Çocuğunuzun Isırma Problemiyle Baş Etmenin Yolları

12 ila 36 aylık çocuklarda sık görülen davranış problemlerinden biri de ısırmaktır. Bu aylar arasında bulunan çocuklar, henüz kendilerini ifade edemedikleri için bu gibi davranış problemleri ile kendilerini ifade ederler. Birden ortaya çıkan öfke ve ağlama nöbetleri, inatçılık gibi davranışlarda bu yaş aralığındaki çocuklarda sıkça rastlanan problemler arasındadır. Peki çocuğum ısırıyor diyor ve bir çözüm bulamıyorsanız neler yapabilirsiniz?

Öncelikle ısırma probleminin altında çocuğunuzun neyi anlatmak istediğini anlamak gerekir. Çocuklar genellikle kızgın olduklarında ya da dikkat çekmek istediklerinde ebeveynlerini ya da diğer çocukları ısırırlar. Bazı çocuklar kendilerini korumak için ısırma davranışı gösterirken bazıları da dürtülerini kontrol edemeyerek aşırı uyarılmaya bu yolla cevap verebilirler.

Tüm bunların yanı sıra konuşması gecikmiş çocuklarda da ısırma davranışı sıkça gözlenebilir. Bunun sebebi çocukların yetişkinleri anlamakta zorluk çekmeleri ve iletişim kuramadıkları için yaşadıkları sıkıntıyı ifade etmek istemeleridir.

Anne babalar olarak çocuğunuzun ısırma problemiyle baş etmek istiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

– Çocuğunuzun konuşma problemi varsa ilk önce bunu çözmeye çalışın. Konuşma terapistlerinden bu konuda destek alabilirsiniz.

– Çocuğunuzu uzaktan gözlemleyin. Bu yolla onu ısırma davranışına götüren sebepleri ve uyarıcıları tespit edebilirsiniz.

– Çocuğunuzun başkasını ya da sizi ısırmasına yol açan davranış ve durumlar konusunda tetikte olun.

– Çocuğunuzun kızgın olduğu durumlarda onların duygularını ifade etmeye çalışın. Bu konuda rol model olun.

– Çocuğunuzu çok kızgın olduğunda diğer yaşıtlarından ya da yetişkinlerden uzak bir alana götürün. Sakinleşene dek bekleyin.

– Çocuğunuzun açlık, uyku ve dinlenme ihtiyaçlarının farkında olun. Yorgun, aç ya da uykusuz bir çocuğun kendi ihtiyacını ifade edemediğinde ısırma gibi davranış problemleri sergileyebileceğini unutmayın!

– Isırmanın kötü ve acı bir davranış olduğunu anlatın. Asla ısırma davranışını tekrarlayarak onun canını yakmak gibi bir hata yapmayın.

– Isırma davranışını görmezden gelmeyin. Hemen tepki vererek yaptığının yanlış bir davranış olduğunu hatırlatın.

– Isırma davranışı size ilk başlarda şirin ve komik gelebilir. Ancak kesinlikle çocuğunuzun bu davranışını cesaretlendirecek hareketler yapmayın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı