hastaneler ve bu gibi özel sektöre ait kurumlarda ulaşılabilecek profesyonellerdir. Aynı zamanda bazı merkezler ve belediyeler ücretsiz çocuk psikoloğu hizmeti sağlayabilmektedir. Bu noktada ebeveynler çocuk psikoloğu olan hastaneler ve merkezleri gözden geçirmelidir.

Aile ile ilgili sorunlar ve yaşam değişiklikleri

Çocuk psikolojisi uzmanınızı özenle seçmek gerekir çünkü bu yetişin psikolojisi değil, çocuk ruh sağlığıdır. Çocukluk döneminde doğru bir tedavi programı uygulanmadığında gelecekte ciddi problemlere neden olabilir. Çocuklar istismara açıktır. Yanlış bir müdahalenin yapılmasının telafisi pek mümkün değildir. Bu nedenle çocuğunuzun ruh sağlığını tehlikeye atmayın ve gerçek çocuk psikolojisi uzmanınızı bulun.

Çocuk Psikoloğu ile çocuklarınızın gelişim süreçleri daha sağlıklı bir şekilde ilerlerken, sorunları da terapiler sayesinde giderilir. Çocuklara uygulanan terapiler ile tuvalet alışkanlığı, Kardeş kıskançlığı, Öfke sorunu, gecikmiş konuşma, öfke kontrolü, dikkat dağınıklığı, çocuklarda özgüven gelişim geriliğini tespit etmek, izinsiz eşya alma vb. gibi davranışlara yardımcı olunur, çözüm bulunur ve henüz küçük yaşta bu problemlerin geçmesine destek olunur.

Çocuk Psikoloğu desteğine başvurmayı düşündüğünüz konular şu şekilde olabilir;

Çocuk Gelişimi – Ergen ve Ergenlik Sorunları

Çocuk Psikolojisi – Anne Baba Tutumları

Davranış Bozuklukları – Öğrenme ve Dikkat Bozuklukları

Kaygı Bozuklukları – Aile Danışmanlığı

Fobiler – Okul Başarısızlığı ve Uyumsuzluğu

Sınav Kaygısına Yönelik Hizmetler

Hiperaktivite

Ailelerin bu sorunları çözmede yaptıkları en büyük yanlışlardan biri sorunu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Oysa, soruna yol açan sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Yoksa sorun ya büyüyerek veya yeni bir sorun olarak bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. Örneğin; tırnağını yiyen bir çocuğu baskı yoluyla veya çeşitli cezalarla bu alışkanlığından vazgeçirebilirsiniz. Ancak tırnak yeme alışkanlığına yol açan duygusal sebepler ortadan kalkmadıkça sorun tekrarlar veya çocuk altına kaçırma vb. gibi yeni sorunlar geliştirir.

Konya çocuk psikoloğu tavsiyesi isteyenler Psikon Terapi çocuk psikologları ile iletişime geçebilirler.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı