Uzman Klinik Psikolog Zehra Kaşıkçı

Lisansını 2013 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünde tamamladı. Londra’da Eurocenters Dil Okulu’nda İngilizce dil eğitimi aldı. Üsküdar Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini “Annelerin kendi yetiştiriliş biçimleri ile çocuklarına yönelik geliştirdikleri ebeveynlik biçimleri arasındaki ilişki” yi inceleyen tez çalışmasını yürüterek “Uzman Klinik Psikolog” unvanı aldı. Akademik eğitimleri devam ederken Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ve NP İstanbul Beyin Hastanesi’nde klinik stajlarını tamamladı.

Yaklaşık 7 yıl boyunca belediyede, okullarda ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde çocuklara, ergenlere ve ailelerine yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti, aile içi iletişim, sınav kaygısı ve motivasyon seminerleri; ölçek ve değerlendirme hizmetleri; huzurevlerinde yaşlılara ve yakınlarına yönelik psikososyal destek hizmetleri vermiştir.

Alanıyla ilgili çeşitli konferans ve seminerlere katılmış olmanın yanı sıra Dr. Alp Karaosmanoğlu’ndan Uluslararası Şema Terapi Enstitüsü’ne bağlı olarak Şema Terapi supervizyon eğitimine devam etmekte olup, CBTİSTANBUL bünyesinde Dr. Emel Stroup tarafından verilen Beck Yönelimli Kognitif Terapi Workshop Programı’nı tamamlamıştır. Prof. Dr. Zumra Atalay’ın eğitmenliğinde Mindfulness Odaklı Stres Azaltma (8 hafta), Mindfulness Odaklı Kognitif Terapi (8 hafta) ve Mindfulness Odaklı Şefkatli Yaşam Programları’nı tamamladı.

Ayrıca MMPI (Minesota Çoklu Kişilik Envanteri), SCL-90 (Psikolojik Belirti Tarama) Ölçeği, Cümle Tamamlama Testi, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği gibi klinik değerlendirme ölçeklerinin uygulayıcısıdır. Şema Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımlarıyla yetişkinlere yönelik bireysel psikoterapi vermeye devam etmektedir.

Hakkında

Adı:Zehra Kaşıkçı
Telefon:0538 732 04 42

Uzmanlık:Uzman Klinik Psikolog – Uzman Pedagog

DereceYüksek Lisans

Belge ve Sertifikalarım

Psikoloji Lisans
Klinik Psikoloji Yüksek Lisans
MMPI (Minesota Çoklu Kişilik Envanteri)
SCL-90 (Psikolojik Belirti Tarama) Ölçeği
Cümle Tamamlama Testi
Beck Depresyon Ölçeği
Beck Anksiyete Ölçeği
Bilişsel Davranışçı Terapi
Mindfulness Odaklı Kognitif Terapi
Mindfulness Odaklı Şefkatli Yaşam Programları
Beck Yönelimli Kognitif Terapi Workshop Programı
Şema Terapi
Ergen Danışmanlığı
Aile Danışmanlığı
Aile İçi İletişim
Sınav Kaygısı
Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi
EMDR Eğitimi
Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi
Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Evlilik ve Çift Danışmanlığında Önemli Noktalar
Yaşlılık Psikolojisi
Çocuk Terapilerini Yapılandırmada; İlk Görüşme (Anamnez Alma)
Disleksiyle Neler Yaşıyorum?
Frostig Görsel Algı Testi
Frankfurter Dikkat Testi
D2 Dikkat Testi
Benton Görsel Algı Testi
Bender-Gestalt Görsel Motor Algı Testi
Burdon Dikkat Testi