Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuzun Davranışları Ne Anlama Geliyor?

2 yaşına ulaşan çocukların davranışları bazen anne babaların kafasını karıştırabilir. Henüz kendini sözel olarak yeni yeni ifade etmeye başlayan çocuğunuz, duygularını ifade etmekte zorlanır. Bunun yerine duygularını ifade ederken kendine has tuhaf yöntemler kullanabilir. Çocuğumu anlayamıyorum? Çocuğum neden böyle davranıyor sorularını kendinize sıkça sorduğunuzu fark ediyorsanız sizin için derlediğimiz bu açıklamalara göz atın.

Çocuğum Gözlerime Bakmıyor!

Çocuğunuz henüz bebekken gözlerini gözlerinizden kaçırmaya başladıysa bu genellikle dikkatin üzerinde yoğunlaşmasından sıkıldığı anlamına gelir. Ancak 2 yaşına ulaştığında bakışlarını sizden kaçırıyorsa bu utandığını gösterir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yavaş yavaş utanma gibi duyguları geliştirmeye başlamıştır. Bunun yanında, bu yaşlarda gözlerini kaçırmasının bir nedeni de yaptığı bir davranıştan dolayı ona kızdığınızı düşünmesi olabilmektedir.

Anne baba olarak bu durumda çocuğunuzun yaptığı şeyin yanlış olduğunu basit cümlelerle anlatın. Örneğin bir arkadaşını itmiş ve sizden gözlerini kaçırıyorsa, ona “Kimseyi itmemeliyiz” deyin ve arkadaşına sarılmasını isteyin. Böylece herkesin hata yapabileceğini önemli olanın bu hatayı tamir etmek olduğunu öğretebilirsiniz.

Çocuğum Tüm Oyuncakları Yatağına Taşıyor!

2 yaşındaki çocuğunuz daha önce hiç alışkanlığı olmadığı halde her gece tüm oyuncaklarını yatağına almak ve onlarla uyumak istiyor olabilir. Bu davranış onun korktuğunu anlatır. Çünkü bu yaşlarda çocuğunuzun hayal gücü gelişmeye başlar ve kabuslar görür. Ya da görünmez canavarlardan korkmaya başlar. Bu nedenle yatağına sevdiği oyuncakları doldurarak kendini güvende hissetmeye çabalar. Anne baba olarak böyle bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuzu görünmez canavarların olmadığına ikna etmeye boşa çaba sarf etmeyin. O canavarlar onun için öylesine gerçektir ki sizin göremediğinizi düşünecektir. Bunun yerine oyuncakları ile yatmasına izin verin.

Çocuğum Yeni Biriyle Tanıştığında Yüzünü Saklıyor!

Çocuğunuzun yeni biriyle tanıştığında tişörtünü başına dek kaldırıp yüzünü sakladığına şahit oldunuz mu? Ya da tişörtünü kemirdiğini, bacaklarınıza sarıldığını ya da yüzünü yere koyup saklanmaya çalıştığını gördünüz mü? Korkmayın çünkü yalnız değilsiniz. Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da yeni biriyle tanıştıklarında kaygı seviyeleri artıyor. Ancak onlar bu duygu durumu üzerinde bir yetişkin gibi kontrol sağlayamıyor. Anne baba olarak böyle bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuza olumlu bir örnek olun. Yeni kişiye sevecen bir şekilde merhaba derken çocuğunuzun elini güvenle sıkın. Böylece çocuğunuz yeni kişinin ya da kişilerin güvenli olduğunu düşünerek rahatlayacak, kısa bir süre sonra kaynaşacaktır.

Çocuğum Tuvaletini Yaparken Mobilyaların Arkasına Saklanıyor!

Çocuğunuz bezine tuvaletini yaparken mobilyaların arkasına saklanıyorsa bu biraz mahremiyet istediğini gösterir. Bu şekilde davranan bir çocuk yetişkinlerin tuvaletlerini kapalı yerlerde yaptığını gözlemlemiştir ve tuvaletinin geldiğini anlamaya başlamıştır. Bu çocuğunuzun artık tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren iki pozitif gelişmedir. Ancak çocuğunuz bezini değiştirmenizi istemeden kirli bezle oynamaya devam ediyorsa henüz hazır olmayabilir. Bezinin hemen değiştirilmesini isteyen bir çocuk ise artık tuvalet eğitimine başlayabileceğinizin işaretidir. Anne baba olarak çocuğunuzun bu durumunda onu banyoya veya tuvalete yönlendirebilir, doğru odanın burası olduğunu gösterebilirsiniz.

Çocuğum Eşyaları Fırlatıyor, Vuruyor Ve Oyuncaklarını Kırıyor!

Tatlı minik meleğinizin bir anda tamamen yıkıcı ve yabancı davranışlar sergilemesi onun kişiliğinin değiştiğini göstermez. Bu davranışlar genellikle birkaç nedeni birden işaret eder. Çocuğunuz sıkılmış olabilir, acıkmış olabilir, yorulmuş olabilir ya da sizin ilginize ihtiyaç duyuyor olabilir. Anne baba olarak ilk olarak çocuğunuzun ihtiyacını anlamaya çalışın. Sıkıldıysa başka bir oyun oynayın, yorgunsa dinlenmesini sağlayın, uykusu gelmiş ya da açsa bu ihtiyaçlarını karşılayın. Tüm bunların yanında çocuğunuza 2 dakikalık bir oturma cezası vermek de sakinleşmesine ve kötü davranışların hoş görülmeyeceğini öğrenmesine yardımcı olabilir.

Çocuğum İstediğini Yaptığım Halde Öfke Nöbetine Tutuluyor!

Çocuğunuz ona biraz meyve vermenizi istedi ama siz meyveleri hazırlarken birden öfke nöbetine mi tutuldu? Bu davranışın anlamı istediği şeyi hemen elde etmek arzusudur. Kişinin kendini kontrol etmesini sağlayan prefrontal korteks 2 yaşında gelişmeye başlar ve bu durum 7 yaşına dek sürer. 2 yaşına ulaşan çocuklar sabırlı olmayı henüz öğrenememiştir. Bu nedenle isteklerinin hemen karşılanmasını isteyebilir. Anne baba olarak böyle bir durumla karşılaştığınızda onun isteklerini hemen gerçekleştirmek için koşturmak yerine yaptığınız tüm adımları ona anlatın. Örneğin meyve istediyse, “Şimdi meyveleri yıkayacağım. Şimdi bıçakla meyveleri keseceğim. Şimdi meyveleri tabağa koyacağım.” gibi beklemesi gereken adımları ona anlatabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı