Çocuğunuza Ödevini Yaptırmanın Sırları

Çocuğunuza Ödevini Yaptırmanın Sırları

Çocuğunuza ödev yaptırmak sizi çok mu zorluyor? Bazen çocuğunuzun ödevine yardım etmek için yanına oturduğunuzda kendinizi kaybolmuş gibi mi hissediyorsunuz? Hatta daha kötüsü kendinizi ödev yaparken mi buluyorsunuz? İşte çocuğunuza ödev yaptırmanın sırları ve püf noktaları;

- Öğretmenleri tanıyın. Öğretmenleri tanımak ve bir ödevden neler beklediğini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Veli toplantılarında öğretmenlerle tanışın ve ödev ile ilgili fikirlerini alın.

- Evinizde çocuğunuza sadece ödevlerini yapması için bir alan yaratın. Ödev yaparken ihtiyacı olan her şeyi bu alan koyarak dikkatinin dağılmasını önleyin.

- Bazı çocuklar en iyi öğle saatlerinde çalışır, bazıları da akşam yemeğinin ardından daha iyi performans gösterir. Çocuğunuzu tanıyın ve onun en verimli saatlerini seçin.

- Çocuğunuzun büyük ödevlerden gözünün korkmaması için ödevleri küçük yönetilebilir parçalara bölün ve çocuğunuzun bu parçaları tamamlaması için ona bir program hazırlayın. Sat başı 15 dakika molalarla büyük ödevlerin altından kalkabilirsiniz.

- Çocuğunuzun dikkatini dağıtan tüm şeyleri ortadan kaldırın. TV, müzik, telefon sesini de ödev süresince kapatın.

- Çocuğunuzun kendi işini yapmasını destekleyin. Ona yol gösterebilir ve önerilerde bulunabilirsiniz ama öğrenmenin çocuğunuzun işi olduğunu unutmayın.

- Çocuğunuzu sürekli kontrol edin ve motive edin. Sınavlardan ödevlerden haberiniz olsun, ödevlerini kontrol edin. Sorularına ve aklına takılan noktalara yardımcı olun.

- Çocuğunuza iyi bir rol model olduğunuzdan emin olun. Sizi dinleyerek değil sizi izleyerek öğrendiklerini unutmayın.

- Mutlaka ödevlerini, başarıları ve çabalarını kutlayın. İyi sonuç aldığı ödevleri ve sınav kağıtlarını buzdolabının üstüne asmak gibi motive edici ayrıntılara önem verin.