Çocuğunuzun Dikkat Süresini Uzatmanın Yolları

Çocuğunuz aynı şeyi nasıl yapacağını milyonunca kez soruyormuş gibi hissediyor musunuz? Siz sabırla nasıl yapacağını anlatırken aklının sizden başka her yerde olduğunu düşünüyor musunuz? Sabrınızın zorlandığını fark ediyor, defalarca dikkat et demekten yoruluyor musunuz?

Çocuğunuzun dikkat problemini çözmek ve dikkat süresini uzatmak istiyorsanız bu yazı tam size göre…

Çocuk gelişimi uzmanlarına göre 4-5 yaşındaki çocuklar, yaşlarının 2 ila 5 katı dakika boyunca bir işe konsantre olabiliyorlar. Yani küçük bir çocuk bir işe 4 ila 20 dakika arası odaklanabiliyor. Hatta işin niteliğine göre bu zamanın uzaması da söz konusu olabiliyor. Elbette bu dikkat süreleri gün içerisindeki saatlere göre değişiklik de gösterebiliyor. Sabahın erken saatlerinde, uyku öncesi ya da gün ortasında çocukların dikkat süreleri değişebiliyor.

Yaratıcılığınızı Kullanın

Çocuğunuzun gerçekten yapmaktan zevk aldığı bir iş söz konusu olduğunda dikkat süresi ve dikkati artar. Ancak asıl mesele onun yapmaktan hoşlanmayacağı işlere dikkat vermesini sağlamaktır. Okul ödevleri, projeler gibi görevler söz konusu olduğunda sizin anne baba olarak esneklik ve yaratıcılığınızı göstermeniz gerekir. Çocuğunuz dakikalarca aynı oyuncakla oynayabilirken, ismini yazmak için 5 dakika boyunca bile dikkatini toplamakta zorluk yaşayabilir. Bu nedenle çocuğunuzun dikkatini kazanmak için yaratıcı ve eğlenceli çözümleri sunmaya çalışın. Örneğin, ismini yazması için defter ve kalem yerine, tahta ve tebeşirler, resim defteri ve boya kalemleri kullanmak daha iyi sonuç verebilir.

Dikkat Kazanmak İçin Dikkatinizi Verin

Çocuğunuz her davranışınızı iler ve onları taklit etmeye eğilimi gösterir. Bu nedenle çocuğunuzun dikkatini kazanmak için öncelikle kendi dikkatinizi çocuğunuza vermeyi unutmayın! Çocuklarınızı yapılacak iş konusunda bilgilendirirken fiziksel olarak yakın olmak ve bilgileri net ve kısa bir şekilde vermek çocukların dikkatini yoğunlaştırmasını kolaylaştırır. Bu yüzden dikkatiniz dağınıkken ya da başka bir işle meşgulken çocuğunuza bilgi verip, tüm dikkatinin sizde olmasını beklemeyin.

Dikkat Dağıtan Faktörleri Azaltın

Çocukların istek ve ihtiyaçları bizden farklıdır. Temel ihtiyaçlarını ertelemek konusunda iz yetişkinler kadar kontrol sahibi değildirler. Bu nedenle çocuğunuzun aç ya da yorgun olup olmadığını bilmeli, eğer açsa karnını doyurmasını ya da dinlenmesi gerekiyorsa dinlenmesini sağlamalısınız. Bu temel ihtiyaçlar karşılanmadığı sürece çocuğunuzun dikkatinin dağılacağını hatırlamalısınız. Şeker ve yağın yoğun olarak bulunduğu yiyeceklerin ve içeceklerin çocuklarda dikkat problemi yarattığını da unutmamakta fayda var. Eğer çocuğunuz kardeşi yüzünden dikkatini toplayamıyorsa onu uzaklaştırabilir ve ayrı bir odada çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İşi Küçük Parçalara Bölün

Çocuğunuz bazı işlerin çok zor ve büyük olduğunu düşünerek baskı altında hissedebilir. Bu nedenle dikkatlerini toplamakta zorluk çekebilirler. Bu durumda çocuğunuzun yapması gereken işi küçük parçalara bölün. Her bir parçayı ayrı birer görev olarak görmesini sağlayın. Böylece üzerindeki baskı kalkacak ve küçük parçaları tamamladıkça işlerini de tamamlayacaklardır. Bu yöntemi bir kere öğrenen çocuğunuz, tüm akademi hayatı boyunca bu akılcı yöntemi kullanabilir.

Egzersiz Yapmasını Sağlayın

Çocuğunuzun fiziksel aktivitelerde daha fazla katılması dikkat sürelerini uzatmakta oldukça fayda sağlıyor. İlkokul öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, okul ödevleri arasında ara veren ve gün boyunca fiziksel olarak aktif olan öğrencilerin, ödevlerinin başına geçtiklerinde daha iyi odaklandıkları gözlemlenmiştir. Başka çalışmalarda da aile hayatlarında egzersizi öncelikli hale getiren kişilerin fiziksel olarak daha aktif çocuklara sahip olacağını göstermiştir. Çocuklarınızın dikkat süresini ve kalitesini artırmak için onun seveceği bir egzersiz türü bulun. Oyuncakları ile dışarıda oynamak, parklardaki oyuncaklarla vakit geçirmek, yürüyüşe çıkmak ya da bisiklet kullanmak çocuğunuz için uygun egzersiz seçenekleri olabilir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı