Psikoloji ve Eğitim İlişkisi

Bireylerin gelişimlerinde eğitim, doğum ile başlar. Anne baba ve çocuğunun yetiştirilmesinde 1. Derecede rol alan diğer aile büyükleri, çocuğun ilk eğitimini veren kişilerdir. Ailenin yanındaki eğitimi, ilkokul, ortaokul ve yüksek okul izler. Çocuk her sene farklı bir gelişim sürecini tamamlayarak, sosyal, fiziksel ve zihinsel olarak belli noktalara ulaşması beklenir. Eğitim yüksek okul sonrasında da devam eden ve ömür boyu bitmeyen bir süreçtir. İnsan davranışlarını, düşüncelerini ve duygularını konu alan, bu davranışları anlamlandırmaya ve bazı olumsuzlukları ortadan kaldırmayı amaçlayan psikoloji bilimi, eğitimin her aşamasında karşımıza çıkar. Çünkü psikoloji ve eğitim arasındaki ilişki kaçınılmazdır.

Belli gelişim noktalarına ulaşamayan, bu gelişim evrelerini tamamlamakta zorlanan öğrenciler için psikoloji bilimi devreye girer. Çocukların neden beklenen gelişimi gösteremediği psikoloji bilimiyle ele alınır. Çocuğun sosyal, zihinsel ve fiziksel gereksinimleri, başarıya ulaşamamasının altında yatan diğer nedenlerle birlikte irdelenir. Elbette psikoloji eğitim başarı ve daha fazlasını amaçlamaktadır. Bir diğer deyişle psikoloji sadece başarıya ulaşmayı değil, başarıya ulaşamamanın nedenlerini ve bu nedenleri ortadan kaldırmayı da hedeflemektedir.

Eğitim süreçlerinde öğrencilerin davranışları birbirinden oldukça farklı olabilmektedir. Çünkü her öğrenci özel ve farklıdır. Birbirinden farklı öğrenme stillerine sahiptir. Psikoloji biliminin gelişmesi ve kabul görmesi ile bu farklılıklar da kabullenilmiş ve farklı öğrenme yöntemleri denenmiştir. Örneğin bazı çocuklar masada ve sessizlikte öğrenebilirken, bazı çocuklar daha serbest bir şekilde ve ekip halinde öğrenme yapabilmektedir. Öğrenme stillerindeki bu farklılık çocukların doğuştan getirdiği ve aileden kazandığı kişilik özellikleri ile şekillenir. Eğitim ve psikoloji ilişkisi güçlendikçe bu tarz farklılıklar için doğru çözümler bulunmakta, çocukların güçlü yönlerine yönelik eğitim fırsatları ortaya konmaktadır.

Psikoloji ve Eğitim İlişkisinin Katkısı

Eğitim süreçlerinde eğiticilerin karşısına çıkan bir diğer sorun da öğrencilerin davranışlarındaki öngörülemez olumsuzluklardır. Tıpkı öğrenme stilleri gibi çocukların sosyal ilişki kurma stilleri de farklılıklar gösterebilir. Psikoloji eğitimleri bu anlamda da destekler. Örneğin bir çocuk okulda istenmeyen davranışlar gösterebilir. Okul arkadaşlarıyla alay eder, küçümser ve hatta bazen fiziksel şiddet uygulayabilir. Çocuğun bu davranışları cezalar yoluyla ötelenebilir. Ancak kalıcı ve pozitif bir çözüm sunmaz. Bu noktada psikoloji eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olarak öne çıkar. Psikoloji eğitimi bu çocukların yaşadığı davranış problemlerini çözerek olumlu yönde katkıda bulunur.

Öğrenciler zaman zaman hayatlarında sıkıntılı süreçler yaşayacaktır. Örneğin anne baba kaybı yaşayan çocukların eğitim hayatı sekteye uğrayacaktır. Ya da deprem, yangın, sel gibi doğal afetler yaşayan çocuklar, fiziksel, duygusal ya da cinsel istismar mağduru öğrenciler eğitim hayatına uyum sağlamakta zorlanırlar.

Psikoloji eğitim konusunda sorun yaşayan bu çocukların travmatik deneyimleri ile baş etmesi için faydalıdır. Ayrıca depresyon ya da anksiyete yaşayan çocuklar okulda başarısız olabilirler. Yine ergenlik dönemi ile birlikte, gençler okula karşı ilgilerini yitirebilir, disiplinsiz davranışlar gösterebilir, akademik olarak başarısızlıklar yaşamaya başlayabilir. Psikoloji bilimi yine bu dönemde hem öğrencilere hem anne babalara hem de eğitimcilere destek olacaktır. Her iki tarafın birbirini anlayarak sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlayacaktır.

Psikoloji ve eğitim ilişkisi öncelikle bireyin gelişimini engelleyen nedenleri ortaya çıkarır. Ardından bu nedenleri bertaraf etmenin yollarını arar. Bunun için yapılan çalışmalar eğitim psikolojisi olarak tanımlanır. Eğitim psikolojisi nedir sorusu, yaklaşık 100 yıldır hayatımızda olan, eğitime ve psikolojiye dair bulguları, eğitim süreçlerini anlamak ve iyileştirmek için kullanan bir disiplindir denerek cevaplanabilir. Eğitim psikolojisinin amacı hem çocuk psikolojisini ele almak, hem yetişkinlerin yani eğiticilerin yaklaşım ve davranışlarını incelemek, buradan çıkan sonuçlarla öğrenmeyi etkileyen dışsal ve içsel etkenleri ortaya çıkarmaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı