Çocuğunuz Mükemmeliyetçi İse Neler Yapmalısınız?

“Çocuğum gece yarılarına kadar ödevini yapıyor”

“Çocuğum katıldığı takımda en başarılı kişi olmak için her şeyi göz ardı ediyor.”

“Çocuğum derslerden istediği notları alamayınca ağlama krizleri yaşıyor.”

Bu cümleler bazı anne babaların kurmak istediği ama bazı anne babaların da artık kurmaktan yorulduğu cümleler olabilir.

Yaptığı her işte yüksek başarı sağlamak isteyen, mükemmeliyetçi bir çocuğa sahip olmak kulağa hoş gelse de aslında bu durumun hem çocuk hem de ebeveynler üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Çünkü yüksek standartlara sahip olmayı hedeflemekle, mükemmeliyetçi olmak aynı şey değildir. Çocuğunuz ister derslerinde, ister ilgilendiği spor dalında isterse de sosyal hayatında mükemmeliyetçi olursa ve bu durum sağlıklı bir şekilde kontrol altına alınmazsa hayat boyu sürecek sonuçlara neden olabilir.

Mükemmeliyetçilik Türleri

Mükemmeliyetçiliğin 3 türü bulunur. Birinci türde çocuk tamamen kendine odaklanmıştır. Bu tür mükemmeliyetçiliğe sahip çocuklar kendileriyle ilgili gerçek dışı beklentilere sahiptir. Potansiyelleri ya da imkanlarının ötesinde bir başarıyı hedefler ve hayal kırıklığına uğrarlar. İkinci tür mükemmeliyetçilik kişinin kendisinin dışındaki kişiler hakkında gerçek dışı beklentilere sahip olması demektir. Çocuk etrafındaki kişilerin mükemmel olduğunu düşünerek onlardan her zaman yüksek standartlar bekler. Üçüncü tür ise sosyal olarak tanımlanmış bir mükemmeliyetçiliktir. Çocuk ailesinin ya da öğretmenlerinin kendisinden gerçek dışı bir beklenti içinde olduğuna inanır. Öğretmenlerinin ve ailesinin beklentisini karşılamaya çalışarak kendini ve limitlerini zorlar.

Mükemmeliyetçilik Belirtileri

– Eleştirilere karşı aşırı hassas olmak,

– Yaptıklarının asla yeterli olmadığını düşünerek işleri yarım bırakmak

– Zor işlerden kaçmak için ertelemek

– Kendini eleştirmek ve kolayca utanmak

– Diğer insanlar hakkında aşırı eleştirel olmak

– Karar verme ve işleri sıralama konusunda zorlanmak,

– Hataları tolere edememek,

– Yenilgilerde aşırı kaygı duymak

Mükemmeliyetçiliğin Zararları

– Hata yapmaktan korkmak bu nedenle sürekli kaygı duyarak başarılı olamamak,

– Acılarını ve telaşlarını saklamaya çalışmak,

– Zihin sağlığını bozmak,

– Sürekli yüksek stres altında yaşamak.

Neler Yapılabilir?

– Mükemmeliyetçi çocuklar sonuca odaklıdır. Bu nedenle süreçten çok sonucun başarılı olup olmamasına dikkat ederler. Çocuğunuzun bu yaklaşımını değiştirmek için girdikleri sınavların, katıldıkları müsabakaların sonuçlarını değil, gösterdikleri çabayı övün. Dikkatini sürece vermesi için destekleyin.

– Çocuğunuz mükemmeliyetçi ise en ufak bir başarısızlıkta bile aşırı reaksiyonlar gösterecektir. Ona başarısızlığın normal olduğunu söyleyin. Kendi başarısızlıklarınızdan örnekler verin.

– Başarısızlık sadece mükemmeliyetçiler için değil herkes için zordur. Ancak başarısızlık kabul edilebilir bir durumdur. Mükemmeliyetçi çocuğunuza başarısızlıkla başa çıkma becerilerini öğretin.

– Mükemmeliyetçi çocuklar kendilerini ve limitlerini çok zorlarlar. Kendilerini ağır bir şekilde eleştirirler. Kendini eleştirme çocuğun özgüven duygusuna hasar verebilir. Çocuğunuzun kendisi ile konuşurken ve eleştirirken sağlıklı bir yol bulabilmesi için ona rol model olun.

– Beklentilerinizi gözden geçirin. Acaba çocuğunuzla ilgili gerçek dışı beklentileriniz mi var? Onun üstüne fazla baskı mı kuruyorsunuz? Davranış ve düşüncelerinize bir de bu gözle bakın.

– Çocuğunuzun kendisi ya da diğerleri ile ilgili gerçek dışı beklentilerinin olmasının sebebi aslında neyi kontrol edip, neyi kontrol edeceğini bilmemesi olabilir. Ona nelerin kontrolü altında olup olmadığını tanımlamayı öğretin.

– Çocuğunuz gerçek dışı beklentilerle kendine asla ulaşamayacağı hedefler koyabilir. Buna engel olmak için hedefleri konusunda kendisi ile konuşun. Ona gerçekçi hedefler koymak konusunda fikir verin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı