Otoriter Anne Babanın Çocuk Üstündeki Etkileri

1960lı yıllarda, gelişim psikoloğu Diana Baumrind, okul öncesi çocuklar üstüne yaptığı çalışmalarının ardından üç farklı ebeveynlik stilinden söz etmiştir. İlerleyen yıllarda bu alanda çalışan psikolog Eleanor Maccoby ve John Martin bir diğer ebeveynlik stilini gündeme getirir. Bu dört farklı ebeveynlik stili; otoriter, yetkin, hoşgörülü ve ilgisiz olarak sıralanabilir. Bu yazıda ele alacağımız otoriter ebeveynlik, bu stillerden ilkidir. Bu stilde davranış gösteren anne babalar, oldukça talepkar olsalar da çocuklarının taleplerini cevap verme konusunda iyi değildirler. Otoriter anne babaların çocuklarından beklentileri oldukça yüksektir. Ancak onlara gösterdikleri ilgi ve sevgi oldukça kısıtlıdır. Bu stildeki ebeveynler ağır cezalar verebilir, çocuklarına yaklaşımları ve yorumları negatiftir.

Otoriter Anne Babanın Özellikleri

  1.  Otoriter anne babalar, çocuklarından çok fazla şey talep eder. Ancak buna karşın, çocuklarının istek ve ihtiyaçlarına karşı duyarsız davranışlar sergilerler. Birçok kuralları vardır ve çocuklarının hayatının her anını kontrol etmek isterler. Yazılı olmayan kurallarının çocukları tarafından bilinmesini ve takip edilmesini beklerler.
  1.  Otoriter anne babalar, çocuklarına karşı sıcak ve yakın davranışlar göstermekte başarılı değildirler. Genellikle soğuk ve sert davranırlar, cesaret vermek ve övmek yerine kızıp bağırırlar.
  1.  Otoriter ebeveynlik stilinde pozitif yönlendirme yerine cezalandırma bulunur. Anne babalar, kurallarına uymayan çocuklarına az ya da hemen hiçbir açıklamada bulunmadan ceza verir.
  1.  Bu ebeveynlik stilinde anne babalar, çocuklarına seçenek sunmazlar. İşler, ya onların istediği şekilde olmalı ya da olmamalıdır. Çocukların seçim yapmasına ve / veya uzlaşmaya yer yoktur.
  1.  Bu tür anne babalar genellikle tahammül göstermezler. Çocuklarına karşı sabırsızdırlar. Yanlış davranışlar üstüne konuşmaya, çocuklarına açıklama yapmaya açık değildirler.
  1.  Otoriter anne babalar, çocuklarının doğru kararlar verebileceğine inanmazlar. Çocuklarına, karar verip doğru davranışlar sergileyecek alan bırakmazlar. Hata yapmamaları için her şeyi kontrol altında tutmaya çalışırlar.
  1.  Otoriter anne babalık stilinde çocukların davranışlarını düzeltmek için onlara rehberlik etmeye sık rastlanmaz. Anne babalar yanlış davranışlar gösteren çocuklarını utandırarak, davranışını değiştirmeye çalışırlar.

Otoriter Anne Babanın Etkileri

Otoriter anne babalık stili, hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlikte ortaya çıkabilecek birçok olumsuz sonuca neden olur. Çocukların sosyal becerileri, ikili ilişkileri, akademik başarıları ve kariyerleri boyunca gözlenebilecek bu etkiler şöyle sıralanabilir;

– Otoriter anne babalarla büyüyen çocuklar, sevgiyi, itaat etmek ve başarı göstermek ile bağdaştırabilirler.

– Bazı çocuklar, ev dışında agresif ve yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.

– Bazı çocuklar, başkalarının yanında aşırı korkak ve utangaç tavırlara sahip olabilirler.

– Otoriter anne babaya sahip çocukların özgüvenleri düşük olur.

– Sosyal anlamda kendini yeterli hissetmeyen çocuklar, sosyal durumlarda zorluklar yaşayabilirler.

– Otoriter ailelerin çocukları dışarıdan fazla uyumlu görünebilirler. Ancak böyle görünmelerine rağmen, depresyon ve kaygı bozuklukları yaşayabilirler.

– Kendi başına karar veremeyen ve kararlarının davranışlarının sonuçlarını görmeden büyüyen çocuklar, kendilerini kontrol etmekte ciddi sorunlar yaşayabilirler.

– Bu ailelerde yetişen çocuklar kuralları takip etme konusunda beceri gösterseler bile, öz disiplin problemleri yaşayabilirler.

– Otoriter anne babaların çocukları, keşfetme ve bağımsız davranma konularında teşvik görmedikleri için sınırlarını ve potansiyellerini bilmezler.

Otoriter anne babalar, iyi niyetli bir şekilde olsa bile çocuklarına yeterli alanı sunmayacak ve yetişkin birer birey olduklarında ihtiyaç duyacakları becerileri kazanmalarına engel olacaktır. Bu nedenle, bu stili benimseyen anne babaların, tutum ve davranışlarını gözden geçirmeleri önemlidir. Gereken noktalarda profesyonellerden yardım almak, çocuk psikoloğu ya da aile danışmanı ile süreçleri değerlendirmek, hem anne baba hem de çocuk için faydalı olacaktır.

Konya çocuk psikoloğu tavsiye ve öneri gibi arayışlarınızda, Psikon Terapi profesyonelleri size aradığınız desteği sunacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı