Klinik Psikoloji

Klinik Psikoloji Nedir? Klinik Psikolog Ne Yapar, Konya Psikoloji Merkezi

Klinik psikoloji de psikoloji biliminin dallarından birisidir. Bir çok alt dalı bulunan psikoloji bilimi günümüzde belki de yüzlerce farklı alanda insanlara hizmet vermektedir. Klinik psikolojisi de bu anlamda üzerine düşen bir çok konularda bireylerin ruhsal problemlerini psikoloji biliminin literatüründen faydalanarak çözüme kavuşturmak için çalışır. Klinik psikolojisi günümüzde bir çok alanda karşımıza çıkmakta ve uygulanmaktadır. Örneğin hastanelerimizde, adli makamlarda, kurumsal şirketlerde, çeşitli sosyal kurumlarda ve bir çok alanda farklı amaçlar doğrultusunda bu psikoloji dalından faydalanılmaktadır.

Klinik psikologlar psikiyatristler gibi ilaç tedavisi yapamazlar. Ancak aynı sorunları farklı yöntemlerle ele alır ve tedaviyi gerçekleştirirler. Klinik psikoloji de psikoloji biliminin literatüründeki bilimsel bilgileri, yine psikoloji bilimindeki teorilerin öngördüğü bilgileri kullanırlar. Pratik bilgileri harmanlayarak üzerinde çalıştığı sorunun niteliğini, nedenlerini, çözüm yollarını araştırırlar. Gerekli uygulamaları yaparak bu sorunun çözümü için çalışmalar yapar.

Klinik psikolog Konya
Konya pedagog kliniği

Bu nedenle diyebiliriz ki, klinik psikologlar psikiyatristler ile terapistler arasında yer almakta ve psikoloji biliminin konularında tedavi ve danışmanlık hizmeti verebilmektedirler.

Klinik psikologlar bir çok alanda ve kurumda karşımıza sıklıkla çıkmaktadırlar. Birçok hastane, üniversite, okul, askeri kurumlar, devlet daireleri, adli kurumlar, sağlık hizmetleri servisleri ve ruh sağlığı birimleri gibi yerlerde çalışırlar. Klinik psikologları çalıştığı kurumlarda kendi alanları ile ilgili çalışmalar yaparlar. Klinik psikologları çocuk ve ergenlerle ilgili de birçok alanda ve kurumda çalışmaktadırlar. Özellikle çocuk ceza evleri, çocuk esirgeme yurtları gibi devlet kurumlarında genellikle klinik psikologlar görev yapmaktadır. Özellikle çocuk ve ergen sorunları üzerine yüksek lisans ve doktora yapmış  çeşitli sertifikalarla spesifik konularda uzmanlaşmıştırlar. Klinik psikologlar problemlerin çözümünde en etkili mercilerin başında gelmektedir.

Psikon Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Merkezimizde aynı şekilde psikoloji biliminin çocuk ve ergen psikolojisi alanında uzmanlaşmış kadromuzla sizlere ve çocuklarınıza en sağlıklı ve doğru çözümleri bulmak için hizmet vermektedir. Çocuk ve ergenlerde erken yaşta ortaya çıkan bir çok problem bireyin ilerleyen yaşantısında içinden çıkılamaz sorunların da kaynağını oluşturabilmektedir. Bu nedenle en doğru ve alanında uzman kişilerden yardım almak hem sizlerin hem de çocuklarınızın sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturmak açısından oldukça önemlidir. Hiç vakit kaybetmeden bizleri arayarak klinik psikologlarımızdan detaylı bilgi alabilir ve problemlerinizin çözümünde uzman bir yardım ile sağlıklı bir hayata ilk adımınızı atabilirsiniz.