Adli Psikoloji

Adli Psikoloji Nedir? Adli Psikolog ve Adli Pedagog Konya

Adli psikoloji günümüzde psikolojinin bir alt dalı olarak genellikle resmi kurumlarda görev yapan adli psikologlar ile bilinmektedir. Ancak adli psikoloji denilince akla sadece suça karışmış kişilerin değerlendirilmesi için çalışan adli psikologlar gelmemelidir. Ülkemizde çok fazla yaygın olmasa da özellikle Avrupa’da adli psikolog olarak özel kliniklerde görev yapan bir çok psikolog bulunmaktadır. 

Bu psikologlar resmi kurumlardaki suç ve ceza psikoloğu olarak değil, suç öncesi ve eğilimleri inceleyerek suç oluşmadan kişinin problemlerinin çözümü için çalışmaktadırlar. Özellikle töre ve kadın cinayetlerinin her gün gündemimizde olması ülkemizde bu alanda görev yapacak psikologlara çok büyük ihtiyaç olduğunun göstergesidir.

Gerek kadın ve töre cinayetleri açısından gerek çocuk ve aile bireylerinden herhangi birinin yaşadığı bunalımların suça dönüşmeden önce giderilmesi gerekmektedir. İşlenen ailevi suçlar incelendiğinde çok büyük bir kısmı çözülebilecek problemlerdir. Bu durum bunalımlarla bir araya gelerek suça kadar giden süreçten oluştuğu görülmektedir. 

Konya Adli Psikolog
Adli psikoloji nedir adli pedagog Konya adli psikolog

Adli Psikolog Nedir?

Daha açık bir şekilde ifade edecek olursak, toplumsal kültürümüzün ve toplum baskısının birey üzerinde oluşturduğu son derece yanlış baskılar vardır. Kişileri suça itmekte ve bu baskılardan kurtulmak isteyen bireyler meseleyi en kısa şekilde bitirmek istemektedirler.

Kadın cinayeti işleyenlerin ya da cinnet getirerek suça karışmış kişilerin olaydan bir müddet sonra ifadelerine tekrar bakıldığında bu toplumsal baskının olduğunu göstermektedir. Baskı sonucu meydana gelen psikolojik bunalımların çok büyük ve hatta tek neden olduğu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde benzer problemler ve olaylar başlamadan önce tedavi edilerek bir çok suçun önüne geçileceği bir gerçektir. 

Aynı şekilde çocuk ve ergen suçlarına bakıldığında ortaya çok daha acı tablolar çıkabilmektedir. Ebeveynlerin son derece yanlış davranışları ya da psikolojik rahatsızlığı bulunan ebeveynlerin davranışları çocukları etkilemektedir. Çocuklarının yaşadıkları acı olayların neticesinde evden kaçtıkları ve suça karıştıkları bir gerçektir. 

Üstelik çocuk suçlularla ilgili istatistikler, bu gerçeğin %90’a varan rakamlarla tescil edildiğini göstermektedir.

Psikon Çocuk ve Ergen Kliniği olarak adli ve klinik psikologlarımız ile suç henüz oluşmadan aile içerisindeki ciddi problemlerin çözümü ve sağlıklı bir aile hayatının sağlanması noktasında profesyonel hizmet vermekteyiz. Yukarıda değindiğimiz tüm bu konular göz önüne alındığında, gerek sağlıklı bir toplum yapısının sağlanması gerek yitip giden bir çok hayatın aslında doğru zamanda profesyonel yardım alınarak kazanılabileceğini unutmamak gerekmektedir. Bundan dolayı tüm eş, dost ve akrabaların bu şekilde problemleri olan aileleri gerekli yardımı alma konusunda ikna etmeleri ve çok acı olaylar gerçekleşmeden müdahale etmeleri gerekmektedir.