Okul Psikolojisi

Çocuklarda, Ergenlerde ve Gençlerde Okul Psikolojisi, Okul Psikoloğu

Okul psikolojisi, eğitim psikolojisinin alt dalıdır. Bilimsel çalışma açısından gelişim psikolojisi ve öğrenme psikolojisi ile ilişki içerisindeyken uygulamalarda klinik psikolojisi ile iç içedir. Okul psikolojisi en genel tanımıyla eğitim öğretim faaliyeti içerisinde yer alan öğrencilerin yaş, cinsiyet, demografik yapı ve ekonomik durum gibi tüm etmenlerin öğrencinin eğitim öğretim faaliyetlerindeki etkilerini, olası problemlerin nedenlerini ve çözümlerini araştırarak adımlar atan ve bu doğrultuda faaliyetlerde bulunan psikoloji dalıdır.

Okul psikolojisi ya da özelde okul psikoloğu, eğitim öğretim faaliyeti içerisinde süreci olumsuz etkileyebilecek tüm sorunların üzerine giderek, sorunun ortaya çıkma sebeplerini, etkilerini ve çözümlerini ortaya koyarak gerekli çalışmaları yapar. Eğitim öğretim sürecinin sağlıklı yürümesini sağlar. 

Okul psikolojisi nedir nerede çalışır
Okul psikoloğu Konya

Öğrencilerin özel problemlerinin çözüme ulaştırılması, gerektiğinde diğer kurumlardan destek ve yardım alınması, okul içerisindeki okuldan kaynaklanan problemlerin ortaya konularak okul yönetimiyle sorunun çözümü için iş birliği yapmak gibi görevleri üstlenirler.

Okul psikolojisinin genel konuları arasında öğrenme süreci, kişilik, gelişim, öğrencilerin psikolojik sağlığı, öğretim yöntemleri, öğrenim süreci ve rehberlik etme gibi konulardır. Okul psikologları öğrencilere belirli testler uygulayarak psikolojik öğrenme gibi bir çok konu hakkında ayrıntılı bilgi toplarlar. Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerle ve aileleri ile görüşmeler gerçekleştirerek çok daha başarılı olmaları için çeşitli çalışmalar yürütürler. Gerek eğitim öğretim programlarının sağlıklı planlanmasında gerekse öğrencilerin daha verimli öğrenmeleri için okul yönetimi ve öğretmenlerle iş birliği içerisinde çalışarak gerekli eğitimleri ve yöntemleri öğretmenlerle paylaşırlar.

Psikon Çocuk ve Ergen Pedagog Merkezi olarak okul psikologlarımızla ve eğitim psikolojisi alanında uzmanlaşmış kadromuzla sizlere hizmet vermekteyiz. Çocuklarınızın okulda yaşadıkları problemler ve çözümleri için rehberlik hizmeti sunmaktayız. Günümüzdeki öğrencilerin gelecekte ülkemize yön verecek kişiler olduğunun bilinciyle öğrencilere ve eğitim alanındaki problemlere çok daha fazla özen gösterdiğimiz bu alanda, hiç bir problemin çözümsüz kalmaması gerektiğini düşünmekte ve bununla mücadele etmekteyiz. Anne babaların çocuklarının eğitimlerine gösterdiği önemi bizler ülkemizin geleceği olarak görmekte ve bu düşünce ile hizmet vermekteyiz.