Endüstriyel Psikoloji

Endüstriyel Psikoloji Nedir? Endüstriyel Psikologlar Nasıl Çalışır?

Endüstri psikolojisi, psikoloji biliminin iş dünyasındaki varlığıdır. Psikolojinin alt dalı olan endüstri psikolojisi insanın iş hayatındaki problemlerine, bu problemlerin nedenlerine, etkilerine ve çözümlerine odaklanmaktadır. Bunlarla ilgili çalışmalar yürütür. Yalnızca insanların değil işletmelerin, kurumların ve firmaların da insan faktörünün neden olabileceği etkilere karşı çalıştığı kurumu korumakla ilgili tedbirler alır. Çalışmalar yürütür. Yani diyebiliriz ki endüstri psikolojisi ve endüstri psikologları çalıştığı kurum ve çalışanlar arasında karşılıklı ilişkileri düzenleyen, tedbirler alan ve problemlerin çözümü için çalışan kişilerdir.

Endüstri psikologları çalışanların yaptıkları işlere uygunluğunu ve çalıştıkları kuruma bağlılıklarını düzenlemek ve ortaya çıkan problemleri çözüme ulaştırmaktadırlar.

Endüstriyel psikolog ne yapar nasıl çalışır
Endüstriyel psikolog

İş yerindeki görevlere en doğru çalışanın alınması, mevcut çalışanların motivasyonu ve verimliliğinin artırılması, iş doyumlarının ve çalıştığı kurumdaki tatminlerinin artırılması için gerek çalışanlarla gerek yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirerek bir köprü görevi görür. İş yerindeki düzeni sürekli kılar. Endüstri psikologları günümüzde bir çok alanda karşımıza çıkmakla birlikte yaptıkları işlerin tümü bu amaçlar doğrultusundadır.

Endüstri psikologları ergen ve çocukların bulunduğu bir çok kurumda etkin olarak faaliyet yürütmektedir. Dışarıdan bakıldığında endüstri psikoloğu ile çocuk ve ergen arasında herhangi bir bağlantı yokmuş gibi görünmektedir. Gelecek faktörü hesaba katıldığında aslında bir nevi geleceğin mimarı olarak görev yapmaktadırlar. Endüstri psikologları ergen ve çocuklarla yaptığı çalışmalarla çocukların hangi yönlerinin kuvvetli olduğunu, hangi yeteneklerinin olduğunu ve dolayısıyla görüşme yaptığı çocuk için en doğru meslek seçiminin yapılmasında son derece önemli bir rol oynar.

Kendisine ve yeteneklerine en uygun mesleği seçen bir bireyin hayattaki huzuru ve mutluluğu düşünüldüğünde bu görevin ne denli büyük ve toplumsal sağlık açısından hayati olduğu anlaşılabilmektedir.

Psikon Çocuk ve Ergen Danışmanlık Merkezi’ mizde çocuklarımızın karakteristik yapıları, kuvvetli olduğu yönleri ve yetenekleri doğrultusunda onlar için en uygun meslek seçimi yapmalarında kendilerine ve anne babalara rehberlik etmekteyiz. Tüm bu çalışmaları endüstri psikologlarımızın ve çocuk psikologlarımızın ortak çalışmaları ile yürütülmektedir. Çocuklarımızın geleceklerinde en doğru seçimi yapmalarında etkin bir rol oynamaktayız. Uyguladığımız testler ve yaptığımız görüşmelerin neticesinde ortaya çıkan sonuçlar ile evlatlarımızın ileride mutlu ve işinin en iyisi olmaları için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.