Okul Çağındaki Çocukları İçin Anne Babalara Tavsiyeler

Okul Çağındaki Çocukları İçin Anne Babalara Tavsiyeler

Çocukların okula başlamasıyla anne babaların işleri ve görevleri daha da artar. Çünkü hem ev içindeki düzeni devam ettirmeleri hem de çocuğun sosyal ve akademik hayatını sürdürmelerine destek olmaları gerekir. Biz de anne babalara yardımcı olmak için; günlük hayattan okula, beslenmeden uykuya birçok alanda anne babalara özel tavsiyeleri bir araya getirdik.

Günlük Hayat

Okul çağına gelen çocuklar daha fazla bağımsızlık ihtiyacı duyabilirler. Bu süreçte kendi başına yıkanmak gibi istekleri olabilir. Anne babalar olarak bu dönemde duş almak, dişleri fırçalamak gibi kişisel hijyen alışkanlıklarında onu düzgün bir şekilde yönlendirmek atacağınız ilk adım olmalıdır.

Beslenme

Evinizde çocuğunuzun istediğiniz biçimde beslenmesini sağlayabiliyordunuz. Ancak okul çağı ile birlikte çocuklarınız farklı bir yeme içme düzenine girecek ve kontrolünüz biraz daha azalacaktır. Çocuğunuz için evde sürekli sağlıklı atıştırma seçenekleri bulundurun. Okul çantasına da bu seçeneklerden ekleyin. Yemeklerden önce sıvı alımını sınırlayarak düzgün bir öğün yemesini sağlayın. Yemek saatlerinde bir arada olmaya özen gösterin. Aile sağlıklı seçimler yaparak çocuğunuza iyi bir örnek olun.

Fiziksel Aktivite

Her çocuğun anne babasının iki katı kadar fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Hem iş hem de ev sorumlulukları yüzünden sizin ona ayak uydurmanız zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun fiziksel aktivitesini ve sosyal bağlarını artırabileceği kulüpler, etkinlikler konusunda araştırma yapın ve çocuğunuzun buralara katılımını destekleyin.

Ev İşleri

Okul çağı çocuklarda yapılan en büyük hatalardan biri, anne babaların çocuğun okula nedeniyle ona hiçbir iş yaptırmamasıdır. Çocuklara ev işi yaptırmak onların kendine güveninin artmasını ve sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Yaşına uygun ev işleri yaptırmanın yanı sıra 7 – 8 yaş itibariyle harçlık vermek ve para konusunda yönetimini geliştirmesini de desteklemek mümkündür.

Uyku

Uyku saatleri ve uyku ihtiyacı her çocuğa göre farklılık gösterebilir. Okul çağındaki çocukların ortalama olarak 9 ila 12 saat arasında uyuması önerilir. Bu uyku düzenini doğru bir şekilde yerleştirmek için okul dönüşü saatleri ve yemek yeme düzenini iyi bir şekilde planlamak gerekir. Uyku öncesi tablet TV gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, çocuğun mutluluk duyacağı, masal ya da öykü okumak gibi bir uyku rutini oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır.